Teknologisk karta över en modern lektion i grundskolan. Teknologisk karta över lektionen om Federal State Educational Standards Teknologisk karta över Federal State Educational Standards

Begreppet "teknologisk karta" kom till utbildning från industrin. Den tekniska kartan beskriver tillverkning, bearbetning och produktion av produkter, produktionsoperationer och utrustning som används.

Inom utbildning betraktas en teknisk karta som ett sätt grafisk lektionsdesign- en tabell som låter läraren strukturera lektionen enligt valda parametrar:

Den tekniska kartan för lektionen innehåller delar av dispositionen: ämne, mål, uppgifter, men skiljer sig fortfarande från det.

Skillnader mellan en teknisk karta och en synopsis

Teknologisk lektionskarta

Lektionssammanfattning

Den presenteras i form av en tabell och beskriver lärarens och elevernas aktiviteter i varje skede av lektionen.

Det är formaterat som ett manus och beskriver lärarens ord, handlingar och elevernas förväntade svar.

Karakteriserar elevernas aktiviteter och anger de UUD som bildas under varje utbildningsåtgärd.

Anger och beskriver de former och metoder som används i lektionen.

Hjälper till att planera resultat för varje typ av aktivitet och kontrollera processen för att uppnå dem.

Anger endast målen för lektionen.

Med hjälp av en teknisk karta tittar läraren på utbildningsmaterialet holistiskt och utformar en lektion om att bemästra ett specifikt ämne inom hela kursen.

Fördelar med en teknisk karta som planeringsverktyg

Den tekniska kartan tillåter läraren:

  • definiera universell lärandeaktiviteter, som bildas under genomförandet av en specifik utbildningsåtgärd;
  • utforma en sekvens av åtgärder och operationer för att bemästra ämnet, vilket leder till det avsedda resultatet;
  • design pedagogisk verksamhet för en viss period;
  • implementera tvärvetenskapliga kopplingar i praktiken;
  • säkerställa samordnade åtgärder från deltagarna i den pedagogiska processen;
  • diagnostisera uppnåendet av planerade resultat i varje skede av lektionen;
  • bygga upp utbildningsprocessen som projektverksamhet, där alla stadier är logiska, sammankopplade och kan utökas inom ämnet.

Uppbyggnad av lektionens flödesschema

Den tekniska kartan visar:

  • ämne;
  • syftet med att bemästra utbildningsmaterial;
  • planerade resultat: personligt, ämne och metaämne;
  • tvärvetenskapliga kopplingar;
  • organisation av utbildningsutrymme: arbetsformer, resurser och utrustning;
  • grundläggande begrepp i ämnet;
  • teknik för att studera detta ämne.

Lektionen är uppbyggd från flera stadier: organisatoriskt ögonblick, uppdatering av kunskap, ställer in en inlärningsuppgift och så vidare. Den tekniska kartan i varje skede av lektionen definierar målet och det planerade resultatet, lärarens och elevernas aktiviteter.

Svårigheter att skapa en lektionsplan

Trots fördelarna och den växande populariteten med denna metod för lektionsdesign, stöter lärare ofta på svårigheter när de ritar en teknisk karta. Institutet professor ytterligare utbildning vid den statliga autonoma utbildningsinstitutionen för högre utbildning "Moskva City pedagogiska högskolan"Andrei Ioffe identifierar sju misstag som lärare gör när de konstruerar en teknisk karta:

  1. Volym på tiotals sidor.
  2. Presentation av allt lektionsinnehåll som en tabell.
  3. Fastställande av strikta tidsramar.
  4. Överflöd av högtalare.
  5. Reducerar reflektion till sammanfattning.
  6. Användningen av komplexa och obegripliga uttryck - "självbestämmande till aktivitet."
  7. Att sätta elev- och läraremål, men inte lektionsmål.

Dessa fel orsakas av bristen på enhetliga krav för utarbetande av tekniska lektionskartor. Individuella block och avsnitt varierar för enskilda lärare och för varje lärare i teknikkartor olika lektioner. Även fel påverkas subjektiva faktorer: bristande kunskap, låg lärarmotivation, missförstånd och avvisande av nya saker.

Kompetent metodstöd kan ge hjälp vid utarbetandet av tekniska kartor. Vid möten i skolans metodråd bestäms hur man ska reflektera ämne, metaämne och personliga resultat, implementering och diagnostik olika typer UUD.

Exempel på tekniska lektionskort

Exempel på teknisk karta nr 1

  1. Lärarens namn
  2. Klass
  3. Punkt
  4. Lektionens ämne
  5. Syftet med lektionen
  6. Egenskaper för lektionsstadierna

  1. Elevernas arbete under lektionen (aktivitet och sysselsättningsmått anges)
  2. Differentiering och individualisering av lärande: var närvarande eller frånvarande.
  3. Karaktären av elevernas självständiga arbete: reproduktiv eller produktiv.
  4. Bedöma uppnåendet av lektionsmålen.

Exempel på teknisk karta nr 2

  1. Lärarens namn
  2. Klass
  3. Punkt
  4. Lektionens ämne
  5. Syftet med lektionen
  6. Lektionens mål: undervisning, utbildning och utveckling.
  7. Relevans av att använda IKT-verktyg.
  8. Typer av IKT-verktyg som används.
  9. Nödvändig utrustning och programvara.
  10. Lektionens organisationsstruktur.

Exempel på teknisk karta nr 3

  1. Lärarens namn
  2. Klass
  3. Punkt
  4. Lektionens ämne
  5. Lektionens plats och roll i ämnet som studeras
  6. Syftet med lektionen
  7. Lektionens struktur.

Exempel på teknisk karta nr 4

  1. Lärarens namn
  2. Klass
  3. Punkt
  4. Lektionens ämne
  5. Lektionens plats och roll i ämnet som studeras
  6. Syftet med lektionen
  7. Lektionens struktur

Vad kommer att förändras i skolornas arbete med lanseringen av den nya Federal State Educational Standard for Special Education? Du kan ta reda på svaret på denna fråga på det internationella designutbildningsseminariet "Implementering av Federal State Educational Standards SOO" , som äger rum 23–26 juli. Kom till vårt utbildningsseminarium så får du alla nödvändiga verktyg och rekommendationer för övergången till en ny standard.

Mål för eleven:

Mål för läraren:

Utbildning:

Utbildning:

Utbildning:

Lektionstyp:

Lektionsformat:

Grundläggande begrepp, termer

Nya koncept:

Kontrollformer:

Resurser:

huvudsakliga:

ytterligare:

Lektionssteg

Lärarverksamhet

Elevaktivitet

Metoder, former

Bildade UUD

Planerat resultat

Självbestämmande för aktivitet

Uppdaterar kunskap

Att ställa in en inlärningsuppgift

Att lösa ett inlärningsproblem

Primär konsolidering

Dynamisk paus

Arbetar med det täckta materialet.

Självständigt arbete

Reflexion. Kvalitet

Förhandsvisning:

St Petersburg State Clinical Institution "Barns sanatorium "Beryozka". Skola".

Teknologisk lektionskarta

(I enlighet med kraven i Federal State Educational Standard)

Grundskollärare:

Panova Alevtina Petrovna.

Teknologisk karta över lektionen.

Väsen federala statliga utbildningsstandarder för allmän utbildning (FSES) i sin aktivitetsbaserade karaktär.

Huvuduppgiften är utvecklingen av elevens personlighet.

Traditionella representationer av lärandemål i form av kunskaper, färdigheter och förmågor är föråldrade.Federal State Educational Standard bestämma verkliga aktiviteter.
Uppgifter satta
Federal State Educational Standard , kräver en övergång till ett nytt systemaktivitetspedagogiskt paradigm. Detta innebär grundläggande förändringar i verksamheten för lärare som implementerar Federal State Educational Standard.

Kraven på inlärningsteknik har också förändrats. Införandet av informations- och kommunikationsteknik (IKT) ger betydande möjligheter att utöka utbildningsramen i undervisningen i specifika OU-ämnen.

Ett nytt koncept har dykt upp -teknisk lektionskarta.

En teknisk karta är en ny typ av undervisningsprodukt som säkerställer en effektiv och högkvalitativ undervisning utbildningar i skolan och möjligheten att nå de planerade resultaten av att bemästra det grundläggande utbildningsprogram på steget grundskoleutbildning i enlighet med Federal State Educational Standards andra generationen.

Utbildning med hjälp av en teknisk karta låter dig organisera en effektiv utbildningsprocess, säkerställa genomförandet av ämne, meta-ämne och personliga färdigheter (universella utbildningsåtgärder), i enlighet med kraven i andra generationens Federal State Education Standard, och avsevärt minska dags att förbereda en lärare för en lektion.

Den tekniska kartan är avsedd för design utbildningsprocess.

För en komplett och effektiv användning tekniska kartor behöver du känna till ett antal principer och bestämmelser som hjälper dig att arbeta med det.

Den tekniska kartans struktur:

Namnet på ämnet som anger de timmar som tilldelats för dess studie;

Planerade resultat (ämne, personligt, metaämne);

Tvärvetenskapliga kopplingar och funktioner i rymdorganisationen (arbetsformer och resurser);

Stadier för att studera ämnet (i varje steg av arbetet bestäms målet och det förutspådda resultatet, praktiska uppgifter ges för att öva de materiella och diagnostiska uppgifterna för att testa dess förståelse och assimilering);

Kontrolluppgift för att kontrollera uppnåendet av planerade resultat.

Den tekniska kartan tillåter läraren:

  • implementera de planerade resultaten av andra generationens Federal State Educational Standard;
  • systematiskt bilda universella lärandeaktiviteter bland studenter;
  • planera dina aktiviteter för ett kvartal, ett halvt år, år genom att gå från lektionsplanering till ämnesdesign;
  • implementera tvärvetenskapliga kopplingar i praktiken;
  • utföra diagnostik för uppnåendet av planerade resultat av studenter i varje skede av att bemästra ämnet;
  • övervaka genomförandet av programmet och uppnåendet av planerade resultat;

Tekniska kartor utvecklas av lärare i skolor i St. Petersburg som arbetar med utbildningskomplexet "Perspective" av förlaget "Prosveshcheniye", som en del av ett experiment utformat för fyra års studier i grundskola. Den vetenskapliga ledningen av experimentverksamheten utförs av St. Petersburg Academy of Postgraduate Pedagogical Education. Idag deltar 12 skolor i St. Petersburg och mer än femtio lärare i innovativa aktiviteter för att bemästra den nya utbildningsstandarden. Chefer utbildningsinstitutioner tillhandahållit förutsättningar för att förbereda lärare för innovativ verksamhet: utbildning, experimentella aktiviteter, deltagande i vetenskapliga och praktiska konferenser, moraliska och materiella incitament.

Experimentella lärare bemästrade innovativa program som en del av avancerad utbildning:

  • "Ny utbildningsstandard för andra generationen",
  • "Villkor för bildandet av UUD (Universal Learning Activities),
  • ”Teknik för att arbeta med information” m.fl.

Testning av den senaste utvecklingen visade följande resultat:

Graden av elevers motivation för lärandeaktiviteter ökar avsevärt;

Konstruktiv kommunikation mellan elev och lärare uppträder;

Skolbarn uppfattar positivt och framgångsrikt använder förvärvade kunskaper och färdigheter i intellektuell utveckling. utbildningsverksamhet inom ramen för det ämne som studeras.

Teknologiska kartor utvecklas på basis av teknologi för utveckling av information och intellektuell kompetens (TRIIC), som avslöjar allmänna didaktiska principer och algoritmer för att organisera utbildningsprocessen, vilket ger förutsättningar för att bemästra utbildningsinformation och bildandet av personliga, meta-ämnes- och ämnesfärdigheter hos skolbarn som uppfyller kraven i andra generationens Federal State Educational Standard för utbildningsresultat.

I det första skedet "Självbestämmande i aktivitet» Stimulering av elevernas intresse för att studera ett specifikt ämne organiseras genom en situationsuppgift, som identifierar saknade kunskaper och färdigheter för dess genomförande i samband med ämnet som studeras. Resultatet av detta steg är studentens självbestämmande, baserat på önskan att behärska utbildningsmaterial, på medvetenheten om behovet av att studera det och sätta upp ett personligt betydelsefullt mål för aktiviteten.

I det andra steget ”Educational kognitiv aktivitet» behärskning av innehåll är organiserat pedagogiskt ämne nödvändigt för att slutföra en situationsuppgift. Detta stadium har innehållsblock, som var och en innehåller en viss mängd pedagogisk information och är bara en del av innehållet i hela ämnet. Antalet block bestäms av läraren, med hänsyn till principerna om nödvändighet och tillräcklighet för

genomförandet av det uppsatta målet när man studerar ett specifikt ämne.

Varje block representerar en cykel av steg-för-steg-implementering av pedagogiska uppgifter för att bemästra specifikt innehåll och inkluderar:

vid steg 1 - organisera elevernas aktiviteter för att bemästra pedagogisk information på nivån "kunskap" - behärska individuella termer, begrepp, uttalanden;

vid steg 2 - organisera elevernas aktiviteter för att bemästra samma utbildningsinformation på nivån "förståelse";

vid steg 3 - organisera elevernas aktiviteter för att bemästra samma utbildningsinformation på "färdighetsnivån";

vid steg 4 - organisera elevernas aktiviteter för att presentera resultatet av att bemästra samma pedagogiska information i detta block.

Den diagnostiska uppgiften till sin natur motsvarar en "färdighet"-uppgift, men dess mål är att fastställa graden av behärskning av innehållsblocket.

Utbildningsuppgifter för "kunskap", "förståelse", "färdighet" formuleras med hänsyn till kraven på logisk-informationsriktighet. Konsekvent genomförande av pedagogiska uppgifter skapar förutsättningar för att bemästra ämnets innehåll, utveckla färdigheter för att arbeta med information som motsvarar metaämnes (kognitiva) färdigheter. Ett framgångsrikt slutförande av uppgifter fungerar som grunden för att gå vidare till att bemästra nästa innehållsblock. Resultatet av detta steg är de förvärvade kunskaper och färdigheter som krävs för att lösa situationsuppgiften som identifierades i det första steget.

I det tredje steget av "Intellektuell-transformativ aktivitet", för att slutföra en situationsuppgift, väljer eleverna implementeringsnivån (informativ, improvisation, heuristisk), aktivitetsmetoden (individuell eller kollektiv) och organiserar sig själv för att slutföra situationsuppgiften . Självorganisering innefattar: planering, utförande och presentation av en lösning. Resultatet av detta steg är utförandet och presentationen av en situationsuppgift.

I det fjärde steget av "Reflekterande aktivitet" korreleras det erhållna resultatet med det uppsatta målet och självanalys och självbedömning av den egna verksamheten vid genomförandet av en situationsuppgift inom ramen för det ämne som studeras. Resultatet är förmågan att analysera och utvärdera framgången för ens aktiviteter.

Således ger den presenterade tekniken inte bara förutsättningar för bildandet av personliga, meta-subjekt (kognitiva, reglerande, kommunikativa), utan också utvecklingen av information och intellektuell kompetens hos yngre skolbarn.

Vilka grundläggande punkter ska en lärare ta hänsyn till när han förbereder en lektion enligt kraven?Federal State Educational Standard ?

Först och främst, låt oss titta på stadierna av lektionsdesign:

1. Bestäm ämnet för utbildningsmaterialet.

2. Bestäm det didaktiska syftet med ämnet.

3. Bestäm typen av lektion:

Ungefärliga typer av lektioner enligt Federal State Educational Standard:

  • lektion om den första presentationen av ny kunskap;
  • lektion i bildandet av primära ämnesfärdigheter;
  • lektion om tillämpning av ämnesfärdigheter:
  • lektion om generalisering och systematisering av kunskap:
  • granska lektion; lektion om kontroll av kunskap och färdigheter;
  • korrigerande (lektion om att korrigera misstag)
  • kombinerad lektion;
  • pedagogisk utflyktslektion:
  • lektion i att lösa praktiska, design- och forskningsproblem;

4. Vi funderar över lektionens struktur.

5. Vi funderar över lektionsupplägget (tabell).

6. Vi funderar över valet av innehållet i utbildningsmaterialet.

7. Vi bestämmer valet av undervisningsmetoder.

8. Välja former för att organisera undervisningsverksamheten

9. Vi tänker igenom bedömningen av kunskaper, färdigheter och förmågor.

10. Vi reflekterar över lektionen.

Federal state standardkrav : bildandet av universella utbildningsåtgärder för studenter.

Organisera lektionen efter dettakrav Ett lektionsflödesschema kan hjälpa.

En lektionsteknologisk karta är en grafisk visning av lektionsscenariot, en lektionsplan, som innehåller metoder för individuellt arbete och möjligheter varierande utveckling lektion.

Den beskriver verksamhetens process, såväl som alla operationer av aktiviteten och dess komponenter.

Denna tekniska karta kan tydligt återspegla interaktionen mellan lärare och elev i lektionen, planera aktiviteter i varje skede av lektionen.

5. Lektion av kontroll av kunskaper och färdigheter.

1) Självbestämmande för aktivitet (organisationsstadiet).

3) Identifiering av kunskaper, färdigheter och förmågor, kontroll av utvecklingsnivån för elevernas allmänna pedagogiska färdigheter. (Uppgifter i volym eller svårighetsgrad ska motsvara programmet och vara genomförbara för varje elev).

Kontrolllektioner kan vara skriftliga kontrolllektioner, lektioner som kombinerar muntlig och skriftlig kontroll. Beroende på typen av kontroll bildas dess slutliga struktur

4) Reflektion (sammanfattning av lektionen)

6. Lektion om att korrigera kunskaper, färdigheter och förmågor.

2) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter.

3) Resultat av diagnostik (övervakning) av kunskaper, färdigheter och förmågor. Definition typiska misstag och brister i kunskap och färdigheter, sätt att eliminera dem och förbättra kunskaper och färdigheter.

Beroende på diagnostiska resultat planerar läraren kollektiva, gruppvisa och individuella undervisningsmetoder.

4) Information om läxa, instruktioner om dess genomförande

5) Reflektion (sammanfattning av lektionen)

7. Kombinerad lektion.

1) Självbestämmande för aktivitet (organisationsstadiet).

2) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter.

3) Uppdatering av kunskap.

4) Lösa ett inlärningsproblem.

5) Inledande kontroll av förståelsen

6) Primär konsolidering

7) Kontroll av assimilering, diskussion om gjorda misstag och korrigering av dem.

8) Information om läxor, instruktioner om hur man gör det

9) Reflektion (sammanfattning av lektionen)

8. Lektion pedagogisk exkursion.

  1. Rapportera ämnet, syftet och målen för lektionen.
  2. Uppdatera bakgrundskunskap.
  3. Uppfattning om egenskaperna hos utflyktsobjekt, primär medvetenhet om informationen i dem;
  4. Generalisering och systematisering av kunskap;
  5. Självständigt arbete med databehandling. Presentation av resultat med slutsatser.

9. Lektion - forskning.

1. Redogörelse för lektionens ämne, syfte och mål.

2.Uppdatering av grundläggande kunskaper.

3.Motivation. Uppdatering av kunskap och mental verksamhet.

4. Drift- och genomförandeskede:

  • skapa en problematisk situation
  • redogörelse för forskningsproblemet
  • fastställande av forskningsämnet
  • redogörelse för syftet med studien
  • hypoteser
  • att välja en metod för att lösa en problemsituation
  • utarbeta en forskningsplan
  • upptäcka ny kunskap, testa en hypotes, genomföra ett experiment, göra observationer, skapa motivation i lektionen för varje barn
  1. Reflexion. Kvalitet.

Litteratur: Federal State Educational Standard


Teknologisk lektionskarta- ett avancerat metodiskt verktyg som låter dig grafiskt designa stadier träningspass, strukturera den i enlighet med kraven i Federal State Educational Standard. I ett didaktiskt sammanhang representerar det en ny form av designande interaktion mellan elever och lärare. Den presenteras alltid i form av en tabell, som återspeglar:

  • mål och mål för lektionen;
  • lärares och elevers handlingar;
  • former av interaktion;
  • planerade utbildningsresultat.

Teknologisk lektionskarta enligt Federal State Educational Standards: exempeldokument

Till skillnad från traditionella lektionsanteckningar, exempel på teknisk karta över en lektion enligt Federal State Educational Standard innebär lakonisk presentation av information och efterlevnad av den etablerade strukturen, vilket säkerställer att eleverna uppnår ämnesmässiga och personliga kompetenser och behärskar inlärningskurvan. Dokumentet är till sin natur algoritmiskt, strukturerat, interaktivt och tekniskt avancerat. Teknologiska kartor över lektioner enligt Federal State Educational Standard låter dig strukturera en inlärningssession på ett sådant sätt att det väcker uppriktigt intresse bland alla deltagare i utbildningsprocessen, ger barn nödvändiga färdigheter och kunskaper, utvecklar kreativt medvetande.

Viktiga skillnader mellan ett flödesschema och en lektionsanteckning

Karta Abstrakt
Återspeglar en systemaktivitetsstrategi som reglerar alla deltagares handlingar i utbildningsaktiviteter, inklusive former av interaktion mellan elever och med läraren Sammanställt i ett manusformat som i första hand återspeglar lärarens ord och handlingar, men som inte tar hänsyn till elevernas aktiviteter
Teknologisk karta över träningspasset enligt Federal State Educational Standard kännetecknar elevernas aktiviteter med en schematisk beskrivning av den UUD som bildas i inlärningsprocessen Ger en lista över arbetsformer och arbetssätt som kommer att användas i lektionen
Låter dig kontrollera varje steg av lektionen, planera resultatet av individuella Listar de allmänna målen för träningspasset

Tabellform för arbete på teknisk karta enligt Federal State Educational Standards låter lärare i det skede de utvecklar en lektion:

  • förutsäga effektiviteten av utvalda metoder, former och aktiviteter;
  • planera arbetet och dess effektivitet för vilken period som helst (månad, kvartal, sex månader);
  • uppnå planerade resultat genom att specificera pedagogiska åtgärder;
  • analysera de resultat som uppnåtts i varje steg av att bemästra utbildningsmaterial;
  • detaljera innehållet i lektionen;
  • organisera självständig verksamhet studenter och deras interaktion med varandra;
  • samordna deltagarnas handlingar i utbildningsprocessen i lektionen, objektivt utvärdera prestationer;
  • implementera tvärvetenskapliga kopplingar i praktiken.

Schema för den tekniska kartan för lektionen enligt Federal State Educational Standard

På grund av det faktum att övergången till Federal State Education Standard framgångsrikt genomfördes på alla nivåer skolutbildning, vet alla lärare vad är en teknisk lektionskarta för Federal State Educational Standard, och aktivt använda dem för att minska förberedelsetiden för träningspass och planera en effektiv utbildningsprocess. Utvecklingen och populariseringen av IKT i rysk pedagogik gör det möjligt för lärare att använda specialprogram - elektroniska byggsatser - som påskyndar processen att skapa tekniska lektionskartor.

Det finns gemensamma principer för sammanställning tekniska lektionskort, även om dokumentets form och struktur inte regleras på lagstiftningsnivå. Erfarna lärare som länge har tränat på att rita tekniska kartor rekommenderar att följa följande dokumentstruktur:

  • Särskild uppmärksamhet ägnas åt sammansättningen av "kepsen". Det återspeglar ämnet, ämnet och typen av lektion, de timmar som tilldelats för att studera avsnittets ämne.
  • Ange en lista över meta-ämne, personliga och ämnesresultat klasser och tvärvetenskapliga kopplingar, baserat på information från läroplanen.
  • Elevers och lärares verksamhet är genomtänkt präglad.
  • Arbetsformerna i lektionen, didaktiska verktyg, utrustning som används och stadier av att studera ämnet listas.
  • Som ett tillägg till tabellen kan du lägga till kolumnerna "Användning av IKT", "Tid" och "Mellankontroll av materialbehärskning", och använda diagram, tester eller exempellösningar som bilagor till den.

Nya karriärmöjligheter

Prova det gratis!

För godkänd - ett diplom av professionell omskolning. Utbildningsmaterial presenteras i form av visuella anteckningar med videoföreläsningar av experter, tillsammans med nödvändiga mallar och exempel.

Förutom att observera tabellens konventionella struktur, förutsätter utvecklingen av tekniska kartor enligt Federal State Education Standard en kortfattad presentation, vilket kommer att underlätta användningen av dokumentet under klassen och sekvensen av informationsöverföring. När du sammanställer texten till en teknisk karta är det viktigt att komma ihåg lektionens utvecklings- och pedagogiska inriktning, med hjälp av lämpliga formuleringar.

Så börjar arbetet på tekniska kartor över lektioner enligt Federal State Educational Standard, måste du följa algoritmen för åtgärder:

  1. Bestäm typ och plats för lektionen i avsnittet eller ämnet som studeras.
  2. Formulera pedagogiska, pedagogiska och utvecklingsmål för lektionen.
  3. I enlighet med typen av lektion, identifiera dess stadier och formulera målen för var och en av dem.
  4. Ange UUD och resultaten av varje steg i lektionen.
  5. Bestäm arbetsformerna i lektionen och principerna för samspelet mellan lärare och elever.

Med hänsyn till principerna för systemaktivitetsmetoden kommer även en ung lärare att kunna komponera exempel på teknisk lektionskarta enligt Federal State Educational Standard.

Teknologiska kartor över lektioner enligt Federal State Education Standard: exempel

För det finns så många varianter lektionskort enligt Federal State Educational Standards, innan du ritar upp din egen bör läraren bekanta sig med exempel på kartor.

Generaliserat grafiskt scenario av ett träningspass. Alternativ 1.

Teknologisk karta över lektionen enligt Federal State Educational Standard. Alternativ 2.

En mer detaljerad tabell delar upp lärarens och elevernas aktiviteter, och de senares arbete i reglerande, kommunikativt och kognitivt.

Att rita upp ett exempel på en teknisk karta över en lektion enligt Federal State Educational Standard och replikera denna typ av metodologisk dokumentation gör det möjligt för läraren att:

  • inse undervisningspraktik enligt krav utbildningsstandarder andra generationen;
  • säkerställa en systematisk uppbyggnad av universella lärandeaktiviteter bland studenter;
  • effektivt genomföra lektionsplanering, planera utbildningsaktiviteter under ett kvartal, läsår;
  • säkerställa implementeringen av meta-ämneskopplingar;
  • utföra diagnostik för att uppnå pedagogiska resultat, bestämma det mesta effektiva sätt bedriva undervisningsverksamhet.

Nesterova I.A. Hur man gör en teknisk karta över en lektion // Nesterov Encyclopedia

I moderna ryska pedagogiska universitet sker en gradvis övergång från en lektionsplan till en teknisk lektionskarta. Detta beror på kraven i den nya generationen Federal State Educational Standards. Dessutom behöver lärare kompetens att göra upp en teknisk lektionskarta för att klara certifieringen.

Teknologisk karta över lektionen enligt Federal State Educational Standard

Processen att upprätta en teknisk lektionskarta är mycket ansvarsfull och komplex. En högkvalitativ och multifunktionell teknisk karta kan utvecklas om tillgänglig hög nivå kunskaper inom ämnet och pedagogisk sfär.

Varje student vid ett pedagogiskt universitet står inför behovet av att skriva flera papper som är nödvändiga för att få ett diplom lärarutbildningen.

Från en studentpraktikant i nyligen De började kräva, förutom översiktsplanen, också teknisk lektionskarta. Det saknas dock en tillräcklig metodisk bas vid universiteten i denna fråga.

Det är viktigt att komma ihåg att förutom uthållighet och tålamod behöver en elev en viss mängd kunskap och färdigheter. Därav den mycket vanliga låga nivån av att göra upp en teknisk lektionskarta av studenter.

Den har tagit en stark plats i modern pedagogisk litteratur. Den nya generationen Federal State Educational Standard identifierar den som en av de viktigaste innovationerna inom pedagogisk process. Enligt normerna för den nya federala statliga utbildningsstandarden är den tekniska lektionskartan en av de progressiva formerna för att planera interaktionen mellan lärare och elever inom ramen för undervisningsaktiviteter.

Teknologisk karta över lektionen enligt Federal State Educational Standard– detta är ett generaliserat grafiskt uttryck för lektionsscenariot, grunden för dess design, ett sätt att presentera individuella arbetssätt.

Definitionen av en teknisk karta innehåller nyckelaspekter som är nödvändiga när man konstruerar en teknisk karta över en lektion:

  1. Hela aktivitetsprocessen och dess komponenter måste beskrivas i detalj;
  2. Angivelse av operationer och deras komponenter är obligatorisk.

grund teknisk lektionskartaär utvecklingen av en lektion som syftar till att utveckla allmänna (metaämne) och speciella färdigheter och förmågor.

I modern metodisk litteratur under meta-ämneskunskaper innebär universella lärandeaktiviteter (UAL). Angående ämneskunskaper, då bildas de hos elever endast i färd med att lära sig just detta akademiska ämne och används främst i detta ämne och delvis i relaterade ämnen.

Meta-ämnes eller allmänna pedagogiska färdigheter och förmågor ger planering, organisation, kontroll, reglering och analys av elevernas egna utbildningsaktiviteter.

Nyckelrollen för den tekniska lektionskartan beror på det faktum att den syftar till att avslöja allmänna didaktiska principer och algoritmer för att organisera utbildningsprocessen, vilket ger optimala förutsättningar för att bemästra ämnet och utveckla olika färdigheter och förmågor hos elever. Endast medvetenhet om vikten av att skapa en teknisk karta kommer att tillåta en ung lärare att bemästra dess funktioner.

Strukturen på den tekniska lektionskartan är tydligt reglerad och är ett system av komponenter som bildar lektionen som en integrerad organism.

Liknar strukturen i en lektionsplan, men den innehåller fler delar av prognoser och planering. Dessutom förenklar en väldesignad teknisk karta avsevärt proceduren för självanalys av en lektion, eftersom den initialt innehåller och systematiserar element som kräver analys.

När du gör upp en teknisk karta är lektionen strukturerad enligt följande parametrar:

  1. Namn på lektionsstadiet.
  2. Mål för lektionsstadiet.
  3. Scenens innehåll.
  4. Lärarens verksamhet.
  5. Studentverksamhet.
  6. Arbetsformer.
  7. Resultat.

I processen att utveckla en teknisk lektionskarta är det nödvändigt att ta hänsyn till strikt efterlevnad av vissa stadier. Således inkluderar de stadier som ingår i strukturen för lektionsflödesschemat:

  1. Att bestämma platsen för lektionen i ämnet som studeras och dess typ.
  2. Redogörelse för syftet med lektionen.
  3. Beteckning av lektionens stadier i enlighet med dess typ.
  4. Redogörelse för syftet med varje steg i lektionen.
  5. Bestämma resultaten av varje steg.
  6. Att välja arbetsform på lektionen

Efter att ha studerat strukturen på en teknisk lektionskarta kan man hävda att den ger förutsättningar för att förbättra kvaliteten på lärandet i skolan. Beviset för detta är följande:

  1. utbildningsprocessen utformas från mål till resultat;
  2. den tekniska kartan anger maximal användning effektiva metoder arbeta med information;
  3. Under lektionen organiseras oberoende pedagogiska, intellektuella, kognitiva och reflekterande aktiviteter för skolbarn;
  4. förutsättningar ges för tillämpning av kunskaper och färdigheter i praktiken.

Som nämnts tidigare är lektionsflödesschemat direkt relaterat till kvaliteten på lektionens självanalys. Under processen återberättar unga lärare helt enkelt dess framsteg. De har svårt att motivera val av innehåll, använda metoder och organisatoriska utbildningsformer. Den tekniska kartan över lektionen presenterar lektionen mer djupgående och detaljerat med alla dess stadier, problematiska aspekter osv. Därmed lägger grunden för introspektion. När det gäller den traditionella dispositionen beskriver den främst lektionens innehåll, vilket inte tillåter en systematisk pedagogisk analys av den.

Ett korrekt sammanställt lektionsflödesschema gör det möjligt att:

  1. detaljera lektionen på förberedelsestadiet;
  2. utvärdera rationaliteten och potentiell effektivitet hos utvalda undervisningsmetoder, medel och typer av utbildningsaktiviteter i varje skede av lektionen;
  3. utvärdera varje steg, korrektheten i urvalet av innehåll, lämpligheten hos de metoder och arbetsformer som används i sin helhet.

Beskrivning av presentationen med individuella bilder:

1 rutschkana

Bildbeskrivning:

Teknologisk karta över lektionen som grund för lektionsdesign och ett innovativt verktyg för att implementera den federala statliga utbildningsstandarden slutförd av lärare för statens budget utbildningsinstitution Lyceum nr 504 Zhogalskaya Svetlana Gennadievna Moskva 2015

2 rutschkana

Bildbeskrivning:

Teknologisk lektionskarta som grund för lektionsdesign och ett innovativt verktyg för att implementera Federal State Educational Standard "Om vi ​​vill uppnå något mål genom utbildning måste vi först och främst vara medvetna om detta mål." K.D. Ushinsky

3 rutschkana

Bildbeskrivning:

TEKNOLOGISKT KORT - en form av teknisk dokumentation där hela processen för att bearbeta en produkt (ämne) registreras, operationer och dess komponenter, material, produktionsutrustning, verktyg, tekniska lägen, tid som krävs för att tillverka produkten (ämne), kvalifikationer för arbetare etc. sid. (Yrkeshögskola encyklopedisk ordbok. – M.: Sovjetiskt uppslagsverk 1989). PRODUKTION

4 rutschkana

Bildbeskrivning:

PEDAGOGI En teknisk karta är en ny typ av metodisk produkt som säkerställer effektiv och högkvalitativ undervisning av utbildningskurser i grundskolan och förmågan att uppnå de planerade resultaten av att bemästra grundläggande utbildningsprogram på grundskolenivå i enlighet med Federal State Educational Standard.

5 rutschkana

Bildbeskrivning:

Metodologiska positioner: den har status som ett dokument; hela processen registreras i den; operationer och deras komponenter anges; material namnges; listad utrustning; verktyg är indikerade; tekniska lägen anges; beräknad tid; utövande konstnärers kvalifikationsstatus har fastställts.

6 rutschkana

Bildbeskrivning:

Varför behöver du en lektionsplan? Att visualisera lektionen som helhet (med mål, mål, metoder, former, tekniska undervisningsmetoder, med typer av kontroll, typer av reflektion...) Att planera prestationer meta-ämnesresultat För självanalys och analys av vad som görs i lektionen (ur olika synvinklar) För tydlighet i presentationen pedagogiska uppgifter Att skapa referenssammanfattning för framtida lektioner

7 rutschkana

Bildbeskrivning:

bygga en algoritm för att arbeta med ämnet; bestämma vilka typer av UUD som bildas på materialet som studeras; inse ämnets utbildningsmöjligheter; skapa kontinuitet i studiet av materialet; implementera tvärvetenskapliga kopplingar Den tekniska kartan tillåter läraren:

8 rutschkana

Bildbeskrivning:

Traditionell abstrakt Teknologisk karta Målsättning i enlighet med kunskapsparadigmet i enlighet med de planerade resultaten av Federal State Educational Standard (tre grupper) Den huvudsakliga beskrivningsmetoden är förklarande och illustrativ strukturell och logisk; design Funktioner av design efter typ av aktivitet av läraren efter typ av aktivitet av lärare och elever Läromedel som används lärare och lärobok som de viktigaste bärarna av kunskap användning av alla UMK komponenter och moderna resurser Didaktiskt förhållningssätt tvärvetenskapliga kopplingar baserade på vissa delar av kunskapsbildning av en helhetsbild av världen baserad på verklig användning livserfarenhet barn, kunskap från andra ämnesområden, metaämneskunskap Lektionsbeskrivningsform med hjälp av direkt (samtal) eller indirekt tal lärares användning av formuleringar, tydlig och koncis beskrivning av aktiviteten Lärarens bedömning av resultaten av lärandet som helhet av alla deltagare - process, resultat, individuella prestationer

Bild 9

Bildbeskrivning:

Strukturella komponenter teknisk karta över lektionen, målsättningsblock (vad som behöver göras, implementeras) Instrumentellt block (med vilka medel är detta uppnåeligt) Organisations- och aktivitetsblock (strukturering till åtgärder och operationer)

10 rutschkana

Bildbeskrivning:

MÅLINSTÄLLNINGSBLOCK Lektionens ämne Mål för lektionen (målsättning, problem - identifiera diskrepansen mellan de befintliga livssituation och syfte; att uppnå målet är processen att övervinna denna diskrepans.) 3. Planerat resultat 4. Personlighetsbildande fokus för lektionen

11 rutschkana

Bildbeskrivning:

Verktygsblock Lektionsmål Lektionstyp Utbildnings- och metodkomplex: källa till informationsutrustning didaktiskt stödmaterial för elevens kognitiva aktivitet

12 rutschkana

Bildbeskrivning:

Nivå uppgifter; Kort för självständigt arbete; Testtexter självständigt arbete; Tekniska kartor laboratoriearbete; Säkerhetsinstruktioner; Uppgifter att utföra i klassen; Självtestuppgifter; Annat material som eleven direkt arbetar med osv. Material för elevers kognitiva aktiviteter

Bild 13

Bildbeskrivning:

Didaktiskt stöd Problematiska frågor; Kognitiva och aktivitetsmässiga attityder; Konceptuella apparater; Logik; Ritningar; Videoinspelningar; Indikatorer feed-back etc.

Bild 14

Bildbeskrivning:

Disciplinprogram; Lektionsplan; Litteratur för lärare; Litteratur för studenter; Läroböcker; Samlingar av problem, praktiska uppgifter, diktat etc.; Internetsidor; Filmer; Videoinspelningar, ljudinspelningar; Vetenskapliga tidskrifter; Masstidningar; Pedagogiska tv-filmer m.m. Informationskällor

15 rutschkana

Bildbeskrivning:

Utrustning Instrument; Tekniska medel utbildning; Elektroniska inlärningsverktyg; TV; Datorer; Lokalt nätverk; Magnetkort; Kort; Narkotika; Reagenser; Demomodeller efter innehåll akademisk disciplin etc.

16 rutschkana

Bildbeskrivning:

Lektionsplan Diagnostik av lektionsresultat Läxor Organisations- och aktivitetsblock

Bild 17

Bildbeskrivning:

Strukturella element teknisk karta Vertikal - lektionsstadier (till exempel): Organisatoriskt ögonblick. Förberedelse för aktiv kognitiv aktivitet. Att ställa en kognitiv uppgift. Assimilering av ny kunskap. Inledande kontroll av förståelsen. Konsolidering av kunskap. Självtest av kunskap. Sammanfattningsvis. Läxa.

18 rutschkana

Bildbeskrivning:

Horisontell: Uppgifter för varje steg. Metoder. Blanketter. Typer av lärarverksamhet. Studentverksamhet. Bildad UUD: personlig, kommunikativ, kognitiv, regulatorisk.

Bild 19

Bildbeskrivning:

20 rutschkana

Bildbeskrivning:

* METAPUBJECT ACTIONS reglerande kommunikativ kognitiv målsättning tal betyder, inkl. utifrån IKT arbeta med information: sökning, inspelning, perception, inkl. använda IKT-planeringsmetod för åtgärd kontroll korrigering kommunikation i interaktion med hjälp av modeller, tecken och symboler, diagram logiska operationer: analys, syntes, jämförelse, serieordning, klassificering, generalisering, subsumera ett koncept, analogi, bedömningsläsning IKT-utvärdering baserad på resultaten av implementeringen Utvärdering under genomförandet av designforskning. aktiv

21 bilder

Bildbeskrivning:

1. Bestämma platsen för lektionen i ämnet som studeras och dess typ. 2. Formulering av syftet med lektionen (pedagogiskt, utvecklande, pedagogiskt). 3. Beteckning av lektionens stadier i enlighet med dess typ. 4. Formulering av syftet med varje steg i lektionen. 5. Bestämning av resultaten för varje steg (bildad UUD, produkt). 6. Val av arbetsformer i lektionen: - individuell; - frontal; - Ångbad - grupp. 7. Utveckling av egenskaper hos lärar- och elevverksamheten. Detta material kan användas av lärare som arbetar i olika utbildningssystem. Att ha analyserat (baserat på öppna elektroniska informationskällor) tillräckligt stort antal tekniska lektionskartor utvecklade av praktiserande lärare, kom jag till slutsatsen att en enhetlig, etablerad form av en sådan karta ännu inte existerar. Jag valde följande tekniska karta för lektionen: Stadier av att arbeta på en teknisk karta

22 rutschkana

Bildbeskrivning:

Formuleringar av lärarens och elevernas aktiviteter. Elevernas aktiviteter Kontrollerar elevernas beredskap för lektionen. Talar om ämnet och syftet med lektionen. Förtydligar elevernas förståelse för lektionens mål. Tar upp ett problem. Skapar en känslomässig stämning för... Formulerar uppgiften... Påminner eleverna om hur... Erbjuder individuella uppgifter. Skriv ner ord och meningar. Dela in (ljud, ord etc.) i grupper. Gör övningen i din anteckningsbok. Turas om att kommentera... Motivera valet av skrift... Ge exempel. De skriver efter diktat. De pratar i en kedja. Välj (hitta, understryka, kommentera) stavningar.

Bild 23

Bildbeskrivning:

Uppbyggnad av en teknisk lektionskarta Ämne: Typ: Mål: Planerade resultat Ämne Metaämne Personlig Tvärvetenskapliga kopplingar: Lektionsresurser: För läraren: För elever: Lektionens framsteg: Innehållet i lärarens aktivitet Innehåll i elevernas aktivitet 1. Uppdatering av nödvändiga kunskaper 2. Motivation av kognitiv aktivitet 3. Organisation av kognitiv aktivitet aktivitet 4. Sammanfattning Ytterligare material: Diagnostik för att uppnå planerade resultat: Ytterligare kreativa uppgifter: Självanalys Prestationer Svårigheter Förslag

24 rutschkana

Bildbeskrivning:

Utökad TC Huvudkomponenter i lektionen Lektionsskede Tid, min Syfte Resultat Utbildningsmaterials innehåll Arbetssätt och arbetsformer Utbildningsaktiviteter Lärarens aktiviteter Elevernas aktiviteter

25 rutschkana

Bildbeskrivning:

26 rutschkana

Bildbeskrivning:

Bild 27

Bildbeskrivning:

Typer av lektioner enligt Federal State Educational Standard "... en modern lektion borde bli en lektion i kreativ vänskap mellan lärare och elev." (Kumanev A.A.).

28 rutschkana

Bildbeskrivning:

1. Uppbyggnad av en lektion i att förvärva ny kunskap: 1) Organisationsstadium. 2) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter. 3) Uppdatering av kunskap. 4) Primär assimilering av ny kunskap. 5) Primär kontroll av förståelse 6) Primär konsolidering. 7) Information om läxor, instruktioner om hur man slutför dem 8) Reflektion (sammanfattning av lektionen)

Bild 29

Bildbeskrivning:

2. Strukturen för en lektion om integrerad tillämpning av kunskaper och färdigheter (konsolideringslektion). 1) Organisationsstadiet. 2) Kontrollera läxor, återskapa och korrigera elevernas grundläggande kunskaper. Uppdaterar kunskap. 3) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter. 4) Primär konsolidering § i en bekant situation (typisk) § i en förändrad situation (konstruktiv) 5) Kreativa användningsområden och tillägna sig kunskap i en ny situation (problemuppgifter) 6) Information om läxor, instruktioner om hur man slutför dem 7) Reflektion (sammanfattning av lektionen)

30 rutschkana

Bildbeskrivning:

3. Uppbyggnad av en lektion om uppdatering av kunskaper och färdigheter (repetitionslektion) 1) Organisationsstadium. 2) Kontrollera läxor, reproducera och korrigera kunskaper, färdigheter och förmågor hos elever som är nödvändiga för kreativ lösning av tilldelade problem. 3) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter. 4) Uppdatering av kunskap. § i syfte att förbereda provlektionen § i syfte att förbereda sig för studien nytt ämne 5) Tillämpning av kunskaper och färdigheter i en ny situation 6) Generalisering och systematisering av kunskap 7) Kontroll av assimilering, diskussion om gjorda misstag och deras korrigering. 8) Information om läxor, instruktioner om hur man slutför dem 9) Reflektion (sammanfattning av lektionen)

31 bilder

Bildbeskrivning:

4. Uppbyggnad av en lektion om systematisering och generalisering av kunskaper och färdigheter 1) Organisationsstadium. 2) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter. 3) Uppdatering av kunskap. 4) Generalisering och systematisering av kunskap Förbereda eleverna för generaliserade aktiviteter Reproduktion på en ny nivå (omformulerade frågor). 5) Tillämpning av kunskaper och färdigheter i en ny situation 6) Kontroll av assimilering, diskussion om gjorda misstag och deras korrigering. 7) Reflektion (sammanfattning av resultatet av lektionen) Analys och innehåll i resultaten av arbetet, dra slutsatser om det studerade materialet

32 rutschkana

Bildbeskrivning:

5. Struktur för en lektion om övervakning av kunskaper och färdigheter 1) Organisationsstadiet. 2) Att sätta upp mål och mål för lektionen. Motivation för elevernas lärandeaktiviteter. 3) Identifiering av kunskaper, färdigheter och förmågor, kontroll av utvecklingsnivån för elevernas allmänna pedagogiska färdigheter. (Uppgifter i volym eller svårighetsgrad ska motsvara programmet och vara genomförbara för varje elev). Kontrolllektioner kan vara skriftliga kontrolllektioner, lektioner som kombinerar muntlig och skriftlig kontroll. Beroende på typ av kontroll bildas dess slutliga struktur 4) Reflektion (sammanfattning av lektionen)



Dela