Особливості філософсько-пейзажної лірики Заболоцького. Твір «Природа і людина в ліриці М. А. Заболоцького

Література, 11 клас.

Тема уроку: Н. А. Заболоцький. Життя та творчість. Людина та природа у поезії Н.А. Заболоцького

Цілі уроку: познайомити учнів із основними віхами біографії Миколи Олексійовича Заболоцького; дати огляд його поезії, зупинившись на головних темах творчості, виховання вміння побачити красу навколишньої природи.

Обладнання уроку: презентація про життя та творчість письменника, пісні на вірші М. А. Заболоцького у форматіMP3, MP4, вірші про природу

Хід уроку

    Організаційний момент.

    Знайомство з життям та творчістю Н. А. Заболоцького

    Напружені філософські та моральні шукання завжди були властиві російській літературі. У річищі цієї традиції російської поезії розвивалося творчість Миколи Олексійовича Заболоцького (1903-1958).

Перегляд презентації про життя та творчість письменника

III . Лекція « Людина та природа у поезії Н.А. Заболоцького»

У творчості відомого російського поета М. А. Заболоцького центральне місце відведено темі природи. Письменник виріс у мальовничій сільській місцевості. Враження від цих місць, від краси навколишнього світу він зберіг на все життя і відбив їх у своїх віршах. У його творах життя природи завжди переплітається з життям самої людини. Часто саме у природі автор бачить велику мудрість та красу, чого, на його думку, часто не вистачає світу людей. Світ природи йому наповнений вищої гармонією. І водночас письменник вважав, що головне завдання людини – вінця природи – у тому, щоб намагатися зберегти та вдосконалити цей прекрасний світ.

Вірші Заболоцького наповнені безмірним поетичним почуттям, вони передають закоханість поета в природу, пишність і чистоту її фарб, грандіозність процесів, що відбуваються в ній.

Кленовий лист нагадує нам бурштин.
Дух Осені, дай силу мені володіти пером!
У будову повітря – присутність алмазу.

Природа розкривається Заболоцькому у всій своїй одухотвореній красі. З величезною ніжністю говорить він про «пухову кульку» кульбаби, про жука-менестреля, про метелика, що «став на пуанти». Автор захоплюється і «завитками листя», і «особливим світлом», яким сповнений світ осінньої природи. Жука, що трудиться між листям, він порівнює з «маленьким божком». І поет дає нам зрозуміти, що ми – частина цього світу:

Летить унизу великий птах.
У її русі відчувається людина.
Принаймні він таїться
У своєму зародку між двома широкими крилами...

Картини природи, написані поетом, пробуджують усе найкраще, що є у людині.
Однак часто у його віршах можна почути тривогу та напруженість. Передаючи ставлення людини до навколишнього світу, його думки та почуття, автор говорить про те, що природа позбавлена ​​розуміння добра і зла, вона байдужа до людського страждання. Людина не може змінити жорстоку дійсність, і природа не може йому в цьому допомогти. Загибель ватажка пташиної зграї у вірші «Журавлі» передає відчуття неминучості смерті, але водночас і закономірність, неминучість відродження життя.

Твори Заболоцького, присвячені природі, розрізняються за своїми настроями, почуттями. Постійним залишається лише одне - свідомість величі природи, її необхідності для людини, яка є її сином і водночас її творцем. Вірші поета змушують нас замислитися, інакше поглянути на навколишній світ.


Не дозволяй душі лінуватися!
Щоб воду в ступі не товкти,
Душа повинна працювати
І день, і ніч, і день, і ніч!
М. Заболоцький

Микола Заболоцький приходить у літературу на рубежі тридцятих років, «долоносних», що ламають життя мільйонам людей, але його поезія не криклива плакатна «агітка», а лірична розмова автора «до душі». Вдумливий погляд художника у навколишній світ відкриває багато загадкового та цікавого. Поет намагається знайти та обґрунтувати своє місце серед людей.

Як світ змінюється!
І як я сам змінююсь!
Лише ім'ям одним я називаюсь -
Насправді те, що називають мною, -
Чи не я один. Нас багато. Я – живий.

У Заболоцького своя манера оповіді, філософський погляд на світ, на навколишню природу. Він бачить, як усе на землі взаємопов'язане і тендітне. Поет усвідомлює себе складовою цього прекрасного і гармонійного світу.

Поступися мені, шпак, куточок,
Посіли мене в старій шпаківні.
Віддаю тобі душу в заставу
За твої блакитні проліски...
Повернись до всесвіту обличчям,
Блакитні проліски вшановуючи,
З шпаком, що втратив свідомість,
Весняними полями подорожую.

У свідомості поета природа та людина нерозривно пов'язані. Вони доповнюють один одного, часом вступають у конфлікт, але не можуть існувати один без одного.

Коли втомившись від буйного руху,
Від марно тяжкої праці,

Затихне потемніла вода,

Насититься безплідною грою -

З безодні вод постає переді мною

Часто Заболоцький звертається до теми жорстокості людини, яка бездумно губить красу, природу, а, отже, і себе саму. Поет-гуманіст не може пройти у своїй творчості повз цю тему, вдавши, що її не існує. Так, люди не тільки творять, частіше вони гублять, користуючись своєю перевагою перед природою, яка лише видима, ефемерна.

Вилетівши з Африки у квітні
До берегів батьківської землі,
Довгим трикутником летіли.
Потопаючи в небі, журавлі.
Але коли під крилами блиснуло
Озеро, прозоре наскрізь,
Чорне сяюче дуло
З кущів назустріч підвелося.

І майже філософським змістом звучать слова заповіту, застереження, заклинання:

Гордий дух, високе прагнення,
Волю непохитну до боротьби -
Все, що від колишнього покоління
Переходить, молодість, до тебе.

Заболоцький вміє побачити та передати у віршах неповторну красу землі, її мудру спокійну величність. Прекрасний лірик, що вміє донести найтонші відтінки, запахи, звуки, поет здатний розчулити кожну квітку, молодий весняний листок.


Я вихований природою суворою,
Мені досить помітити біля ніг
Кульбаби кулька пухова.
Подорожник твердий меч.
Чим звичайніша проста рослина,
Тим жвавіше хвилює мене
Першого листя його поява
На світанку весняного дня.

Але не лише природою милується поет. Його цікавлять і люди, їхні сподівання та турботи, бажання досягти істини, заради якої вони готові пройти чималий шлях. У вірші "Ходоки" поет звертається до недавньої історії Росії, показуючи час і людей, народжених ним.

У сіпунах домашнього крою.
З далеких сіл, через Оку,
Ішли вони, невідомі, троє -
У мирській справі ходаки.
Русь металася в голоді та бурі,
Все змішалося, зрушене враз.
Гул вокзалів, крик у комендатурі,
Людське горе без прикрас.

Поет підкреслює мудрість і знання життя цих «посланців народних», переходить, як завжди, до філософського узагальнення, пишаючись найкращими рисами народного, національного характеру.

Вдивляючись старими очима
У те, що тут наробила потреба,
Горювали мандрівники, а самі
Говорили мало, як завжди.
Є риса, властива народу:
Думає він не розумом одним, -
Всю свою душевну природу
Наші люди пов'язують із ним.

І все ж таки улюбленою темою Заболоцького залишається природа, її спокійна величність і мудра краса. На його вірші про природу написано багато пісень.

Я побачив уві сні ялівцевий кущ,
Я почув вдалині металевий хрускіт.
Аметистових ягід почув я дзвін,
І уві сні, в тиші, мені сподобався він.

Відеокліп «Ялівцевий кущ»

Фонограма пісні «Облітають останні маки»

IV . Читання та аналіз віршів Н. А.Заболоцького.

    Читання та аналіз вірша «Я не шукаю гармонії в природі»

    1947 року поет створює один із найпопулярніших своїх віршів під назвою «Я не шукаю гармонії в природі…», в ​​якому намагається викласти свою концепцію життєвих цінностей. Автор зазначає, що пейзажна лірика, до якої тяжіють багато поетів, особисто для нього позбавлена ​​будь-якої цінності, оскільки «ні в надрах скель, ні в ясному небосхилі» йому так і не довелося побачити «розумної пропорційності». Світ природи видається йому норовливим і дрімучим. Тому шукати в ньому гармонію так само безглуздо, як і намагатися звеличувати людину, яка є, за всіма канонами, вінцем творіння. Однак у кожного з нас маса недоліків, тому говорити про досконалість у цьому випадку безглуздо.

Я не шукаю гармонії у природі.
Розумної пропорційності почав
Ні в надрах скель, ні в ясному небозводі
Я досі, на жаль, не розрізняв.

Який норовливий світ її дрімучий!
У жорстокому співі вітрів
Не чує серце правильних співзвуччя,
Душа не чує струнких голосів.

Але в тиху годину осіннього заходу сонця,
Коли замовкне вітер далеко.
Коли, сяйвом немічних обійнята,
Сліпа ніч опуститься до річки,

Коли, втомившись від буйного руху,
Від марно тяжкої праці,
У тривожному півсні знемоги
Затихне потемніла вода,

Коли величезний світ протиріч
Насититься безплідною грою,-
Як би прообраз болю людського
З безодні вод постає переді мною.

І в цей час сумна природа
Лежить навколо, зітхаючи важко,
І не мила їй дика свобода,
Де від добра невіддільне зло.

І сниться їй блискучий вал турбіни,
І мірний звук розумної праці,
І спів труб, і заграва греблі,
І налиті струмом дроти.

Так, засинаючи на своєму ліжку,
Божевільна, але любляча мати
Таїть у собі високий світдитини,
Щоб разом із сином сонце побачити.

    Микола Заболоцький зізнається, що окремо може захоплюватися вітром, сонцем, співом птахів. Але при цьому не варто забувати, що всі явища у природі взаємопов'язані між собою. І за зовнішньою красою нерідко ховаються жорстокість та біль, які є зворотним боком медалі будь-яких взаємин. Знайти « золоту середину» в цьому випадку вкрай складно, і особисто для поета це - «тиха година осіннього заходу сонця», коли навколишній світ наповнюється дивовижним умиротворенням, а «величезний світ протиріч» нарешті знаходить примирення з самим собою. Цей стан природи автор порівнює зі стосунками матері та дитини – чистими, безкорисливими та досконалими у своїй непогрішності лише тому, що в їх основі лежить непідробне кохання. Саме це почуття змушує мати жертвувати собою, а малюка з вдячністю приймати цю жертву заради того, щоб продовжити миті справжнього щастя, які їм даровані, і побачити «сонце». Тобто. подолати всі земні пристрасті, забобони та упередження в ім'я єдності душі, яка можлива лише за безкорисливих взаємин, які властиві матері та дитині.

    Читання та аналіз вірша «Я вихований природою суворою»

Вірші М. Заболоцького неможливо читати байдуже. Його поезія – це яскрава палітра людських почуттів, які часто виявляються прихованими. Наприклад, короткий вірш «Я вихований природою суворою», написаний в 1953 році, є, по суті, справжньою розповіддю про самого поета, його внутрішньому світі. Поет отримав гідне виховання, в якому брала участь сама природа, яка навчила його помічати все, що приховано від людського ока. Насправді рідкісна людина здатна звернути увагу на красу кульбаби або щиро милуватися подорожником. Достатньо звернути увагу на те, як поет говорить про кульбабу - «кульбаби пухову кульку». Це дуже зворушливе порівняння, яке свідчить про багатство душі людини. Адже в метушні повсякденній мало хто здатний захоплюватися красою квітки або просто помітити саме існування маленької рослини. А Заболоцький не лише помічає, він відчуває, що абсолютно все довкола мило і дорого йому.

Я вихований природою суворою,
Мені досить помітити біля ніг
Кульбаби кулька пухова,
Подорожник твердий меч.

Чим звичайніша проста рослина,
Тим жвавіше хвилює мене
Першого листя його поява
На світанку весняного дня.

У державі ромашок, біля краю,
Де струмок, задихаючись, співає,
Пролежав би всю ніч до ранку я,
Закинувши обличчя в небосхил.

Життя потоком пилу, що світиться
Все текла б, текла крізь аркуші,
І туманні зірки світили,
Заливаючи променями кущі.

І, слухаючи весняний шум
Серед зачарованих трав,
Все лежало б і думав я думаю
Безмежних полів та дібров.

Свій вірш Микола Заблоцький починає зі рядка "Я вихований природою суворою", тим самим підкреслюючи, що саме на чужині, в далекій північній стороні, де 9 місяців року панує зима, він навчився жити в гармонії з навколишнім світом. Тому автор зазначає, що йому не потрібні яскравість фарб та пахощі квіткових ароматів. Достатньо побачити "кульбаби кулька пухова" або "подорожника твердий клинок", щоб відчути те особливе хвилювання, яке відчуваєш при зустрічі з чимось близьким, до болю знайомим і рідним. Поет зізнається, що проста рослина його хвилює набагато більше, ніж екзотична квітка-чужинець. І в цьому немає нічого дивного чи незвичайного, тому що "держава ромашок", що розкинулася на березі прохолодного струмка, асоціюється у Миколи Заболоцького з батьківщиною, суворою, непривітною, але, водночас, такою близькою та чудово прекрасною.

    Читання та аналіз вірша «Вересень»

Сипле дощ великі горошини,

Рветься вітер, і далечінь нечиста.

Закривається тополя скуйовджена

Сріблястим виворотом листа.

Але поглянь: крізь отвір хмари,

Як крізь арку з кам'яних плит

У це царство туману і мороку

Перший промінь, пробиваючись, летить.

Значить, далечінь не навіки завішана

Хмарами, і, отже, не дарма,

Немов дівчина, спалахнувши, ліщина

Засяяла наприкінці вересня.

Ось тепер, живописцю, вихоплюй

Пензель за пензлем, і на полотні

Золотий, як вогонь, та гранатовий

Намалюй цю дівчину мені.

Намалюй, немов деревце, хиткі

Молоду царівну у вінці

З посмішкою, що неспокійно ковзає.

На заплаканому молодому обличчі.

У юності Микола Олексійович захопився малюванням. Особливо йому подобалася творчість Брейгеля, Філонова, Шагала. Любов до живопису дозволила набути Заболоцькому безцінної навички – вміння дивитися на навколишній світ очима художника. З огляду на вищесказане стає зрозуміло, чому поет зумів стати чудовим майстром пейзажної лірики. Тема природи була близька йому протягом усього творчого шляху. Саме їй присвячено вірш «Вересень», датований 1957 роком.

Цей текст можна з деякою часткою умовності розділити на дві частини. Перша – це початкова строфа. У ній похмурими фарбами малюється вересневий краєвид – ллє дощ, «рветься вітер», далечінь затягнута хмарами. Така картина здатна навіть найвеселішої та оптимістичнішої людини увігнати в тугу. Втім, довго засмучений Заболоцький вдаватися не збирається. Вже в другому чотиривірші з'являється просвітлення. Його уособлює перший промінь, що летить у царство туману і мороку. Поступово надія на краще розквітає дедалі більше. Ліричний герой вірить, що «далечінь не навіки завішана». Наприкінці вересня засяяла ліщина, яку поет порівняв із дівчиною, молодою царівною у вінці. Під променем світла природа змінилася, ожила, засяяла. Вона настільки чудова, що варта пензля живописця. Герой закликає його відобразити осінній пейзаж, використовуючи золоту та гранатову фарби – головні кольори вересня. На початку вірша згадується скуйовджена тополя, у середині – засяяла ліщина. Завдяки протиставленню двох дерев, Заболоцькому вдається передати зміну погоди, перетворення природи з буйної на спокійну.

Можна припустити, що вірш «Вересень» – це не просто розповідь про осінь. За описами пейзажів проглядається філософська складова. Іноді так буває, що людина не бачить у своєму житті просвіту, пригноблений нещастями, що звалилися на нього. Заболоцький ніби закликає вірити – хороше десь близько, краще майбутнє обов'язково настане, потрібно тільки знайти в собі сили розглянути перший промінь, який подарує надію, хоча б трохи розсіє темряву, що згустилася.

Поет використовує різні засоби художньої виразності: епітет («сріблястим виворотом листа»), порівняння («ніби деревце, хиткі Молоду царівну у вінці»), уособлення («Закривається тополя скуйовджена Сріблястим виворотом листа»).

    Читання вірша «Не дозволяй душі лінуватися!

Слово вчителя

І про душу – останній віршЗаболоцького, наповнене енергією, пристрастю до життя, сильним почуттям, яке сприймається як заповіт. Цей вірш «Не дозволяй душі лінуватися!» Воно було опубліковано невдовзі після смерті поета в грудневій книжці «Нового світу» за 1958 р. У вірші, як і раніше малює людину у співвідношенні з природою і світом, особливо відчутні трагічні ноти та скорботні передчуття, пов'язані з неможливістю здійснення багатьох планів і надій .

Виразне читаннявірші вчителем

Не дозволяй душі лінуватися!
Щоб у ступі воду не товкти,
Душа повинна працювати

Гони її від дому до дому,
Тягни з етапу на етап,
По пустирі, по бурілому,
Через кучугуру, через вибоїн!

Не дозволяй їй спати в ліжку
При світлі ранкової зірки,
Тримай ледарку в чорному тілі
І не знімай з неї вуздечки!

Якщо дати їй надумаєш поблажку,
Звільняючи від робіт,
Вона останню сорочку
З тебе без жалю зірве.

А ти хапай її за плечі,
Вчи і мучай дотемна,
Щоб жити з тобою по-людськи
Навчалася заново вона.

Вона рабиня та цариця,
Вона робітниця та дочка,
Вона повинна працювати
І день, і ніч, і день, і ніч!

    Підсумок уроку

Н.А. Заболоцький писав: «Людина і природа – це єдність, і говорити всерйоз про якесь підкорення природи може лише круглий дуралей (…) Як можу я, людина, підкорити природу, якщо сам я не що інше, як її розум, її думка . У нашому побуті цей вислів «Підкорення природи» існує лише як робочий термін, успадкований з мови дикунів».

V. Рефлексія.

VI . Домашнє завдання

    Вивчити вірш «Не дозволяй душі лінуватися!» напам'ять.

Лірика Н. А. Заболоцького має філософський характер. Його вірші пройняті міркуваннями про природу, про місце в ній людини, про боротьбу сил хаосу і сил розуму, гармонії. Розуміння М. А. Заболоцької природи сягає традицій російської класичної літератури, і насамперед до творів М. Ю. Лермонтова і Ф. І. Тютчева. Характерний для М. Ю. Лермонтова романтичний конфлікт людини та природи поєднується у Н. А. Заболоцького з тютчевським відчуттям хаосу. У його поезії розумна людинастикається з нерозумною і хаотичною природою, що цілком живе і живе своїм життям. Саме тому тварини – природні істоти – виглядають у його творах значними та загадковими:

І кінь стоїть, як лицар на годиннику, Грає вітер у легкому волоссі, Очі горять, як два величезні світи, І грива стелиться, як царська порфіра.

Неможливість висловитись — властивість хаотичної, дисгармонічної природи, несвідомої, проте могутньої. Природа в ліриці М. А. Заболоцького відчувається як замкнутий простір, що давить. Вона — «в'язниця», «будка», «тиск» з «кам'яними стінами». Природа пригнічує людину своєю могутністю, він безсилий перед її хаосом. Звідси прагнення людини розчинитися в ній, стати деревом, квіткою, звіром. З іншого боку, природа прагне наблизитися до людини, стати розумною та гармонійною. В основу філософії природи М. А. Заболоцького покладено ідею майбутнього царства тварин. Картина цього царства дана в поемах «Божевільний вовк», «Урочистість землеробства». Образи тварин стають дзеркалом гуманістичної самосвідомості. Утопія майбутнього царства тварин осмислювалася поетом як відплата людині за їхнє довге рабство.

Поет у виставі М. А. Заболоцького — своєрідна ланка між світом природи і царством розуму, оскільки він, на відміну звичайних людей, вміє створювати не словесне лушпиння, а повноважне, вагоме слово: «Слова вилетіли у світ, стаючи предметами». "Слова-предмети" - ті ж "слова-яблука" у коня. Поет ближче до природи, ніж людей, його слово творить природну реальність. У пізній творчості М. А. Заболоцького поет набуває ще однієї властивості: автор називає його «думкою природи». Це створює можливість вирішення конфлікту природи та людини, роблячи його частиною природи. Ця природність забезпечує йому безсмертя. Вмираючи, людина перевтілюється, знаходить нове життя у природі.

Дивовижні світ природи та світ людини у творах К. А. Заболоцького. Відтворені із чудовою поетичною майстерністю, вони звуть читача до глибоких роздумів про сенс життя, про сутність світобудови.

Природа та людина у ліриці Заболоцького

Інші твори на тему:

  1. Пошуками гармонії у природі й загалом у світобудові характеризувалася у 30-ті роки. і поезія М. Заболоцького (філософські поеми «Божевільний вовк»,...
  2. Твір на тему: «Людина та природа» Людина та природа Сучасний світзаліза та бетону мало чим нагадує існування людини в...
  3. Людина - це твір природи, а природа теж віддячить людині за її дбайливе ставлення до неї. Зразки пейзажної лірики можна...
  4. Вірш "Лісове озеро" (I, 198) - справжній шедевр, перлина лірики М. Заболоцького. Написано вірш 1938 року. Експозиція вірша дає...
  5. Людина і природа в радянській літературіЛюдина і природа… Ми звикли говорити, що людина — вінець всесвіту. Людина! Немає істоти...
  6. Перші поетичні експерименти Б. Пастернака зближували його з авангардними пошуками футуристів. Якийсь час поет навіть входив до складу «Центрифуги».
  7. Не те, що ви думаєте Природа, Не зліпок, не бездушне обличчя. У ній є душа, у ній є свобода, в...
  8. Твори з літератури: Батьківщина та природа в ліриці С. Єсеніна Спить ковила. Рівнина дорога. І свинцевої свіжості полин. Жодна батьківщина...
  9. Твір ЄДІза текстом В. Солоухіна. Це Твір за однією з найпопулярніших проблем ЄДІ. Розглядаючи взаємини природи та людини,...
  10. Твір «Природа і людина» - варіант твору на тему. Робота написана в жанрі твору-есе, включає і приклади...
  11. Вірш Н. А. Заболоцького « Гроза йде». (Сприйняття, тлумачення, оцінка). Тема грози часто зустрічається у творчості Заболоцького. Кожен поет шукає...
  12. Аналіз вірша М. А. Заболоцького «Заповіт» Вірш було написано 1947 року. Якраз після повернення з посилання, в ті...
  13. Влітку на клумбах парку море квітів... Восени палають стиглими ягодами шипшина, глід, барбарис, зеленіють ялинки, сосни. Уздовж доріг тягнуться вгору.
  14. Поява образу птиці відсилає нас до іншої частини зооморфної моделі Всесвіту - до периферії по відношенню до центру. Змії...
  15. А. Н. Майкова та А. А. Фета з повним правом можна назвати співаками природи. У пейзажній ліриці вони досягли блискучих...
  16. Твори з літератури: Природа у сприйнятті І. С. Тургенєва Однією з найболючіших загадок для Тургенєва завжди була Природа, бо...
  17. Заболоцький прожив важке, суворе життя: напівголодне існування, 8 років таборів, довге замовчування. Протягом усього життя його вирізняв напружений духовний...

Особливості філософсько-пейзажної лірики Н. А. Заболоцького

Філософсько-пейзажна лірика Заболоцького – це насамперед лірика природи. Причому природа постає у цих віршах у різних обличчях і з різних боків, але у разі вона зображено як світ різноманітний і багатоликий. Про це яскраво свідчать багато віршів, у яких Заболоцький широко використовує різноманітні предметні деталі, метафори, уособлення, виразні образи-символи. Так, наприклад, у «Початку зими» автор малює образ вмираючої річки, яка б'ється, «затвердіваючи у кам'яному труні». Не менш яскраві приклади метафор та уособлень знаходимо у вірші «Засуха»: з одного боку, «кістлявий світ квітів», «як вугілля чорні рослини», «бідна річка» у «смертельному непритомності», з іншого - «дощ», «вихор» », «Райдуга», що символізують «природи очищувальну силу». Ряд поетичних порівнянь виникає в «Нічному саду», де сад уподібнюється до «таємничого органу», «лісу довгих труб», «притулку віолончелів». Своєрідно одушевлюється лісове озеро в однойменному вірші: «Бездонна чаша прозорої води сяяла і мислила окремою думкою». Казкова співдружність природних сил, що живуть, фантастичних і реальних, «весняних днів лабораторія» постає у вірші «Весна в лісі».

Однією з особливостей філософсько-пейзажної лірики Заболоцького є те, що людські думки та переживання рухаються в ній разом із рухом образів природи, сплітаються з ними, проростають у них. Звідси своєрідна реалістична символіка. Так, у вірші «Засуха» очевидна паралель між посухою як природним явищемі «засухою» у душі людини:

Але життя моє сумніше в сто разів,

Коли хворіє розум самотній І вигадки, як чудовиська, сидять,

Піднявши морди над гнилою осокою.

І в непритомності невиразна душа ...

Така сама перекличка має місце у вірші «Все, що було в душі»:

І подоба квітки в старій книзі моєї ворухнулося Так, що моє серце ворухнулося назустріч йому.

Іноді в картини природи вкраплені філософські та психологічні коментарі та міркування, наприклад: «Природа в річці нам зобразила ковзний світ своєї свідомості».

Особливої ​​ролі набувають у Заболоцького пейзажі, які мають символічний характер, насичені метафорами та багатством предметних деталей. Наприклад, в «Осіні» образ кленового листа, що став мідним, твердим, дзвінким, набуває символічного сенсу, стає значущою смисловою деталлю: «І ми повинні зрозуміти, що це є значок, який посилає нам природа, що вступила в іншу пору року». . Подібні предметні символи є характерною рисоювсієї поетики Заболоцького.

Вірш «Весна у лісі» - це вірш, у якому поєднуються образотворча точність і казкові елементи. Весняний пейзаж нагадує авторові роботу лабораторії, де кожна «маленька рослинка» схожа на «колбочку живу».

З'являється грак, казковий хімік, вчений лікар, сімейна людина. Потім - глухар, "нелюдимий, як дикун", схожий на "видолище". Малюються таємничі ліси з міфологічними образами: «...сонця святкуючи схід, / З старовинними лементами / Водять зайці хоровод». Як узагальнення, підсумку в останніх строфах вірша виникає сонячне обличчя, що підкреслює чудеса реальної весни:

І над піснями, над танцями У цю пору кожна мить,

Населяючи землю казками,

Полум'яніє сонця обличчя.

І, мабуть, нахиляється В наші давні ліси, І мимоволі посміхається На лісові чудеса.

У філософсько-пейзажній ліриці Заболоцького можна простежити схожість із поезією Тютчева. Але якщо Тютчев бачив у природі поєднання гармонії та хаосу, душі та свободи, то Заболоцький побачив у ній рух протиріч буття – «досконалого творіння» та «давильні».

Своїми роздумами про світ, про нескінченність буття, про себе, свої метаморфози, смерті та народження, особисте безсмертя Заболоцький ділиться у вірші «Метаморфози». Тут детально розробляється тема реальності безсмертя, яке полягає у перетвореннях «клубка якоїсь пряжі», у єдності світу «у всій його живій архітектурі».

У пейзажній ліриці Заболоцького особливе місце посідають вірші «Північ», «Сєдов», оскільки в них поет оспівує конкретні подвиги людини у боротьбі з похмурою та суворою стихією. Поетика «Північ» виявляє справжню художню майстерність:

У воротах Азії, серед лісів дрімучих,

Де сосни древні стоять, купаючи в хмарах Свої закуті холодом верхи,

Де вовка валить з ніг диханням завірюхи…

Де саме повітря, гостре і блискуче,

Дає нам щастя життя справжнього,

Весь із кристалів холоду складний,

Де сонця куля короною оточена;

Де люди з крижаними бородами,

Надівши на голову конічний тривох,

Сидять у санях і довгими стовпами Пускають з рота замерзлий дух;

Де коні, як мамонти в оглоблях,

Біжуть бурчання; де дим стоїть на покрівлях,

Як статуя, що лякає око…

Це, безперечно, натурфілософська лірика. Але в той же час, незважаючи на грандіозність і конкретність образів, тут є елементи казковості та гіперболізації (коні - мамонти, дим - статуя, насамкінець з'являється образ «завірюхи», гігантської казкової істоти, яка «обіймає» всю величезну батьківщину). Вірш "Сєдов" доповнює "Північ", але в центрі його не природа, а сама людина, борець - Сєдов.

Говорячи про філософсько-пейзажну лірику Заболоцького, слід зазначити, що в ній відсутнє яскраво виражене ліричне «я». До речі, у цьому відмінність віршів Заболоцького від подібних віршів Баратинського та Тютчева. Це «я» злито у Заболоцького з об'єктивним зображенням предметів та подій. Загалом філософсько-пейзажні вірші Заболоцького виявляють суворі «вселенські» ліричні образи, сліпучу яскравість метафор та асоціацій, казковість та карнавальність, дивовижну новизну та справжню самобутність.

Людина та природа у поезії Н.А. Заболоцького

Цілі уроку : познайомити учнів із основними віхами біографії Миколи Олексійовича Заболоцького; дати огляд його поезії, зупинившись на головних темах творчості, виховання вміння побачити красу навколишньої природи.

Обладнання уроку: портрет Н.А. Заболоцького презентація до уроку.

Методичні прийоми: лекція з елементами розмови, аналіз віршів

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Лекція вчителя

Напружені філософські та моральні шукання завжди були властиві російській літературі. У річищі цієї традиції російської поезії розвивалося творчість Миколи Олексійовича Заболоцького (1903-1958).

Народився Заболоцький у Казані, де його батько служив агрономом. Дитинство пройшло у селі Сернур Уржумського повіту, звідти й первісні враження російської природи. Навчався він у реальному училищі в Уржумі. Рано почав писати вірші. Як поет сформувався до середини 20-х у Ленінграді, де він навчався у педагогічному інституті імені А.І. Герцена. З юності Заболоцький активно включається до літературне життя. Разом із Данилом Хармсом, Олександром Введенським, Ігорем Бехтерєвим та іншими створює нову літературну групу – Об'єднання реального мистецтва (Оберіу). Заболоцький виступив як організатор і редактор Декларації «оберіутів», де вони заявляли, що їхні естетичні симпатії на боці авангардного мистецтва. Історія оберіутів займає невеликий відрізок часу - з 1928 по 1931 роки.

1929 року вийшла перша книга Заболоцького «Стовпці». Поет рішуче не приймає міщанської відсталості, обмеженості, подібно до Маяковського і Зощенка осміює радянську «погань»:

Сходить сонце над Москвою,

Старі бігають із тугою:

Куди куди йти тепер?

Вже Новий Побут стукає у двері!

Немовля вихолене і крупне,

Сидить у купелі, як султан.

Прекрасний піп співає, як бубон,

Панікадилом осіян.

Прабабка свічку запалює,

Немовля міцніє і мужніє

І раптом, крокуючи через стіл,

Сідає прямо в комсомол.

(«Новий побут»)

Люди і речі майже не відрізняються один від одного: «Графіну винному неспроможна // Розправити вогненну потилицю», «М'ясистих баб велика зграя // Сидить навколо, пером блистача». Речовий світ часом більш привабливий, ніж світ людей: апельсини в лотку рознощика «наче маленькі сонечки». І вже звичайно більш людяний світ природи. З вірша «Обличчя коня».

Зовнішньо дитячо-наївний, легкий вірш «Прогулянка» наближається до філософського осмислення природи, головної темитворчості Заболоцького:

У тварин немає назви.

Хто їм зватись наказав?

Рівномірне страждання –

Їхня невидима доля.

Бик, розмовляючи з природою,

Вилучається у луки.

Над чудовими очима

Світлять білі роги.

Річка дівчинкою непоказною

Причаїлася поміж трав,

То сміється, то ридає,

Ноги у землю закопавши.

Що ж плаче? Що сумує?

Чому вона хвора?

Вся природа посміхнулася,

Як висока в'язниця.

Кожна маленька квіточка

Махає маленькою рукою.

Бик сиві сльози точить,

Ходить пишний, трохи живий.

А на повітрі пустельному

Птах легкий паморочиться,

Заради пісеньки старовинної

Ніжним шийкою працює.

Перед нею сяють води,

Ліс гойдається, великий,

І сміється вся природа,

Вмираючи кожну мить.

«Стовпці» були зустрінуті критикою насторожено та несхвально. Усім «оберіутом» було винесено вирок: «Це поезія чужих нам людей, поезія класового ворога». «Оберітуи» ще могли друкувати свої твори у дитячих виданнях, але публічні їхні виступи припинилися. Вони, як і раніше, відстоювали умовну логіку нового мистецтва, що розкріпачувала творчі сили людини.

Роки інтенсивної творчості перервали арешти. Як і у більшості колишніх «оберіутів», доля Заболоцького виявилася трагічною: у 1938 році він був заарештований за сфабрикованим звинуваченням («юродна поезія Заболоцького має певний куркульський характер») і кілька років провів у таборах та засланні. В 1941 Хармс і Введенський були заарештовані і загинули в ув'язненні.

Після повернення з ГУЛАГу у 1946 році Заболоцький повертається до своєї улюбленої теми: спорідненість природи та духовного життя.

  1. Читання та аналіз вірша «Заповіт»

У нових віршах Заболоцького помітна еволюція поетичного стилю відмова від демонстративної складності, прагнення більшої ясності. Пантеїзм, відчуття божественного початку, що пронизує всі світобудови, всю природу, загострюється у пізніх віршах. У «Заповіті» (1947) він пише:

Я не помру, мій друже. Диханням квітів

Себе у цьому світі виявлю.

Багатовіковий дуб мою живу душу

Корінням об'є, сумний і суворий.

Немає в світі нічого прекраснішого за буття.

Безмовна темрява могла – нудьга порожня.

Я життя моє прожив, я не бачив спокою:

Спокою у світі немає. Всюди життя і я…

Прочитайте вірш «Заповіт». Які традиції російської літератури продовжує автор?

Частина рядків вірша перегукується з віршами Пушкіна. Якими?

Який головний мотив вірша?

  1. Читання та аналіз вірша «Хто мені відгукнувся у частіше лісовій…»

Чи старий дуб зашепотів із сосною,

Або вдалині заскрипіла горобина,

Або заспівала щігла окарина,

Або малинівка, маленький друг,

Мені на заході сонця відповіла раптом?

Хто мені відгукнувся в лісовій?

Чи ти, яка знову навесні

Згадувала наші минулі роки,

Наші турботи та наші негаразди,

Наші поневіряння в далекому краю, -

Ти, що обпалила мою душу?

Хто мені відгукнувся в лісовій?

Вранці та ввечері, в холод та спеку,

Вічно мені чується відгук невиразний,

Немов дихання любові неосяжної,

Заради якої мій трепетний вірш

Рвався до тебе з моїх долонь…

Яка особливість мотиву взаємних перетворень у вірші Заболоцького?

Яким є співвідношення людини і природи в цьому вірші?

Читання та аналіз вірша «Вересень»

Слово вчителя

Така сама щемна любов і ніжність до всього живого, що ми відзначали у «Заповіті», зустрічається й у вірші «Вересень» (1957). Цей вірш – приклад одухотворення пейзажу. Син поета Микита Заболоцький писав: «В основі цього вірша – цілком реальні речі: таруська осінь, дівчина – ніч Наташа, художники, що жили по сусідству, душевне відродження автора. Рух образів відбувається на двох рівнях: на небі – від негоди до променя сонця, на землі – від куща горішини до усміхненої заплаканої дівчини».

Виразне читання вірша учнями.

Про що вірш? Хто зображений – ліщина, «ніби дівчина», чи дівчина, «ніби деревце»?

  1. Читання та аналіз вірша «Некрасива дівчинка»

Слово вчителя

Заболоцький вдивляється в земне, повсякденне життя і бачить красу цього життя, іноді неявну для оточуючих. Філософсько-естетична проблема – питання сутності краси – центральна у своєрідному віршованому портреті «Некрасива дівчинка» (1955). Спочатку перед нами з'являються окремі, реалістичні відтворені деталі зовнішнього виглядудівчинки, яка привернула увагу поета.

Читаємо вірш «Некрасива дівчинка».

Бесіда

- Як зображено героїню вірша?

Яке значення мають останні рядки вірша?

Слово вчителя

Критики писали про цей вірш Заболоцького: «Ідея «Некрасивої дівчинки» включає думку про гуманістичної змістовності краси і розвиває, збагачує її, пов'язуючи з принципом нестримного «щастя буття», того щастя, яке народжується від злиття свого з спільним щастям, «чу радістю» (А. Македонов, 1987). І ще: «З поетичного роздуму Заболоцького у фіналі «Некрасивої дівчинки» випливає лише те, що краса буває як зовнішня, а й внутрішня: грація душі» (Вл. Приходько, 1988).

  1. Читання та аналіз вірша «Не дозволяй душі лінуватися!

Слово вчителя

І про душу – останній вірш Заболоцького, наповнений енергією, пристрастю до життя, сильним почуттям, що сприймається як заповіт. Цей вірш «Не дозволяй душі лінуватися!» Воно було опубліковано невдовзі після смерті поета в грудневій книжці «Нового світу» за 1958 р. У вірші, як і раніше малює людину у співвідношенні з природою і світом, особливо відчутні трагічні ноти та скорботні передчуття, пов'язані з неможливістю здійснення багатьох планів і надій .

Виразне читання вірша. Спершу вчитель, потім учні.

  1. Підсумок уроку

Н.А. Заболоцький писав: «Людина і природа – це єдність, і говорити всерйоз про якесь підкорення природи може лише круглий дуралей (…) Як можу я, людина, підкорити природу, якщо сам я не що інше, як її розум, її думка . У нашому побуті цей вислів «Підкорення природи» існує лише як робочий термін, успадкований з мови дикунів».

Домашнє завдання

  1. Вивчити вірш «Не дозволяй душі лінуватися!» напам'ять.
  2. Зробити порівняльний аналіз віршів Ф.І. Тютчева « Весняна гроза» та Н.А. Заболоцького «Гроза» («Здригаючись від мук, пробігла над світом блискавиця…») 1946 (письменно).

РижковаГришина Любов Володимирівнаг. Рязань, НОУ ВПО ©Рязанський інститут бізнесу та управлінняªкандидат педагогічних наукпроректор з науковій роботіі міжнародним зв'язківНОУ ВПО ©Рязанський інститут бізнесу та управлінняª, член Спілки письменників Росії,м. Рязань [email protected]Філософія природи у творчості Н.А. ЗаболоцькогоАнотація:Зображення природи в поезії Н.А. Заболоцького відображає натурфілософські погляди поета в їхньому розвитку та різноманітті. З ранніх роківзахоплений осмисленням природних таємниць, поет проніс цей інтерес через все життя, так чи інакше замислюючись про складні, не завжди розгадані і тому здаються суперечливими законами та явищами природи. На прикладі творчості Н.А. Заболоцького розглянуто деякі натурфілософські ідеї, що відбилися в літературі і стали предметом пильної уваги поетів і письменників. Ключові слова: натурфілософія, картини природи, пейзаж, психологічна паралель. Список літератури: 1. Заболоцький Н.А. Вибрані твори у двох томах. М: Художня література, 1972.2. Заболоцький Н.А. Вірші / Упоряд. Н.М. Заболоцький; Вступ. стаття І.І. Ростовцева. М: Рад. Росія, 1985. 304 с. 3. Заболоцький Н.А. Я вихований суворою природою / Микола Заболоцький. М: Ексмо, 2008. 560 с. (Поезія. Вірші та долі).4. Турків О.М. Микола Заболоцький: Життя та творчість. М.: Просвітництво, 1981. 142 с.Рижкова

Candidate of Pedagogics, prorector on scientific work, NSEI of HE©Ryazan institute of business and managementª, сповнениймебером з Union of writers of the Russian Federation, the winner of literary [email protected]світ природи в N.A.Zabolotsky"s creativity.Summary:Натуральні зображення в N.A.Zabolotsky"s poetry reflected views the poet of the nature world in their development and variety. Незважаючи на минулі роки спрямований на віру в природні таємниці, поет тягнеться за цим інтересом через все життя, anyway reflecting про difficult,не завжди збирається і існують взаємної правдивості і природні явища. На прикладі N.A.Zabolotsky's creativity є деякі філософсько-мислячі думки, які зображені в літературі і повинні бути предметом зблизитися з поетами і листами, що розглядаються.

Будь-який художник починає свій творчий шляхіз споглядання світу, що виливається у поетичні рядки та є його осмисленням. Іноді це народжує у поета рядки із зображенням пейзажу як такого. У Н.А. Заболоцького є вірші власне картини природи. Позбавлені будь-якої підгрунтя, це ті картини, якими він щиро захоплювався в житті і переносив свої захоплені почуття в римованому вигляді на папір. Щоправда, таких досить мало, переважно пейзаж Н.А. Заболоцького виконує набагато більше складну функцію він несе смислове навантаження, може бути тлом, на якому розгортається дія, має філософський підтекст або є засобом для відображення складного психологічного стану ліричного героя. Світ природи сповнений для Н.А. ©Божевільний вовкª, де ми знаходимо рядки, що ясно характеризують його сприйняття навколишнього світу: ©Загадки страшні природи / Всюди в повітрі висятьª . Поет відчував це таїнство Природи всією своєю суттю, вона й справді йому виток всього і колиска. У поемі «Птахи» він навіть вигукнув: «О, дерев'яна музика старого чистого лісу! / Перша істота розмова, колиска людської мови!ª . Тобто саме тут у полях, лісах, луках, на природному лоні він торкався таємничого початку життя. Микола Заболоцький невипадково бачив у природі зібрання давніх таємниць, розуміючи, що ті ж птахи, можливо, набагато ближче до неї, ніж сучасна людина, віддалена від неї в невільні та суєтні міста: Птахи, розплющте очі мені! Птахи, скажіть звідки/ви з'явилися? Яку ви маєте таємницю?ª . Можливо, тому й виривалися у поета такі гіркі слова: І чим ближче мій термін, тим більше / Птахи, люблю я вас. Малі діти всесвіту…ª . Сумно зітхав поет: «Якби моя воля уподібнилася волі Природи, якби моє слово уподібнилося речовому слову…ª. У поемі «Божевільний вовкª» він висловив подібну думку: «Приємно жити щасливому рослині / Воно на повітрі грає, як дитя. / А ми ногою божевільною відірвалися, / Біжимо туди-сюди, / А щастя немає, як ні… ª . А Природа, за Н.А. Заболоцькому, не просто мудра, вона мати та великий вчитель. У поемі ©Безумний вовкª її герой Вовк вигукує:©Бувало, вухом притулюсь до берези/ І розрізняю тиху розмову./ Береза ​​повідомляє мені свої переживання,/ Вчить управлінню гілок,/ Як ворушити корінням після бурі/ І як рости із самого себеª.Ця поема була написана у 1931 році, поема ©Птиціª у 1933, але й у більш ранніх творах тема природи звучала для поета жваво та актуально. У ній і тільки в ній він бачив джерело сили і почав. У вірші ©Обличчя коняª (1926 р.) він, наприклад, писав: ©Обличчя коня прекрасніший і розумніший, / Він чує гомін листя і каміння…ª. Таким чином, дотик до природи стає дотиком до життя. Поет гостро відчував відірваність міських жителів (вже на початку XXстоліття!) від світу природи, штучність цієї урбанізованої цивілізації в порівнянні з природністю та красою природного середовища. І хоча не пройшов повз міську тему, але це було частково продиктовано і особистими обставинами життя, і самим часом, осмисленням нового побуту. У вірші ©Новий Побутª поет писав: ©Сходить сонце над Москвою, / Стара думає з тугою: / Куди, куди йти тепер? / Вже Новий Побут стукає у двері ... ª. Разом з тим поет розумів, що міське життя при всіх її благах не може дати людині те, що споконвіку давала йому життя на природі, що вонаморально виснажує людину, забирає у неї сили, на відміну від природи, що йому ці сили дає. У вірші «В житлах нашихª він з сумом зазначав: «У житлах наших / Ми тут живемо розумно і некрасиво, / Справляючи життя, народжуючись від людей, / Ми забуваємо про дерева» . Дерева для поета атрибут природного світу, і він жалкує: ©Нам незрозуміла ця краса дерев вологе диханняª. Дотик до світу природи завжди народжував у поета рядки незвичайної краси та карбування, як, наприклад, у вірші ©Цариця мухª:©Тих ніч ступає,/ Чутний запах тополь./ Меркне дух мій, завмирає/ Між сосен і полів .У вірші ©Полденьª читаємо:

/ Короткочасна мить пересичення, / Година, коли перламутровий клей / Виділяють голівки рослини ... ª. Якщо запитати навпростець: як М. А. Заболоцький ставився до природи, можна відповісти так само прямо: трепетно, навіть захоплено. Навколишній світ для нього та сама «зелена книга природи», про яку він писав у вірші «Весна в Місхорі». Він ніби милувався нею і дивувався її безмежності та величі, як, наприклад, у вірші ©Лісове озероª, яке несподівано відкривається погляду його ліричного героя: У вінці зі латаття, в уборі осок, У сухому намисто рослинних дудок Лежав цнотливий качок. Але дивно, як тихо і важливо кругом! Звідки в нетрях така велич? , нерухомо сяючи, І сосни, як свічки, стоять у висоті, Змикаючись рядами від краю до краю. Природа у віршах Н.А. Заболоцького цвіте і радіє, вона для нього джерело радості: / Концерт тюльпанів та квартет лілей. / Можливо, лише метеликам і мухам / Він чути вночі посеред полівª (©Творці дорогª) .Таку радість і навіть здивування в нього викликало спів солов'я, що здавався йому божественним і, мабуть, навіть від нього не залежать чарівним ремеслом. Інакше б поет не став ставити це риторичне запитання: «Чи твоїй, пташка мізерна, влади, мовчати в цьому сяючому храмі?» Сяючий храм, це, звичайно, сама царствена природа, в якій не має морального права мовчати ця крихітна пташка. Але порівняння природи з храмом не нове для російської літератури, про це говорили і сперечалися російські письменники ще в XIX столітті. Одні ставилися до неї молитовно захоплено, бачачи в ній прояв божественної волі, інші ж, підхоплені ідеями Просвітництва, а потім і матеріалізму закликали освоювати її багатства і дивилися на природу як на місце існування людини. Ці тенденції часу відбито у творах тієї епохи, наприклад, І.С. Тургенєв в уста свого героя вклав знамениті слова: «Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівника». До речі, найбільш яскраво, як не дивно, вона знову почала проявлятися в XXI столітті, незважаючи на грубе освоєння і навіть знищення природного середовища. Здається, саме таке безжальне ставлення до природи, порушення екологічної рівноваги та страх людства перед природними катастрофами і породили подібну реакцію. Людина знову почала замислюватися про велику роль природи, про своє місце в ній, порівнюючи свої сили і сили природи, і як з'ясувалося, місце це вкрай незначне і жодного паритету сил у цьому випадку просто не може. Але найкращі уми людства розуміли це завжди, і їм не треба було чекати якихось природних катастроф, щоб усвідомити своє місце у світі. Так, для М. Заболоцького природа те джерело, звідки він черпав своє натхнення. Може, й себе самого він таємно порівнював із солов'ям, розуміючи, що й його особисте «спів» залежить не так від нього самого, як від божественного промислу і вищої волі. Принаймні, він усвідомлював, що натхнення може почерпнути тільки тут. Риторично звертаючись до Осені, поет вигукнув: © Дух Осені, дай силу мені володіти пером! / У будові повітря присутність алмазаª .Він і сам відчував себе частиною цього чудового природного світу і ніколи себе йому не протиставляв, навпаки, він відчував себе невіддільним від нього. Більше того, він відчував себе навіть не частину, а думкою: І сам я був не дітище природи, / Але думка її! Але хиткий розум її!ª (©Вчора, про смерть розмірковуючи…) .А у вірші ©Сонª його відчуття злитості та нероз'єднаності зі світом природи, здавалося, набувало майже фантастичних рис: ©Але вже прагнула вся душа моя / Стати не душею, а частиною світобудови…ª. Він так гостро відчував цей зв'язок, що, здається, мова природи це і його рідна мова, і йому зрозумілий кожен шурхіт трави, кожен порив вітру, для нього сповнені сенсу тріпотіння листя і плескіт струмка, і навіть перші далекі громиª для нього як «перші слова рідною мовою». Тобто природа жива, мисляча, розумна! Не дарма ж він, звертаючись до дерев, вигукнув: «Читайте, дерева, вірші Гезіода, / Дивись Оссіановим гімнам, горобина!». символом, і здається, прохідних слів у нього немає взагалі. Разом з тим світ природи світ складний і навіть драматичний, він не такий простий і безтурботний. ©Обличчя природи, яким воно бачиться поетові, постійно змінюється. По ньому ніби пробігають всілякі відтінки, різка зміна виразів від материнської ніжності до своїх створінь до холодної, байдужої жорстокості. Природа часом майже невпізнана у своїх метаморфозахª . Н.А. Заболоцький чудово усвідомлював наявність у цьому світі щоденної, щохвилинної боротьби за існування. У вірші ©Лодейниковª герой теж усвідомив це:Лодейников схилився над листами,І в цю мить здався йомуВеличезний черв'як, залізними зубамиСхопив лист і прянув в темряву.Так ось вона, гармонія природи,Так ось вони, нічні голоси!Так ось про що шумлять у мороку води, Про що, зітхаючи, шепочуться ліси! Лодійників прислухався. Над садом Ішов невиразний шурхіт тисячі смертей. Природа, що обернулася пеклом, Свої справи вершила без витівок. і величному Світі Природи, якщо навіть у цьому крихітному земному світку немає спокою і ладу, якщо «природи віковічна давильня» в його розумінні «з'єднувала смерть і буття». : ©В краю чудес, в краю живих рослин, / Недосконалою мудрістю дихаючи, / Навіщо ти просиш вражень / І нових бур допитлива душа?ª . Так і залишалися без відповідей ці німі питання, і поет, певне, довгий часне міг зрозуміти, що ж все-таки являє собою Природа і що містить вона в собі чи правду квітки, чи в ній укладену брехню це рядок з вірша «Все, що було в душі». Але цей дуалізм свідомості, на наш погляд, є наслідок правоти поета, принаймні він інтуїтивно намацував вектор, що вказує на гармонію, адже світ складається не з однієї фарби. Хоча, можливо, це просто наша слабка рятівна думка, щоб якось захиститися від нерозуміння багатьох речей, які здаються нашому бідному розуму хаосом. власним словам, душа поета зріла у протиріччях, згодом дедалі більше збагачуючись враженнями, емоціями та чуттєвим досвідом. І його духовному погляду стало відкриватися те, що не слід шукати ідилії і гармонії в природі, і, можливо, це було його помилкою, як знати ... І тим не менше вже будучи цілком зрілою людиною, він зробив для себе висновок: Я не шукаю гармонії у природіª у вірші з однойменною назвою. Він ніби в ньому зізнавався, що не шукає в природі ні гармонії, ні «розумної пропорційності» і пояснював причину цього: «Як примхливий світ її дрімучий! / У запеклому співі вітрів / Не чує серце правильних співзвучностей, / Душа не чує струнких голосів…ª .Таким чином, його давня думка про те, що природа це жорстокий світ, де йде боротьба за існування і де процес виживання набуває часом страшні та жахливі форми, тепер ніби викристалізовується і набуває карбованих форм.

І в цей час сумна природа Лежить навколо, зітхаючи важко, І не мила їй дика свободи, Де від добра невіддільне зло. І треба сказати, що в природі вони не бачили жодних протиріч, тому що їх погляд на неї був багатоаспектним, об'ємним і що дозволяє бачити в ній не зібрання хаотичних явищ, а струнку та цілісну картину. Згадаймо, що в стародавніх пантеонах були два, здавалося б, що виключають один одного початку, але вони не завжди являли собою примітивне уособлення Добра і Зла, частіше це були дві розумні і необхідні один одному природні сили. Ці сили виявлялися у всьому зміні пір року, дня і ночі, наявності тепла і холоду, світла і тіні тощо. буд. Хіба ми можемо однозначно сказати, що тепло це лише добро чи зло? Воно може бути і тим і іншим, так само, як і тим і іншим може бути холод він може стати рятівною прохолодою в спеку, але може звернутися і смертельною холодом. Таким чином, у самій природі немає понять Добра і Зла, все залежить від обставин, умов, місця, часу та людського відношеннядо них. І, може, Н.А. Заболоцький зрозумів цю головну думкупро природу, де від добра невіддільне зло, і до цієї думки він прийшов у процесі своєї духовної еволюції. Але повернемося до нашого зауваження про те, що в деяких своїх поглядах на природу Н.А. Заболоцький помилявся. На наш погляд, природа не може бути негармонійною, негармонійною може бути тільки людина в ній. Людина є частиною природи, природа ціла. Частина несе в собі риси цілого, і якщо в ній з'являється щось порочне, то це не тому, що порочне ціле, а тому, що порочна вона сама, ця частина, тобто людина. Таким чином, це не природа позбавлена ​​«розумної пропорційності» та «правильних співзвучностей», а той, хто в ній цього не може побачити. І це його біда. Не природа дисгармонійна, а сама людина, і не відповідаючи їй, він звинувачуєш чим завгодно б виправдати власну недосконалість. Це один із аспектів бачення природи та місця людини в ній. Можливо, у сучасних У разі така постановка питання правильна, оскільки прогрес не тільки рухає людство вперед, а й згубно позначається на екології. Людство вирубує ліси, затоплює величезні площі землі під будівництво електростанцій та водосховищ, величезні території планети стали ядерними полігонами та похованнями радіоактивних відходів тощо. Колись інший поет А.А. Вознесенський, незважаючи на те, що це поет виключно міського середовища, більше того, поет урбаністичного мислення, з обуренням писав про невідповідність сучасної людини гармонійному світові природи, досить згадати його рядки на цю тему: Не чіпай людину, деревце, багаття в ньому не розводиª. Поет був схвильований тим, що людина, пішовши на поводу своїх пристрастей, забула про те, що їй не треба прагнути підкорювати природу, а треба просто жити з нею в ладі, і тоді вона обернеться для неї добрим другом і дбайливою матір'ю. Що не може частина перемогти ціле, і що потурання земному знижує нашу можливість йти до небесного. Ці питання ставали предметом пильної уваги багатьох поетів, і Н.А. Заболоцький все життя розмірковував над ними, розуміючи їх значущість і схиляючись то в один, то в інший бік. Одним із найулюбленіших образів Н.А. Заболоцький образ коника, здавалося б, зовсім простий, нехитрий і навіть дитячий образ, принаймні коник частий гість поезії для дітей. Але це в інших, а в Н.А. Заболоцького він не просто комаха, він метафоричний ©маленький працівник всесвітуª, яким він бачиться поетові у вірші ©Блакитна книгаª. У статті ©Думка образ музикаª Н.А. Заболоцький писав: Усі слова хороші, і майже всі вони годяться для поета. Кожне окреме слово не є художнім. Слово отримує свій художній образ у відомому поєднанні з іншими словами. Які ж ці поєднання? Це насамперед поєднання смислів. І далі: Зливаючись разом, смисли слів перетворять один одного і народжують видозміни смислу. Атоми нових смислів складаються в гігантські молекули, які, у свою чергу, ліплять художній образª. Уже бідний світ, забувши свої страждання, / Затихнув весь, і тільки вдалині / Коник, маленький працівник всесвіту, / Все працює, співає, не вимагаючи уваги, / Один, незрозумілою мовою ... ª. І це його якість працювати не для когось, а для себе, для душі, була головною для Н. Заболоцького, можливо, він тут бачив якусь паралель зі своєю долею. Вірш з нехитрою назвою «Кузнечик», написаний через десять років після «Голубиної книги», ніби продовжував розкривати нам якусь таємницю. І де коник зовсім не непомітна комаха, яких мільйони і мільйони, а більш ємний образ. У ліричному просторі поета коник стає якимось символом, і цей символ, цей «коник дурень» абсолютно спокійно і навіть затишно співіснує поряд із світовими просторами. Він далеко не загублена і нічого не значуща для світу частинка, він і маленький Гамлет, і маленький працівник всесвіту. У вірші ©Читайте, дерева, вірші Гезіода…ª читаємо: ©Ви чуєте, як перед дзеркалом річок, / Під листям верби, під лапами їли, / Як маленький Гамлет, плаче коник, / Не в силах від вашої піти канітелі?ª . Але якщо коник ридає, як Гамлет, значить, у нього є серйозні причини. Які? Невже перед ним постають якісь глобальні проблеми? Мабуть, поет вважав саме так, бо, як ми вже зазначали, для нього однаково важливим було життя мікро та макросвіту. Коник ще не раз виникне у віршах М. Заболоцького, наприклад, у вірші © Все, що було в душі… ©Все, що було в душі, все начебто знову загубилося, / І лежав я в траві, і смутком і нудьгою томимо. / І прекрасне тіло квітки наді мною піднімалося, / І коник, як маленький сторож, стояв перед ним ... ª. І тут же: І коник трубу свою підняв, і природа раптово прокинулася. / І заспівала сумне створіння славослів'я розуму ... ª. різна характеристикав одного крихітного коника, наділеного великим змістом! Як різноманітне життя природи! І все ж життя природи для поета пов'язана для нього не тільки з віковічної спробою розгадати її загадки, але і джерело радості, особливо навесні. ©А весна хороша, гарна! / Охопило всю душу бузкамиª, із захопленням вигукує він у вірші ©Поступися мені, шпак, куточокª. У цю пору допитлива душа поета не тільки не схильна до сумних думок, але навіть чути не бажає смутний шурхіт тисячі смертей, тому що в полі його зору і слуху лісові чудеса, як, наприклад, у вірші «Весна в лісі». Тут кожна гілочка наповнюється сонячним соком, співає глухар, і тут поет спостерігає справжнє буйство життя, її свято і навіть казково-мороше бешкетство: © А на купині, під осиками, / Сонця святкуючи схід, / З причитаннями старовинними / Водять зайці хоровод. / Лапки до хоровод. лапкам прижимаючи, / Наче маленьких хлопців, / Про свої образи заячі/ Монотонно говорятª. Його голос змінювався, іншими ставали інтонації, він і сам ніби ставав іншим щасливим. Але як би не посміхалося поетові весняне сонце, він ніколи не забував, що все в природі взаємопов'язане, що все починається з малого, що мільйони цих сонців співіснують з невидимими живими організмами. Цю думку він висловив однозначно: © Крізь чарівний прилад Левенгука / На поверхні краплі води / Виявила наша наука / Дивовижного життя сліди ª. гігантська планета, і що велике відображено в малому, як у краплі води укладений океан: Але для прірв, де летять метеори, Ні великого, ні малого немає, І давно безмежні простори Для мікробів, людей і планет ª. він якийсь світ природи для поета Миколи Олексійовича Заболоцького, це світ, що складається з «мікробів, людей і планет», що однаково значущі та вагомі для Всесвіту, і де нічого не можна порушити, бо не нами створено це різноманіття і не нами завірено це кругообіг.



Поділитися