Конспект логопедичного заняття "Звуки,. Букви Бб. Аналіз складів бі, ба, бу та слів Бім, Бом

У конспекті заняття представлений матеріал щодо корекції порушень писемного мовлення з групою ОНР 2 клас. Захоплюючий матеріал створює умови для успішного оволодіння матеріалом та розвитку вміння диференціювати звуки [б]-[бь]/

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема: Диференціація приголосних звуків «Б-Б» у складах і словах.

Цілі заняття:

1 ) Освітні:

  • Закріплення досвіду диференціації звуків «Б-БЬ» на матеріалі складів та слів.
  • Закріплювати вміння розрізняти звуки "Б-Б" з опорою на голосну букву при читанні складів і слів.
  • Закріплювати вміння складати схеми слів, ділити слова склади, знаходити склади зі звуками «Б - БЬ».

2) Корекційно-розвиваючі:

  • Розвиток артикуляційної моторики.
  • Розвиток фонематичного слуху на матеріалі складів та слів із приголосними звуками «Б-БЬ».
  • Уточнення та збагачення словникового запасу дітей, на матеріалі слів зі звуками «Б-Б».

3 ) Виховні:

  • розвиток уваги до відповідей товаришів, посидючості, акуратності, прищеплювати інтерес до життя тварин.

Устаткування : картинний матеріал для розвитку моторику артикуляції, слова зі звуками «Б-БЬ», презентація «Цирк. Тварини, в назвах яких є звуки "Б" і "Б", таблиці слів для читання з буквою "Б", склади.

Хід заняття:

  1. Орг. момент. Сьогодні у нас із вами заняття не просте, а сьогодні ми з вами працюватимемо разом із казковими героями – гномами.
  2. Мовленнєва розминка:

Вчитель – логопед:

Як язичок вміє наш працювати,

Покажемо ми всім гостям.

Очима в дзеркало дивись.

І всі рухи повтори.

1. "Маляр"

Ми сьогодні вранці встали

І своє місто не впізнали.

Кожен стовп та кожен будинок

Був пофарбований маляром.

2. «Почистимо зубки»

Зубки треба чистити двічі

Щоранку та вечір кожен.

3. «Млинці»

Спекли млинців трішки

І залишимо на віконці.

4. «Смачне варення»

Млинці ми їли з насолодою

Забруднені варенням.

Щоб варення з губ прибрати

Ротик треба облизати.

5. «Чашка»

Смачних ми млинців поїли

Випити чаю захотіли.

6. «Годинник»

Тік - так, тик-так

Язичок гойдався так.

Немов маятник годинника.

Ти грати вже готовий?

7. «гребінець»

З волоссям я дружу.

Їх у порядок наводжу.

Вдячна мені зачіска,

А звуть мене – гребінець.

8. «Гойдалка»

Сіли діти на гойдалці

І злетіли вище їли.

Навіть сонечко торкнулися

А потім повернулися назад.

9. "Бегемот"

Рот ширше відкриваємо,

У бегемотиків граємо.

Широко розкриємо рот,

Як голодний бегемотик

А потім закриємо рота.

Відпочиває бегемот.

10. «Жаби»

Наслідуємо ми жаба

Тягнемо губки прямо до вушок.

11. «Слон»

Наслідуватиму слона,

Губи хоботком тягну.

12. «Жаби та слона»

Раз – жаба з товстим черевцем

Два – великий та добрий слон.

13. "Змія"

Наслідуємо ми змії

З нею ми будемо нарівні.

Висунемо мову і сховаємо.

Тільки так, а чи не інакше.

14. «Коника»

Я весела конячка

Темна, як шоколадка.

Язичком клацай голосно

Стукання копит почуєш дзвінко. (Клацаємо пальцями рук)

16. «Вітрило»

Човен під вітрилом по річці пливе

На прогулянку човник

Усіх хлопців кличе.

17. «Кітка сердиться»

Виглянь у віконце

Там побачиш кішку.

Кішка спинку вигнула,

Зашипіла, стрибнула.

18. «Повітряна кулька»

Я надув повітряну кульку.

Укусив його комарик.

Лопнув кульку, не біда.

Нову кулю надую я.

19. «Комарік»

Прилітає ночами,

Не дає заснути нам.

Зло дзвенить над вухом, в'ється.

Тільки до рук не дається.

20. "Грибок"

Під березою біля доріжки

Гриб росте на товстій ніжці.

21. «Гармошка»

Ну, рот ширший, крихти.

Я граю на гармошці.

22. «Дятел»

Дятел дерево довбав,

Черв'ячку він усе твердив:

«Хоч і втік під корою,

Все одно ти будеш мій»

Вчитель – логопед: Молодці! Язичок попрацював на славу.

  1. Визначення теми заняття:

Наших гномів звуть Бім та Бом. (слайд 1)

Прислухайтеся до їхніх імен: Бім – Бом.

Чи однаково звучать їхні імена?(Ні)

Назвіть перші звуки у їхніх іменах?(«Б-Б»)

Чи однаково звучать перші звуки в їхніх іменах?

(Ні, по-різному. БОМ - «Б», БІМ – «Б»)

Дамо характеристику цим звукам.

Б - приголосний, дзвінкий твердий.

Б - приголосний, дзвінкий, м'який.

  1. Як змінює своє становище язичок при вимові звуків «Б-Б».

(При звуку «Б» язик плоский, кінчик язика трохи відходить про нижні зуби, а при звуку «Б» – спинка язика вигнута, а кінчик язика притиснутий до нижніх зубів.)

Які звуки ми сьогодні розрізнятимемо?

(Ми сьогодні розрізнятимемо звуки «Б-БЬ»).

  1. На листі позначається буквою Бб.(бе)
  2. Відкриємо зошити, запишемо сьогоднішнє число та тему нашого заняття:

Звуки "Б - БЬ" позначаються буквою Б.Літера Б («Б-Б»)

На дошці записується тема заняття.

  1. Диференціація звуків «Б-Б» у складах.

Вчитель – логопед:

Кожен гном вирішив збудувати собі будинок.

Бом вибирав склади з твердим приголосним звуком «Б», а Бім з м'яким приголосним звуком «Б».

Давайте розберемо цеглу. Бом – сині (БА, Б, БЕ БО, БУ), а Бим – зелені (БІ, БЮ, БЕ, БЯ, БЕ).

(Розбирають, читають, розподіляють на 2 будиночки).

(Я, Ю, І, Е, Ё)

(А, О, У, Ы, Е)

Якого кольору вийшов дім Бома, а Бім?(Синього та зеленого).(слайд 2)

Ці кольори ми використовуємо для позначення твердих та м'яких приголосних на листі.

  1. Розвиток фонематичного слуху на матеріалі немовних звуків.

Гноміки дуже любили грати на дзвіночках. Здогадайтеся хто грає Бім чи Бом?

У Біма, дзвоник наспівував бім-бім-бім-бім. У Бома дзвіночок співав – бом-бом – бом-бом.

А коли вони грали дуетом, тобто удвох, то їхня мелодія звучала так: бом - бім - бом - бім - бом - бім - бом. Прослуховування дзвонів.

9. Гноми Бім і Бом дуже любили співати пісні зі складів. Зараз я називатиму склади, а ви записуватиму їх у 2 рядки

в 1 з твердим приголосним звуком «Б», а в 2 рядок склади з м'яким приголосним «Б». (Виконання роботи).

БА, Б, Б, Б, Б, Б, Б, Б, Б, Б, Бю.

  • Перевіримо: Прочитайте склади 1 рядка. БА, Б, БУ, БЕ, БО.
  • Як ви вважаєте, хто з гномів співав ці склади? (Бом)
  • Прочитайте склади 2 рядки. БЕ, БЯ, БІ, БЕ, БЮ.
  • Як ви вважаєте, хто співав ці склади? (Бім)

Фізмінутка.

Гноміки присідали низько.

Гноміки піднімали руки високо.

Гноміки розкривають руки широко.

Гноміки бігають швидко (біг на місці).

Гноміки веселі (посміхнулися).

Гноміки тихо сідають за парти.

Диференціація приголосних звуків «Б-Б» у словах.

  1. Гноми любили поїсти. Дістаньте з кошика продукти і здогадайтеся, хто їх їв Бім чи Бом?

Прочитайте слово, визначте який звук у ньому є"Б" або "Б" . Підкресліть літеру "Б" відповідним кольором.

Висновок: Які голосні пишуться після м'якого приголосного «Б»

(Я, Ю, І, Е, Ё)

Які голосні пишуться після твердого приголосного на листі?

(А, О, У, Ы, Е)

  1. Гноми надіслали листи, і попросили допомогти розібратися, як звучать їхні улюблені приголосні слова.

Розглянемо малюнки. Прослухайте їхні назви. Закрити кожне слово відповідною фішкою за кольором. Якщо в слові "Б" звучить твердо, то синьою фішкою, якщо "Б" звучить м'яко, то зеленою фішкою.

Виконання, перевірка.

Перевірка вчителем.

  1. Усі дуже люблять цирк, і гноми, і велетні. Перегляд презентації (слайд 7) Цирк.Тварини, у назвах яких є звуки «Б» та «Б».

Гей, хлопці швидше

Збирайте у цирк друзів!

Хто ж виступатиме?

Усіх спробуємо назвати.

Бабуїн, бобер, борсук,

Барс, бізон і бурундук,

Бегемот, верблюд, білуха,

Білка, буйвол, бик, білуга

Мавпа, зубр, баран.

Жаба, зебра та кабан.

Діти відгадують назви тварин.

На які 2 групи можна поділити цих тварин?

(Тварини спекотних країн та тварин середньої смуги Росії). А згадайте, які звуки ми сьогодні розрізняємо?

Завдання: Записати слово - графічно, розділити слово на склади, записати склади з літерою "Б".

Білка, бар сук, кабан, бе гемот, біз він, бу рундук.

Висновок: Які голосні пишуться після м'якого приголосного «Б»

(Я, Ю, І, Е, Ё)

Які голосні пишуться після твердого приголосного на листі?

(А, О, У, Ы, Е)

  1. Фізмінутка. (Слайд 28)

У цирку лунає весела мелодія. (Відстукування ритму).

  1. Робота за картками.

Ж.ба, б.ран, б.йвол, б.к, б.рс, б.гемот, б.рсук, б.рундук, б.лка, б.зон, об.зяна, б.луга.

  1. Підсумок заняття:

Чому навчалися на занятті:

  • Вчилися розрізняти звуки "Б" і "Б" у складах і словах.
  • Розрізняти звуки «Б-б» з опорою на голоснубукву під час читання складів і слів. https://accounts.google.com

    Підписи до слайдів:

    Логопедичне заняття Тема: Диференціація приголосних звуків «Б-Б» у складах і словах. Автор: вчитель – логопед: Вульфович Надія Олексіївна МБОУ ЗОШ №5 – «Школа здоров'я та розвитку» м. Райдужний Ханти-Мансійський автономний округ.

    Тема: Диференціація приголосних звуків «Б-Б» у складах і словах. Запланований результат: Створення умов для закріплення навички диференціації звуків «Б-БЬ» на матеріалі складів та слів, для розвитку вміння розрізняти звуки «Б-БЬ» з опорою на голосну літеру при читанні складів та слів, навички у складанні схеми слів, ділити слова на склади, знаходити склади зі звуками "Б - БЬ".

    Будиночок для гномів

    Дзвіночки звенять

    Пісенька складів. --- --- --- ---

    фізхвилинка

    Гей, хлопці швидше Збирайте у цирк друзів! Хто ж виступатиме? Усіх спробуємо назвати.

    бурундук

    мавпа

    БІЛКА БЕГЕМОТ БАРСУК БІЗОН БУРУНДУК КАБАН

    Веселий ритм

    Молодці! Чому навчалися на занятті?


    Цілі:

    • розвивати фонематичний слух та фонематичне сприйняття;
    • уточнити артикуляцію звуку [б];
    • вміти співвідносити його з літерою;
    • збагачувати та активізувати словниковий запас;
    • удосконалювати звуковий аналіз слів.

    Завдання:

    • Освітня:
      • формувати повноцінні уявлення у процесі вправ у звуковому аналізі та синтезі слів зі звуками [б-б];
      • вчити знаходити в словах місце цих звуків, розрізняти звуки за твердістю-м'якістю.
    • Корекційно-розвиваюча:розвивати дрібну моторику, просодичну сторону мови.
    • Виховна:розвиток уваги, пам'яті, формувати "ситуацію успіху".

    Обладнання:червоні, сині та зелені кружки, предметні картинки, роздатковий матеріал: склади, літери, посібник "Розвивайте розум дітей".

    Хід уроку

    1. Організаційний момент

    Ви у мене якісь?

    (- Розумні, старанні, допитливі)

    Наші завдання?

    (- Не тільки дивитися, а й бачити
    Не лише слухати, а й чути.
    Не лише говорити, а й думати.
    Дружно та плідно працювати).

    Чудово. Починаємо плідно працювати.

    Сьогодні знайомитимемося з новими звуками та літерами, але спочатку...

    2. Розвиток дрібної моторики пальців.

    Пограємо ми трохи.
    Та поплескаємо в долоні.
    Пальчики ми зігріваємо.
    Їх стискаємо, розтискаємо.

    Хлопці, давайте згадаємо, яке правило нас навчив наш друг Звукознайкін.

    (Звуки ми чуємо, і говоримо, а букви бачимо та пишемо).

    3. Артикуляційна гімнастика

    Дуже любить наш рот усміхатися. (“Посмішка”)
    А рухливий язичок роботою займатиметься.
    Наша мова лопатку зробив раз, два, (“Лопатка”)
    А потім паркан збудував. Краса! (“Збірник”)
    Поруч із новим парканом – жолобок (“Жолобок”)
    По ньому мчить повітря потік (вправа на вироблення повітряного струменя)
    М'ясорубку треба робити не поспішаючи (“М'ясорубка”)

    Фізкультура вийшла гарна.

    4. Повідомлення теми

    Сьогодні у нас у гостях веселі клоуни Бім та Бом. Який перший звук на ім'я Бом? (Звук Б). А який перший звук ви почули на ім'я Бім? (Б).

    Сьогодні ми познайомимося зі звуками [Б] та [Бь] та літерамиБб.

    Назви слова із цим звуком.

    5. Фонетична зарядка.

    Робота перед дзеркалом.

    Вимов звук.

    Що працює, коли говоримо -б-? Губи стуляються і заважають повітрі вільно виходити з рота.

    Який він, голосний чи приголосний, чому?

    Пограємо у гру слоники – жаби.

    Наслідую я слона, губи хоботком тягну.

    Наслідуємо ми жаб, губи тягнемо прямо до вушок.

    Закрий вушка і послухай, дзвінкий він чи глухий.

    Звук [Б]: приголосний; твердий, дзвінкий.

    Звук [Б]: приголосний, м'який, дзвінкий, губний.

    6. Вимова звуків [Б], [Бь] у складах. Розвиток координації рухів

    Бім та Бом люблять грати на музичних інструментах. Вони грають на барабані, трубі та балалайці. Давайте пограємо разом із ними. На барабані: бам-бом-бум-бім;

    • На трубі: бі-ба-бо-бі-ба-бо;
    • На балалайці: ба-бо-бу-ба-бо-бу.

    7. Аналіз складів бі, ба, бу та слів Бім, Бом

    Бім питає, навіщо вам ці кольорові кружечки? (Щоб позначати звуки.)

    А що це за замки та чому вони різнокольорові?

    (У цих замках живуть звуки.

    У червоному замку живуть голосні звуки, у синьому – тверді приголосні, а у зеленому – м'які приголосні.)

    Візьміть у ліву руку синій гурток, а праву - червоний.

    Даю вам звуки [б], [а]. Який склад вийшов? (Ба).

    А тепер Бом дає вам звуки [б], [про].

    Поверніть йому склад. (Бо).

    Якого звуку не вистачає цієї мови, щоб вийшло його ім'я? (Звуку [м]).

    Бім дає вам кружальцями склад бі.

    Доповніть склад би звуком, щоб вийшло ім'я Бім.

    Хто зможе на дошці скласти схему слів Бім та Бом?

    8. Вимова звуків у словах. Визначення позиції звуку у слові.

    Бім і Бом принесли нам подарунки, у назві яких є звуки [Б], [Б]. Тільки я заплуталася, хто з них якийсь мішок із подарунками приніс. Спробуймо разом розібратися.

    Що у нас у першому мішку? (Банан, балалайка, намисто, браслет, папір, баночка, шпилька).

    Який звук зустрічається у всіх цих словах? (Звук [Б]).

    Де ви промовляли звук [Б]? (На початку слова).

    А що в нас у другому мішку? (Бінт, бінокль, білочка, бегемот, білет).

    Який звук зустрічається у всіх цих словах? (Звук [Б]).

    То хто нам подарував перший мішок із подарунками? (Перший мішок подарував Бом).

    А хто подарував другий мішок? (Другий мішок із подарунками подарував Бім).

    9. Розвиток фонематичних уявлень.

    Хлопці, давайте з вами пограємось у гру “Злови слово”.

    Ви повинні будете бавовнами ловити слова зі звуками [Б] і [Б].

    (Бант, банка, губи, батон, панама, літера, кабан, соболь, автобус, павук, квиток, абетка, тюльпан, хобот, альбом).

    Молодці, ви добре впоралися із завданням.

    10. Розподіл слів на склади. Розвиток уваги та пам'яті.

    Бім та Бом пропонують пограти у гру “Чого не стало?”

    На столі лежить: барабан, намисто, папір, бінокль, шпилька, білочка.

    Дитина заплющує очі, і один предмет ховається. Потім він уважно дивиться і повинен сказати якого предмета не стало. (Не стало шпильки).

    Скільки складів у слові шпилька? (У слові шпилька три склади).

    11. Фізмінутка.

    Саме час відпочити.

    Спала квітка (діти присіли навпочіпки)
    І раптом прокинувся (встали, руки на пояс)
    Більше спати він не хотів (нахили убік)
    Стрепенувся, обтрусився (струшують руками)
    Здійнявся вгору (руки вгору)
    І полетів (махають руками, сідаючи за парти).

    12. Вправа в розвиток просодичного боку промови.

    Щоб гномікам не було так сумно, ми подаруємо їм пісеньку.

    13. Знайомство з літерою Б. Читання складів

    Діти, з яким звуком нас познайомили клоуни Бім та Бом? (Зі звуками Б, Б).

    А ви хотіли б побачити, якою літерою позначаються ці звуки?

    Але для початку давайте з вами пригадаємо, якому правилу нас навчив Звукознайкін? (Літери ми бачимо і пишемо).

    Що вам нагадує ця літера?

    Літера ця з великим черевцем,
    У кепці з довгим козирком.

    Знайдіть цю букву у себе у Звуко-літерному замку.

    Перед вами лежать елементи літери, спробуйте правильно скласти її.

    Прочитайте, що Бім хоче сказати Бому? (Ба, бо, бі, бу, б).

    А хто зможе з літер скласти їхні імена? (Бім, Бом).

    14. Фомематичне сприйняття. Виділення звуку [Б]

    З низки звуків: П, Б, У, Т, Б, П, Ф, Б

    З низки складів: ПА, БА, Б, ПЕ, БУ, ПО

    З ряду слів (відібрати картинки зі звуком [Б])

    Визначити позицію звуку [Б] у слові.

    15. Друкування літери Б і слів із літерою Б.

    16. Організація закінчення заняття

    Ну що ж Біму і Бому настав час прощатися з нами. Ми їм дякуємо, адже завдяки їм ми з вами дізналися стільки слів зі звуками [Б] і [Б].

    Згадаймо слова зі звуками [Б] і [Бь].

    (Квиток, папір, банка, білка, бант, бінокль, блокнот).

    Дякую за роботу!

    Ірина Строїнська
    Конспект логопедичного заняття «Звуки [Б] [Б'] та буква Б»

    Корекційно-освітні цілі.

    1. Закріпити навички розрізнення та чіткої вимови звуків Б Б ’

    2. Вчити виділяти перший і другий склади в словах.

    3. Вчити визначати місце звуку у слові.

    4. Ознайомити з літерою Б.

    5. Вчити підбирати слово в потрібному відмінку.

    Корекційно-розвиваючі цілі.

    1. Розвивати фонематичний слух, пам'ять, мислення.

    2. Формувати навички звукобуквенного аналізу та синтезу складів, слів.

    Корекційно-виховні цілі.

    1. Виховання навичок співробітництва у грі та на заняття.

    2. Виховання самостійності, активності.

    Устаткування:

    Предметні картинки, каси, олівці, зошити.

    Предметні картинки. (білка, бейсболка, брусниця, штани, сонечко, бинт, бібліотекар, абетка, риба, кавун, яблуко, мавпа, полуниця, метелик).

    Картки з літерою Б.

    Зображення на фланелеграфі. (балалайка, береза, банан, бочка, губи, футболка, яблуко, метелик).

    Картки для позначення місця звуку у слові.

    Картки для схеми слова.

    Хід заняття:

    1. Організаційний момент.

    Логопед. Сяде той, хто згадає картинки на звук До. К` (тема пройденого заняття)

    Діти називають слова (кіт, коза, кит, клумба).

    2. Ознайомлення з новою темою.

    Логопед. До нас сьогодні в гості прийшов Буратіно та приніс Азбуку. Він хоче вас познайомити зі звуками [Б], [Б`] та літерою Б.

    З якого звукупочинається слово Буратіно?

    Діти. З звуку [Б].

    Логопед. Давайте скажемо звук [Б].

    Діти разом з логопедом вимовляють звук [Б].

    Логопед. При проголошенні звуку є перешкода?

    Діти. Є.

    Логопед. Яка?

    Діти. Губи.

    Логопед. Значить це який звук?

    Діти. Згідний.

    Логопед. Давайте перевіримо, який це звук? Дзвінкий чи глухий?

    Діти закривають долоньками вуха, вимовляють звук Б, Визначають, що він дзвінкий.

    Логопедзвертає увагу дітей на картинки метелика та білки. У слові метелик звук Б твердий, а в слові білка звук Б м'який.

    3. Характеристика звуку [Б]

    Логопед. Звук Б - приголосний, дзвінкий. Можливо твердим, може бути м'яким.

    Діти повторюють характеристику звуку Б.

    4. Гра для розвитку фонематичного слуху «Зрозумій звук»

    Логопед. Я вимовлятиму різні звуки, коли почуєте звук[б] або [б`] ви повинні ляснути в долоні.

    1. У складах. та – ба-па-ко-бі –по –бу –ка-бо –би –ка – бе.

    2. У словах. Соки, білка, бант, кран, баран, чоботи, кубики, дудка, барабан, верба, люди, труба, сокира, абрикос.

    5. Гра «Послухай та повтори».

    Логопед. Ба - бо - бу - б.

    Бо – бу – б – ба.

    Бу – ба – ба – бо.

    Б-ба-бо-бу.

    Ба – бо – б, надворі стоять стовпи.

    Бу-ба-ба, з вікна стирчить труба.

    Ба - ба - ба, ось стоїть хата.

    Бу – бу – бу, купіть мені трубу.

    Б – би – б, я несу гриби.

    Бе – бе – бе, я йду до тебе.

    Діти повторюють за логопедом.

    6. Місце звуку у слові.

    Логопедпропонує дітям розглянути картинки, які знаходяться на дошці та визначити місце звуку Б у словах: (білка, горобина, штани, сонечко, бинт).

    Логопедвикликає дітей до фланелеграф.

    Даша. Це балалайка. ЗвукБ знаходиться на початку слова.

    Кирило. Це банан. ЗвукБ знаходиться на початку слова.

    Ярослав. Це яблуко. ЗвукБ знаходиться у середині слова.

    7. Доповни пропозицію.

    Логопед загадує загадку.

    Ворушились біля квітки

    Усі чотири пелюстки.

    Я зірвати його хотів,

    Він спалахнув і полетів.

    (метелик)

    Логопедвимовляє пропозицію та показує картку з метеликом. Діти мають закінчити пропозицію.

    Таня намалювала--- (метелика)

    Таня милується своєю--- (метеликом)

    Вона розповідає старшій сестрі про--- (метелику)

    8. Фіз. Хвилинка. «Буратіно»

    Діти виконують рухи під музику.

    Буратіно потягнувся,

    Раз нахилився, два нахилився,

    Руки в сторони розвів,

    Ключик, мабуть, не знайшов.

    Щоб ключик нам дістати,

    Потрібно на шкарпетки встати.

    9. Робота в касах

    Діти читають літери(хором, індивідуально)А, О, У, І. Т, П, М, Н, Б.

    Друкують у касі слова Бок, бак, бик. Роблять звукобуквенний аналіз слова бик.

    Логопед. Який перший звук?

    Діти. Звук [б]-згоднийтвердий.

    Логопед. Який другий звук?

    Діти. Звук [и] - голосний.

    Логопед. Який третій звук?

    Діти. Звук [к] - приголоснийтвердий.

    Логопед. Скільки всього звуків у слові бик?

    Діти. Три звуку.

    10. Робота у зошитах.

    1. Штрихування літери Б(синім, зеленим олівцем)

    2. Друкування літери Б б

    Підсумок заняття.

    Логопед. З якими звукамими сьогодні познайомились?

    Діти. З звуками [Б], [Б']

    Логопед. Де цей звукможе бути у слові?

    Діти. На початку, у середині, наприкінці слова.

    Логопед. Дайте характеристику звуку [Б].

    Діти. Звук [Б] - приголосний, дзвінкий, може бути твердим, а може бути м'яким.

    Логопед. Що найбільше вам сподобалося на заняття?

    Діти Працювати у касах. .

    Буратіно пригощає дітей.

    наталія омельченка
    Конспект заняття «Диференціація звуків [Б], [Б']»

    Тема: « Звуки Б, Б'. Літера Б».

    Ціль: познайомити дітей зі звуками Б-Б' та буквою Б.

    Завдання: уточнити вимову звуків [б], [б]; диференціювати звукиза твердістю-м'якістю; вчити виділяти звуки зі складу слова; продовжувати навчання читання прямих складів, вправляти у аналізі односкладового слова.

    Устаткування: сигнальні ліхтарики (сині, зелені, червоні квадрати, індивідуальні схеми, картинний матеріал).

    Хід ос:

    1. Організаційний момент

    Сяде той, хто назве перший звук у словіКабіна: кіт, парта, Тоня, Соня, чапля, парасолька, гармата, кінь.

    2. Оголошення теми.

    Уважно послухайте слова, який звукчасто зустрічається на початку цих слівКабіна: бочка, батон, бант, банан, Буратіно. (правильно звук [б]) . А який звукзустрічається на початку цих слів: бинт, білка, квиток, білий? (правильно звук [б]) . Сьогодні ви познайомитеся зі звуками [б], [б] та буквою «Б».

    3. Аналіз артикуляції звуків [б], [б].

    Послухайте, як виблискують барани: великий блеє б-б-б,

    маленький - б, б, б.

    Давайте разом скажемо звук [б].

    Яке становище приймають губи? (Губи зімкнуті, потім розкриваються миттєвим видихом повітря. Вибухають)

    Яке становище приймають зуби? (Зуби розімкнуті.)

    Яке становище набуває мови? (Язичок спокійно лежить у роті.)

    Покладіть руку на горло, шийка працює - значить, звук [б] дзвінкий.

    - Звук [б] - приголосний, Твердий, дзвінкий, ми позначаємо його синім кольором.

    Аналогічно аналізується вимовлення звуку [б]. (звертається увага на те, що при виголошенні звуку[б] губи злегка розкручуються).

    - Звук [б] – приголоснийм'який, дзвінкий, ми позначаємо його зеленим кольором.

    4. Закріплення звуків [б], [б].

    Діти по черзі на прохання логопеда зображують пісеньки великого та маленького баранів тихо та голосно.

    5. Диференціація звуків [б], [б].

    Гра «Будь уважним» (З сигнальними ліхтариками). У дітей на столах зелений та синій квадрати. Якщо логопед вимовляє звук[б] – діти піднімають синій квадрат, якщо [б] – зелений.

    -звуки [б], [б]: б, б, б, б, б, б, б;

    - звуки [б], [б] в складах: ба, бі, бе, бо, бу, бю, б, б;

    - звуки [б], [б] в словах: бинт, болото, кабінка, білка, босий, кобра, мавпа, бобр, горобець.

    6. Вимова звуків [б], [б] у словах.

    Подивіться на дошку. Перед вами картинки. Зображення, в назві яких є звук [б], ми подаруємо великому барану, у яких є звук[б] - маленькому барану. (Баран, банан, собака, кабан, гриби, кавун, мавпа, білка, бізон, комбінезон, квиток).

    Логопед роздає дітям картинки. І просить їх позначити звуки [б], [б] на схематичній смужці слова зеленим чи синім квадратом.

    7. ФІЗМИНУТКА «Під веселі наспіви

    Під веселі наспіви

    Повернемося праворуч, ліворуч.

    Руки вгору! Руки вниз!

    Вгору! І знову нахилися!

    8. Гра «зайве слово».

    Логопед називає слова, у трьох із яких є звук [б] або [б], у четвертому протилежний. Діти називають зайве слово, пояснюють свій вибір.

    9. Знайомство з літерою Б

    - Звукими чуємо та вимовляємо, а літери ми читаємо та пишемо. І до нас прийшла буква Б

    Літера Б - прокидається рано.

    Літера Б - барило з краном.

    Розгляд, пошук, обведення контуру, друкування.

    10. Злите читання складів із літерою «Б».

    Нагадую вам, що букви ми бачимо, пишемо та читаємо. Подивіться на дошку, перед вами склади. Приготувалися читати.

    11. Звуковий аналіз слова БИК.

    Назвіть послідовно звуки у слові БИК. Логопед паралельно викладає відповідні літери.

    Назвіть перший звук(Б). Дайте характеристику звуку. Який він. Позначте звук під буквою.

    Назвіть другий звук(И). Дайте характеристику звуку. Який він. Позначте звук під буквою.

    Назвіть третю звук(К). Дайте характеристику звуку. Який він. Позначте звук під буквою.

    Скільки всього звуків у цьому слові?

    Скільки приголосних?

    Скільки голосних?

    12. Підсумок ос.

    Публікації на тему:

    Диференціація звуків НМ. Підготовча група Завдання: 1. Вчити дітей давати порівняльну характеристику звуків Н, М. 2. Вчити дітей.

    Конспект логопедичного заняття «Диференціація звуків [с]-[ш]»Цілі: Закріплення навички розрізнення та правильного вживання звуків [С] та [Ш]. Розвиток фонематичних процесів. Розвиток уваги.

    Конспект заняття «Диференціація звуків [Т'] - [Д']»Цілі: Корекційно – освітні: - Вчити дітей характеризувати звуки «Т' - Д» з опорою на різні види контролю; - формувати.

    Конспект логопедичного заняття «Диференціація шиплячих звуків»Завдання: 1. Активізувати у мовленні дітей вживання речень, прикметників (підбором визначень); закріпити вміння описувати предмет.

    Конспект НОД щодо розвитку мовлення дітей старшої групи «Подорож до країни звуків. Диференціація звуків [Л], [Л']»Мета: Створення соціальної ситуації для розвитку мови дітей у процесі ознайомлення з казкою В. Катаєва «Квітка - семиквітка» Завдання:.

    1. Вимовити ряди складів та їх поєднання.

    ба-бо ба-бу-бо ба-бо-бу-би аба-або-абу-аби

    бо-бу бо-бу-ба б-ба-бо-бу бам-бом-бум-бим

    бу-ба бу-ба-бо бу-ба-би-бо вба-зба-льба
    ба-би

    2. Прослухати та повторити склади (відображено і за графічною схемою).
    Який за рахунком ударний склад?

    Ба-ба, ба-ба, ба-ба-ба, ба-ба-ба, ба-ба-ба (так само з іншими голосними).

    3. Повторити ряди складів. Підкреслений ряд складів повторити, поступово

    прискорюючи темп.

    а) Ба-ба-ва, ба-ба-ва і т.д.
    Ва-ва-ба, ва-ва-ба і т.д.

    б) Ба-ба-бу, ба-ба-бу, ба-ба-бу і т.д.
    Бу-бу-ба, бу-бу-ба і т.д.

    в) Бу-бо-ба, бу-бо-ба, бу-бо-ба і т.д.
    Бо-бу-ба, бо-бу-ба і т.д.

    4. Закінчити слова з картинок.

    Ри(ба), клу(бік),тролів (бус), бара(бан), тру(ба), сдо(ба), гри(би).

    Звук би в словах

    1. Назвати слова на с. 67).

    2. Відгадати загадку.

    Забурчав живий замок.

    Ліг біля дверей поперек. (Собака.)

    3. Вибрати картинки, в назвах яких є звук б, та назвати їх.
    Суниця, намисто, бик, альбом, цукерки, банан, батон, малина, зуби.

    4. Назвати картинки. Визначити за допомогою бавовни кількість складів

    3. Охарактеризувати звук.

    І. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    б.
    Бя,ба, бу, бі,б, бе,ба, бо, бе, ...

    б.

    Бик, білка, бік, брови, брошка, папір, берег, хлопці, хатинка, бублики, білет, бідон.

    III. АВТОМАТИЗАЦІЯ ВИМОВИ ЗВУКУБЬ Звук б в складах

    1. Повторити ряди складів.

    бі-бе бі-бе-бе бі-бі-бе бе-бі-бе

    бе-бі бе-бі-бі бе-бе-бі бі-бе-бі

    2. Повторити ряди складів. Скільки складів у кожному ряду? Який із них ударний?

    Бі-бі, бі-бі, бі-бі-бі, бі-бі-бі, бі-бі-бі.

    3. Повторити ряди складів.

    Бі-бі-мі, бі-бі-мі, бі-бі-мі і т.д. Мі-бі-бі, мі-бі-бі, мі-бі-бі і т.д.

    Звук б в словах

    1. Назвати слова зі звуком б за картинками або відображено (див. слова
    на с. 67).

    2. Назвати картинки. Відібрати слова, що складаються з однієї мови (двох:
    трьох складів).

    Бінт, білет, кабіна, кубик.

    3. Гра. «Вгадай».

    Лексичний матеріал: мавпа, кубики, бинт, білет.

    4. Відгадати загадку.


    Живу я в спекотних країнах, Качаюсь на ліанах.

    Їм солодкі банани, А хто я? (Мавпа.)

    Звук б в пропозиціях

    Повторити за учителем.

    Ми їли смачний обід. У Ніни квиток у кіно. Біленький зайчик – біляк!

    Звук б в текстах

    Прослухати текст. Повторити за учителем кожну пропозицію з опорою на малюнок. Вивчити текст.

    У Вані нові кубики та автомобіль. У кузові автомобіля – кубики. Ваня возить автомобіль.

    IV. РОЗВИТОК НАВИКІВ ЗВУКОВОГО АНАЛІЗУ І СИНТЕЗУ

    1. Зробити аналіз слів Бім, кабіна.Скільки голосних звуків у кожному слові? Скільки складів у кожному слові? Чому?

    2. Яке слово вийде зі складів ка, бі,на? (Можна провести гру, аналогічну грі «Живі звуки», див. с. 19.)

    Звуки б- б

    I. ХАРАКТЕРИСТИКА І ПОРІВНЯННЯ ЗВУКІВ

    1. Вимовити звуки б і б.

    3. Охарактеризувати звуки.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    Підняти руку, почувши у слові звук б(або б).

    Баран, літера, обід, борода, стовпчик, каблук, берези, кубики, абетка, ...

    III. ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ВИМОВИ ЗВУКІВБ- БЬ

    Звуки б і б в складах

    1. Повторити ряди складів.

    б-би б-би-би бі-би-бі

    бі-би бі-би-би б-бі-би

    2. Повторити ряди складів.

    би-бі-бі б-бі-бі б-бі-бі б-бі-бе

    Звуки б і б в словах

    1. Назвати картинки та сказати, в якому слові є звук б, а в якому -
    звук б.

    Банк, абетка, літери, намисто, мавпа, банани, квиток, кубики, бинт, собака, бик, кабіна, незабудки.

    2. Визначити, який звук є на прізвисько собак - бабо б.
    Бім, Булька, Бобик.

    3. Закінчити рядки вірша під час повторного прослуховування.

    Жила людина розсіяна на вулиці Басейній.

    Він вирушив (В буфет)купувати собі... (Квиток).

    Всіх вилікує, зцілить Добрий лікар. .. (Айболіт).

    Для живлення машин наливають... (Бак бензин).

    4. Вибрати та вставити відповідні за змістом слова у речення.

    Ми... у цирку.

    У футбольні ворота... гол.

    билиабо були?забулиабо забили?

    Звуки бі б

    1. Коротко відповісти на питання до сюжетних картинок. Назвати та показати
    на картинках кабіну, альбом, альтанку. Назвати слова зі звуком бабо б

    Куди сідає шофер? Де сидить шофер?

    Куди входять діти? Де є діти?

    Куди наклеїли картинки? Де лежать листівки?

    2. Гра «Бує – не буває».Дітям пропонується дати повну відповідь
    питанням, буває чи буває предмет синім.

    Зразок. Волошка, буває синій. Лисиця не буває-синя.

    Лексичний матеріал: бант, батон, бинт, білизна, будка, блін,собака.

    * 3. Повторити пропозиції за учителем з опорою на картинки.

    4. Визначити кількість слів у реченні Вова любить банани

    Звуки б і бу текстах

    1. Повторити забавки за вчителем. Виділити спочатку слова зі звуком б,
    а потім - зі звуком б. Вивчити напам'ять.

    У забавної мавпи Усі мавпи

    Були смачні банани. Люблять банани.

    2. Прослухати текст. Повторити за учителем кожну пропозицію.
    Відповісти на запитання. Першу пропозицію повторити, поступово пришвидшуючи
    темп.

    Бобик

    У Люби собака Бобик.Бобик весь біленький. Люба любить Бобика.

    Бобику, на хліба!

    Бобик виляє хвостом. Він знає Любу.

    Як звати Любину собаку?

    IV РОЗВИТОК НАВИКІВ ЗВУКОВОГО АНАЛІЗУ І СИНТЕЗУ

    1. Зробити аналіз слів бинті бант.Порівняти звуковий склад.

    2. Порівняти звуковий склад слів забулиі забили.Скільки голосних
    звуків у кожному слові? Скільки складів у кожному слові? Чому?

    3. Визначити місце звуків б і б у слові бубон.

    4. Які слова вийдуть?

    1-й звук - б, 2-й звук - а, 3-й звук - до.

    1-й звук - б, 2-й звук - і, 3-й звук - м.

    Звуки б, б - п, п

    I. ХАРАКТЕРИСТИКА І ПОРІВНЯННЯ ЗВУКІВ

    1. Вимовити звуки б, бі п, п.

    2. Уточнити та порівняти артикуляцію звуків.

    3. Охарактеризувати звуки.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ

    Підняти руку, почувши у слові звуки п, п(або б,б).

    Штани, пісня, метелик, берези, пила, стеля, пиріг, клубок, копійка, кабіна, чобіт.

    Бігаю, падаю, пишу, співаю, бужу, кидаю, копаю, обідаю.

    Ill ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ВИМОВИ ЗВУКІВ Б , БЬ - П , ПЬ

    Звуки б, бі п, п» у складах

    1. Повторити ряди складів.

    па-ба пе-бе ба-па-па бна-пна-бна

    бо-по бе-пе ба-ба-па плі-блі-плі

    бу-пу пі-бі пі-пі-бі зба-спа-спа

    би-пи бі-пі пі-бі-бі спа-зба-спа

    2. Гра «Навпаки»(Див. с. 64). Учням пропонуються склади різної
    структури.

    3. Повторити ряди складів.

    а) ба-ба-па ба-ба-па
    па-ба-ба па-па-ба

    б) пі-бі-бі пі-бі-бі
    бі-пі-пі бі-пі-пі

    Звуки б, бі п, пу словах

    1. Назвати картинки. Визначити, у яких словах є звуки б, б,а в
    яких - звуки п , п.Розставити картинки у два ряди.

    Бак, бугай, павук, букет, банку, папка, пастух, бинт, півень, квиток, пальто, собака, капуста, супутник, автобус, апельсин.

    2. Повторити ряд слів у цій послідовності.

    Бант, бинт, павук, півень; кепка, папка, бублик, банку; буфет, білет, пакет, букет.

    3. Закінчити речення. При повторному прослуховуванні закінчити
    пропозиції за допомогою питань до картинок.

    На соднце шкідливо перебувати (без чого?). (Без панами).Павлик вичавлював сік (з чого?) ... (З апельсина).

    Щи – це суп (з чим?) ... (З капустою).

    Діти можуть піднімати картки з умовним позначенням дзвінкого приголосного звуку.

    Звуки б, бі п, пу пропозиціях

    1. Повторити речення за вчителем і назвати слова зі звуками б,
    б,а потім - зі звуками п, п,

    У Томи у косах бант. Ми запустили новий супутник. Смажений суп з бобів! Люба та Поля люблять собак.

    2. (Нарощування пропозицій.)

    У Полі букет. У Полі букет та папка. У Полі букет, папка та квиток. У Полі букет, папка, квиток та апельсин.

    3. Дати повні відповіді питання вчителя до картинок. Назвати слова зі звуками б, б,а потім - зі звуками п, п.

    Що їсть Люба? - Люба їсть апельсин.

    Що купили Павлику? – Павлику купили бінокль.

    Що знімає Люба? – Люба знімає пальто.

    Кого Павлик обіймає? – Павлик обіймає маму.

    4. Скласти пропозиції з цих слів з питань вчителя.

    Поля, заплітати, коса.

    Павлик та Люба, сісти, в автобус.

    Павлик та Люба, ліпити, взимку, баба.

    5. Визначити кількість слів у реченні. Скласти його схему.
    Люба знімає пальта.

    * 6. Повторити пропозиції за учителем. Назвати слова зі звуком б.

    Люба взимку носить валянки, а влітку – тапки. Вова влітку носить панаму, а восени – кепку.

    Звуки б, бі п, пу текстах

    1. Прослухати текст. Повторити за учителем за одним реченням.
    Відповісти на запитання. Назвати слова зі звуками б, бабо п, п.

    Влітку Люба та Пахом були у баби Поліни. Вони бували у лісі. Купалися, їли малину. Вони сіли на поїзд і поїхали до мами та тата.

    У кого були Люба та Пахом?

    Як вони відпочивали?

    Як вони повернулися додому?

    2. Прослухати текст. Відповісти на запитання. Вивчити текст.

    Павлик та Люба ходили до зоосаду. Там були мавпи, поні, качки. Смішні мавпи їли банани та апельсини. Люба та Павлик котилися на поні.

    Куди ходили Люба та Павлик?

    На кому каталися Люба та Павлик? Що робили мавпи?

    IV. РОЗВИТОК НАВИКІВ ЗВУКОВОГО АНАЛІЗУ І СИНТЕЗУ

    1. Зробити аналіз слова павук.

    2. Порівняти звуковий склад слів-дій пилиі били.

    3. Які слова вийдуть?

    1-й звук - п, 2-й звук - у, 3-й звук - х. 1 - і звук - б, 2-й звук - ы, 3-й звук - до.

    4. До якого з цих слів підходять схеми?
    Кубик, пили, бик, павук.

    Скільки голосних звуків у кожному – слові? Скільки складів у кожному слові? Чому?

    Додатковий словник

    Покохати, побуватита інші дієслова з приставкою по-.

    ЗВУК ТЬ

    Словник

    I. Слова без збігу приголосних

    Іменники

    Тюль, тінь, мережа, шлях, тітка, праска, хуртовина, каченя, кошеня, тільонок, черевик, телефон, павутиння, заняття.

    Пити, співати, мити, лити, пиляти, летіти, купити, косити, хотіти,м'яукати, коливати, поливати.

    Прикметник

    Тихий.

    Тихо.

    Чисельне

    П'ять.

    ІІ. Слова зі збігом приголосних

    Іменники

    Кістка, стіна, тісто, костюм, листя, тюльпан, аптека, телятник,темрява, лелека, бібліотека.

    Їсти, спати, нести, помсти, стояти, плести, танцювати, відповісти.

    Прикметники Темний, тісний, скляний.

    Прислівники Тісно, ​​темно.

    I. ХАРАКТЕРИСТИКА ЗВУКУ

    1. Вимовити звук ть.

    2. Уточнити артикуляцію звуку.

    3. Охарактеризувати звук.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    1. Підняти руку, почувши в мові звук ть.

    Тя,ка, са, ті, то, со, тю, ку, су, ту, ті,ти, ... Тя, ся, ті, то, се, тю, сю, ту, ті, се, ке, ти, ...

    2. Підняти руку, почувши у слові звук ть.

    Тіло, кепка, торт, сила, сіно, кіно, теремок, трава, теля, кошеня, лисеня, гусак, лікоть, ліжко.

    ТЬ
    Звук ть в складах

    1. Вимовити ряди складів.

    ти-те-тя ать-ть-ть-ть ть-ть-ть-ть пти-сті-фті

    ть-ть-ть-ть-ть-ть-ть-ть-ть-ть-ть-ть-тьє

    2. Повторити ряди складів.

    Ті-ті-ті, ти-ті-ті, ти-ті-ті і т.д. те-тя-тя, те-тя-тя і т.д.

    3. Повторити ряди складів. Скільки складів у кожному ряду? Який
    із них ударний?

    Ти-ти-ти, ти-тй-ти, ти-ти-ти тощо.

    Звук тьу словах

    1. Назвати слова зі звуком ть за картинками або відображено (див. словник
    на с. 76).

    2. Визначити за картинками дитинчат, у назвах яких є звук ть.
    Вимовити назви, поступово прискорюючи темп.

    Теля, козеня, кошеня, лисеня, каченя, левеня, осля.

    3. Назвати картинки. Визначити за допомогою бавовни кількість складів
    у кожному слові. Розкласти всі картинки на три групи: односкладові,
    двоскладові та трискладові слова.

    Кістка, стіна, хуртовина, телефон, аптека, п'ять, костюм, праска, тюльпан.

    4. Закінчити рядки віршів під час повторного прослуховування.

    Хто не знає дядька (Стьопа)?Під'їжджають до семафору.

    Дядю (Стьопа)знають усі. Що таке обман?

    Жодного семафору -

    Він шукав на ринку (На шляху стоїть Степан).
    Найбільші (черевики).

    ть.

    Катяпасе теля.Взимку часто мітуть хуртовини. Тюльпанидуже красиві квіти.

    6. Запам'ятати та вимовити ряд слів. Розставити картинки в тій же
    послідовності.

    Кошенята - кошеня, телята - теля.

    7. Назвати маленький предмет або назвати предмет ласкаво, наприклад:
    лист- листок.

    Лексичний матеріал: гвинт- ... , квиток- ... , букет-... , компот-... , самокат- ... , пакет- ... , літак-... , бинт-... , бант-... .

    Звук тьу словосполученнях та у реченнях

    1. Договорити пропозиції за допомогою предметних картинок та питань.

    а) Картину повісили (куди?) ... (На стіну.).Ми підемо за ліками (куди?). (В аптеку).

    * б) На столі стоїть ваза (з чим?) ... (З тюльпанами).Біля будки стоїть миска (з чим?) ... (З кістками).Восени діти зібрали букети (з чого?). (З листя).

    2. Повторити речення за вчителем.

    Настя любить тюльпани. У небі летять літаки. За вікном мете сильна хуртовина. На плиті стоїть праска. У Бобика в зубах кістка. У кімнаті темно. Звук п- М'який звук. Павук плете павутину.

    3. Гра "Лото".Гра складається з шести великих та маленьких карт,
    розділених навпіл: на одній половині зображено один або кілька
    дитинчат (наприклад, кошеня або кошенята), інша половина порожня.

    На набірному полотні - шість маленьких карт із зображенням тих самих дитинчат. Учням лунає по одній карті. Вчитель запитує: кого кошеня?

    Зразок. У мене кошеня. У мене кошенята.

    Учень, що правильно відповів, бере з набірного полотна потрібну йому картинку.

    Лексичний матеріал: кошеня- кошенята, каченя- каченята, теля- телят.Гра. може бути ускладнена взаємоопитуванням - учні запитують один одного: «Хто в тебе?»

    Звук ть утекстах

    1. Вивчити напам'ять вірші. Назвати слова зі звуком ть.

    Не можна котику нявкати, Сплять каченята, сплять кошенята,

    Стане Настеньку баюкать, Ослик спить, і козлик спить.

    Стане котик наспівувати, Двоє маленьких кошенят

    Стане сни навівати. Спати сьогодні не хочуть.

    2. Прослухати та відгадати загадку.
    волохатий, вусатий, їсть і п'є, пісні співає.

    Перетворити текст, використовуючи «лагідні» слова; вивчити напам'ять. Мохнатенький, вусатенький, їсть, п'є, пісеньки співає.

    3. Прослухати тексти. Відповісти на запитання до тексту. Вивчити тексти.
    Назвати слова зі звуком ть.

    В аптеці

    Мама та Вітя були в аптеці. Вони купили вітаміни. Пити вітаміни корисно.

    Де були мама з Вітею? Що вони купили в аптеці?

    У бібліотеці

    Тіма та Настя люблять казки. Вони були у бібліотеці. Там є казки. Тіма та Настя взяли улюблені казки.

    Де були Тіма та Настя? Що вони взяли у бібліотеці?

    IV. РОЗВИТОК НАВИКІВ ЗВУКОВОГО АНАЛІЗУ І СИНТЕЗУ

    1. Визначити за допомогою бавовни кількість складів у слові павутиння.

    2. Провести аналіз слова котик.Скласти схему цього терміну. Узна-
    чити місце наголосу.

    ЗВУКИ Д, ДЬ

    I.Слова без збігу приголосних

    Іменники

    Будинок, дим, дуб, дід, день, вода, біда, дядько, бідон, медаль, педаль, диван,доміно, посуд, перемога, лебеді, сусіди, завдання.

    Дую, йду, веду, даю, їду, ділю, думаю, кидаю, сидимо, ходимо, бачимо,одягну, подаю, обідаю.

    Прикметники

    Дикий, крижаний, далекий.

    Куди, нікуди, далеко.

    Чисельне

    Один.

    II. Слова зі збігом приголосних

    Іменники

    Дно, здоба, сліди, крижина, індик, скриня, двійка, бульдог, довжина, ясна, дошка, дельфін, зірка, щоденник, будівля, садівник, будильник, добавка, команда, понеділок, до побачення.

    Дивимося, посуну.

    Прикметники

    Довгий, далекий, мідний, задній, здобний, денний, зручний, отруйний.

    Вдень, тут, скрізь, давно, далеко, всюди, зручно, здалеку.

    Чисельні

    Одна, дві.

    ЗВУК Д

    I. ХАРАКТЕРИСТИКА ЗВУКУ

    1. Вимовити звук буд.

    2. Уточнити артикуляцію звуку.

    3. Ознайомити з поняттям "твердий приголосний звук".

    4. Охарактеризувати звук.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    1. Підняти руку, почувши в мові звук буд.

    Так,га, ба, так, ... (так само з іншими голосними). Та, так, до,то, ту, ду, ди, ти, ...

    2. Підняти руку, почувши у слові звук буд.

    Будинок, грім, бік, двір, туфлі, губи, трава, трамвай, дупло, подушка.

    ІІІ. АВТОМАТИЗАЦІЯ ВИМОВЛЕННЯ ЗВУКУ ДЗвук ду складах

    1. Вимовити ряди складів та їх поєднань.

    так-до пекла-одо дво-дно довжини-для-для

    так-ду уда-оду два-дна вда-гда-зда

    до-ди ода-уду

    2. Повторити ряди складів.

    Так-так-ду, так-да-ду і т.д. Ду-да-до, ду-да-до і т.д.

    Звук ду словах

    1. Назвати слова зі звуком дза картинками чи відбито.

    2. Назвати картинки та визначити за допомогою бавовнів у словах кількість складів.

    Дим, дошка, будинок, дуб, бідон, посуд, здоба.

    3. Запам'ятати та назвати імена дівчаток зі звуком буд.
    Ада, Іда, Люда, Ліда.

    4. Відгадати загадку.

    Мене ллють. Усім потрібна я.

    Мене п'ють. Хто я така? (Вода.)

    5. Прослухати речення, виділити та вимовити слова зі звуком д.

    Біля будинкустоїть високий дуб.У бідонналили теплу воду. Лідата Коля купили гарбуз!

    Звук ду словосполученнях та у реченнях

    1. Повторити за учителем словосполучення із опорою на картинки.

    Бідон для води, таця для посуду, дошка для хліба.

    2. Коротко відповісти на запитання вчителя до картинок, використовуючи прийменник під.

    Куди опускається підводний човен? (Під воду.)Куди поставили лаву? (Під липу.)Куди біжить їжачок? (Під ялина)

    3. Повторити речення відбито. Вимовити першу пропозицію,
    поступово пришвидшуючи темп.

    Хліб – їжа, а не забава. У Ліди мигдаль, у Дуні дині. Подосиновик виліз з-під землі.

    4. Гра «Що додалося?». На набірному полотні - ряд із чотирьох-
    п'яти картинок. Учні називають їх. Вчитель непомітно для учнів
    додає одну картинку і ставить запитання: «Що я додав(ла)?»

    Лексичний слідиі т.д.

    матеріал: дошка, дим, вода, посуд, будинки, дуби,

    Звук ду текстах

    1. Прослухати розповідь та відповісти на запитання до серії картинок,

    Біля води ріс високий дуб. Люда та Олег грали під дубом. Димок лежав біля дуба. Олег наздоганяв Люду. Вони спіткнулись і впали у воду. Димок урятував Люду. А Олег сам виліз із води.

    Де дуб? Де Люда та Олег? Біля кого Димок? Хто впав у воду? Кого врятував Димок?

    2. Вивчити текст.

    У лісі сухий дуб. Він давно засох. Вова та тато спилили дуб.

    IV

    1. Зробити аналіз слів будиночок, димок.Порівняти звуковий склад
    цих слів.

    Назвати ударний склад. Скільки голосних звуків у цих словах? Скільки складів у цих словах? Чому?

    2. Які слова вийдуть?

    1-й звук - д, 2-й звук - в, 3-й звук - а.

    1-й звук - д, 2-й звук - о, 3-й звук - м.

    ЗВУК ДЬ

    I.ХАРАКТЕРИСТИКА ЗВУКУ

    1. Вимовити звук дь.

    2. Уточнити артикуляцію звуку.

    3. Охарактеризувати звук.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    1. Підняти руку, почувши в мові звук дь.

    Дя,бя, гі, ді,бі, . ..

    Дю,тю, ти, ді,тя, де, де, ...

    2. Підняти руку, почувши у слові звук дь.
    Дівчинка, гиря, крижина, цебро, кошеня, кабіна, . ..

    III. АВТОМАТИЗАЦІЯ ВИМОВИ ЗВУКУ ДЬ

    Звук дь в складах

    1. Вимовити ряди складів.

    ді-ді-ді де-де-де де-де-де дя-дя-дя

    ді-ді-де ді-де-де де-ді-ді де-де-ді

    дя-дя-де дя-де-дя дю-дю-дя дю-дя-ді

    2. Повторити ряди складів.

    Ді-ді-де, ді-ді-де, ...

    Зди-уді-льоді, зді-уди-льоді, ...

    3. Вимовити ряди складів. Скільки складів у кожному ряду? Який
    із них ударний?

    Ді-ді-дй, ді-ді-ді, ді-ді-ді. Звук дь условах

    1. Назвати слова зі звуком дь за картинками або відображено (див. словник
    на с. 79).

    2. Назвати картинки. Визначити у словах місце звуку дь.

    Крижина, диван, один, люди, лебеді, дельфін.

    3. Вивчити імена зі звуком дь.
    Діма, Діна, Вадик, Федя, Надя.

    4. Гра "Хто більше запам'ятає?"

    5. Прослухати речення. Вимовити слова зі звуком дь.

    Діната Катя ходилипо лісі. Котик спить на дивані. Надята Костя побачилиу морі дельфіна.

    Звук дь в пропозиціях

    1. Повторити за вчителем речення. Назвати слова зі звуком дь. на маленького Федю одяглисиню панаму. Діма та Вадик сиділина

    лавці. Вадик та Діма ходилиу ліс за малиною. Навесні ми бачилисобаку на крижині.

    2. Гра "Хто більше запам'ятає?".(Нарощування пропозицій.)

    Надя та Федя – сусіди. Надя, Федя та Вадик – сусіди. Надя, Федя, Вадик та Діма – сусіди.

    3. Відповісти на запитання вчителя повною пропозицією, використовуючи картинки, в назвах яких є звук дь.

    Вчитель. Ви були у меблевому магазині. Що ви бачили?

    Учні. Ми бачили диван.

    Так само. Ви були у селі. Ви були у лісі. Ви були на ставку.

    Лексичний матеріал: диван, лебідь, ведмідь, індик.

    Звук дьу текстах

    1. Вивчити потішки.

    Вадику, Вадику, посидь! Вадику, Вадику, не ходи! Діму з Діною не буди! Вадик з Дімою, Вова з Діною До лісу ходили за малиною.

    2. Прослухати текст. Відповісти на запитання до тексту. Повторити кожне
    пропозиція за учителем.

    Дельфіни

    Ми з Дімою ходили в кіно. У кіно ми бачили дельфінів. Дельфіни розумні та сильні. Вони були у воді. Дельфіни не боялися людей.

    Куди ми ходили з Дімою? Кого ми бачили у кіно? Які дельфіни?

    IV. РОЗВИТОК НАВИКІВ ЗВУКОВОГО АНАЛІЗУ І СИНТЕЗУ

    1. Прослухати речення та назвати слова зі звуком дь.
    Ми сидимо на уроці. Ми бачимо чудові малюнки.

    Провести аналіз слів сидимо, бачимо.Скласти їх схеми. У якому з цих слів звук дьперебуває у ударному складі?

    2. Зробити аналіз слова Діна.Скласти схему цього терміну. Додати
    звук льна початок слова. Яке слово вийде? Скласти схему слова
    крижина.Порівняти схеми слів Дінаі крижина.Чому в кожному з цих слів
    по два склади?

    звуки д-дь

    I. ХАРАКТЕРИСТИКА І ПОРІВНЯННЯ ЗВУКІВ

    1. Вимовити звуки ді дь.

    2. Уточнити та порівняти артикуляцію звуків.

    3. Ознайомити з термінами «твердий приголосний звук» та «м'яка погода»
    ний звук».

    4. Охарактеризувати звуки.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    1. Підняти руку, почувши в мові звук д, апотім - звук дь.
    Да-до-ді-де-ду-дя-ді-ді-ди-де-дю і т.д.

    2. Підняти руку, почувши у слові звук д, апотім - звук дь.

    Душ, день, дерево, відерце, дорога, друзі, ягода, погода, ковдра, садок.

    III. ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ВИМОВИ ЗВУКІВ Д - ДЬ

    Звуки д і дь в складах

    1. Вимовити ряди складів.

    ду-дю до-де ду-дю-дю вди-вде-вда

    так-дя ди-ді так-дя-дя зди-зді-зде

    2. Повторити ряди складів (кожен склад 3-5 разів).

    Ді-ді-ди, ді-ди-ди, ... і т. д. Ді-ді-ді, ді-ді-ді, ... і т.д.

    Звуки д год дь в словах

    1. Назвати слова зі звуками ді дьза картинками або відображено (див. словник на с. 79).

    2. Назвати картинки. Вибрати з них ті, у назвах яких є звук
    д, апотім - звук дь. Розставити картинки у два ряди: зі звуком дта зі звуком
    дь.

    Крижина, диван, дошки, дельфін, дині, дим, лебеді, один, вода, два, люди, будинок.

    3. Запам'ятати і вимовити ряд слів, розставити картинки в тій же
    послідовності.

    Люди, будинки, дині, ведмеді. Лебеді, індики, дуби, дошки.

    Звуки ді дьу словосполученнях та у реченнях

    1. Коротко відповісти питання вчителя з опорою на предметні картинки.

    Людина живе (де?) ... (У будинку).Риба плаває (де?) ... (У воді).Білка живе (де?) ... (в дуплі).

    2. На набірному полотні - картинка із зображенням одного чи двох
    однорідних предметів. Вчитель запитує: «Вгадайте, яке слово я
    задумав (а). Один...?» (одна...? два.. .? дві. ..? ...?).

    Зразок. Один дуб, одна дошкаі т. д. Лексичний матеріал: дуб, дошка, диван, крижина.

    3. Повторити за вчителем питання до картинок та відповісти на них повним
    пропозицією.

    Куди ходили Вадик та Ліда? (В кіно.)

    Куди Вадик та Ліда водили Діму? (У басейн.)Куди Вадик та Ліда налили воду? (У бідон.)Де сиділи Вадик та Ліда? (На дивані.)

    Звуки ді дьу текстах

    1. Вивчити приказку.

    Двоє не один - образити не дамо.

    2. Прослухати текст та повторити його за вчителем. Відповісти на запитання
    до картинок.

    На воді будиночки для лебедів. Два лебеді у воді. А два маленькі лебеді на дошках біля будиночка. Федя та Діма кидали лебедям крихти.

    Де будиночки для лебедів? Де два маленькі лебеді?

    3. Прослухати текст. Відповісти на запитання та вивчити текст. Назвати
    слова з тексту зі звуком д,а потім - зі звуком дь.

    У нас у садку лава. Ми її збили з двох пеньків та однієї дошки. Посидимо на ній і підемо з садка додому.

    Де лава? Із чого збили лаву?

    IV. РОЗВИТОК НАВИКІВ ЗВУКОВОГО АНАЛІЗУ І СИНТЕЗУ

    1. Назвати картинки: бідон, два, диван. Провести аналіз слів. Вибрати
    їх слова, придатні до схеми.

    2. Прослухати пропозицію Діма був удома.Вимовити слова зі звуками
    ді дь.Назвати ударний склад у цих словах. Яке слово вийде зі складів
    доі ма, діі ма? Які склади у цих словах різні?

    ЗВУКИ Т, ТЬ - Д, ДЬ

    I. ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ПОРІВНЯННЯ ЗВУКІВ

    1. Вимовити звуки т, тьі д, д.

    2. Охарактеризувати звуки.

    ІІ. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО сприйняття

    1. Підняти руку, почувши в мові звуки д, дь, апотім-звуки т, т«
    Та, тя, дя, так, ду, дю, ти, ти, ті, то, ди, ді, ту, тю, ...

    2. Підняти руку, почувши у слові звуки д, дь,а потім - звуки т, ть

    Роблю, дую, тупаю, смикаю, тягну, дихаю, даю, тримаю, втрачаю, штовхаю наздоганяю, чіпаю.

    III. ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ВИМОВЛЕННЯ ЗВУКІВ Т, ТЬ - Д, ДЬ
    Звуки т, ть і д, дь вскладах

    1. Повторити ряди складів.

    де - те-де

    ти - ді-ті

    2. Повторити ряди складів.



Поділитися