Розробки з російської. Навчально-методичні матеріали та розробки з російської мови. Російська мова та література

МКОУ «Сар-Сарська ЗОШ»

Розробка уроків з російської мови

в умовах ФГОС

Виконала: Курбанова Е.А.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
____ Запозичені слова__________

Курбанова Ельміра Абіддинівна

МКОУ «Сар-Сарська ЗОШ»

Вчитель

Російська мова та література

5 клас

Урок «Запозичені слова»

Російська мова 5 кл.

    Мета уроку: формування стійкої навчально-пізнавальної мотивації до предмета з прикладу теми «Запозичені слова російською», організація діяльності учнів задля досягнення ними наступних результатов:

Особистісні:

    усвідомлення естетичної цінності російської; поважне ставлення до рідної мови, гордість за неї; потреба зберегти чистоту російської як явища національної культури;

    прагнення мовленнєвому самовдосконаленню;) достатній обсяг словникового запасу та засвоєних граматичних засобів для вільного вираження думок і почуттів у процесі мовного спілкування; здатність до самооцінки на основі спостереження за своєю мовою.

Метапредметні:

    володіння всіма видами мовної діяльності: аудіювання та читання:
    адекватне розуміння інформації усного та письмового повідомлення (комунікативної установки, теми тексту, основної думки; основної та додаткової інформації);

    володіння різними видами читання (пошуковим, переглядовим, ознайомлювальним, таким, що вивчає) текстів;

    здатність отримувати інформацію з різних джерел, включаючи засоби масової інформації, ресурси Інтернету; вільно користуватися словниками різних типів, довідковою літературою, у тому числі на електронних носіях; оволодіння прийомами відбору та систематизації матеріалу на певну тему; вміння вести самостійний пошук інформації;

    здатність до перетворення, збереження та передачі інформації, отриманої в результаті читання або аудіювання;

    вміння зіставляти та порівнювати мовні висловлювання з точки зору їх змісту, стилістичних особливостей та використаних мовних засобів; говоріння та лист: здатність визначати мети майбутньої навчальної діяльності (індивідуальної та колективної), послідовність дій, оцінювати досягнуті результати та адекватно формулювати їх в усній та письмовій формах; вміння створювати усні та письмові тексти різних типів, стилів мови та жанрів з урахуванням задуму, адресата та ситуації спілкування;

    здатність вільно, правильно викладати свої думки в усній та письмовій формі, дотримуватись норм побудови тексту (логічність, послідовність, зв'язковість, відповідність темі та ін.); адекватно виражати своє ставлення до фактів та явищ навколишньої дійсності, до прочитаного, почутого, побаченого;

Предметні

    уявлення про основні функції мови, про зв'язок мови та культури народу, про роль мови в житті людини та суспільства;

    проведення різних видів аналізу слова (фонетичний, морфемний, словотвірний, лексичний, морфологічний),

    розуміння особливостей мовного оформлення, використання виразних засобів мови у тексті;

    оволодіння основними стилістичними ресурсами лексики та фразеології російської мови, основними нормами російської літературної мови (орфоепічними, лексичними, граматичними, орфографічними, пунктуаційними), нормами мовного етикету та використання їх у своїй мовній практиці при створенні усних та пис;

    Завдання.

Навчальні:

розвинути вміння формулювати визначення понять;

розвинути вміння знаходити запозичені слова у тексті;

формувати вміння використовувати запозичені слова у мові;

розвинути вміння визначати етимологію запозичених слів;

збагачувати словниковий запас учнів;

удосконалювати орфографічні та вміння.

Розвиваючі:

розвиток критичного мислення учнів;

розвиток уваги учнів;

формування УУД (особистісних, регулятивних, пізнавальних):

розвиток уміння формулювати та доводити свою точку зору;

розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

розвивати вміння застосовувати нові знання;

розвиток творчих, мовленнєвих здібностей учнів;

формування логічних умінь;

розвиток вміння спиратися на відоме, на свій суб'єктивний досвід;

розвиток уміння формулювати проблему;

розвиток уміння групової та парної роботи.

Виховні:

виховання інтересу та поваги до рідної мови;

виховання ціннісного ставлення до слова;

розвиток комунікативних УУД:

створення сприятливої ​​атмосфери підтримки та зацікавленості, поваги та співробітництва;

взаємодія учнів у груповій та парній роботі: розвиток поваги один до одного.

    Тип уроку:урок з ознайомлення учнів із новим матеріалом

    Форми роботи учнів: індивідуальна, парна, групова

    Необхідне технічне обладнання:ПК; мультимедійний проектор;

    Структура та хід уроку

Додаток до плану-конспекту уроку

Запозичені слова

Етап уроку

ня використаного ЕОР

Діяльність вчителя

Діяльність вчення

УУД, що формуються.

Організаційний момент, мотивація до навчань

ній діяті

Вітальне слово вчителя

Принцип психологічної комфортності

УУД: особистісні, комунікативні.

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху

Актуалізація знань

Вчитель читає епіграф до уроку слова У. Р. Бєлінського: " Усі народи змінюються словами і займають їх друг в друга " . Вчитель пропонує поміркувати над висловлюванням, інтерпретувати його, подумати, як називаються такі слова у мові.

Учні висловлюють припущення, обговорюють їх із однокласниками.

Учні називають тему уроку.

Принцип цілісності.

УУД: пізнавальні, комунікативні, регулятивні (самостійне формулювання мети та завдань, планування, прогнозування)

МЕТА: створити проблемну ситуацію, спрогнозувати майбутню діяльність.

Цілепокладання та мотивування

Вчитель пропонує завдання: прослухайте текст, випишіть у зошит слова, які здадуться вам знайомими.Аудіозапис на англійський текст "Sports" і ставить запитання.

Яка тема тексту?

Чому ви так вирішили? Адже текст іноземною мовою. Потім він читає той же текст німецькою мовою, пропонуючи їх зіставити. Потім пропонує учням поставити мету уроку, направляючи їх у своїй.

Учні ставлять цілі уроку:

Навчитися розпізнавати запозичене слово;

Дізнатися про походження таких слів;

Навчитися визначати, з яких мов запозичені слова

Введення нового матеріалу

Вчитель пропонує самостійно дати визначення, що таке запозичені слова, потім зіставити із визначенням із підручника. Потім пропонує визначити, з якої мови запозичені виписані з текстів слова та звірити з інформацією зі словника підручника.

Учні самостійно дають визначення, потім порівнюють його з матеріалами підручника, знаходять у словникових статтях підручника інформацію про походження слів.

Первинне закріплення

1. Електронне завдання «Запозичені слова» Варіант 1

Вчитель спрямовує, консультує.

Учні розподілять слова за групами, залежно від походження. У разі складнощів звертаються до підказки

Комунікативні, пізнавальні УУД

Застосування нового знання у стандартній ситуації

2. Електронне завдання «Запозичені слова» Варіант 2

Вчитель консультує у разі потреби.

Учні працюють у парах.

Комунікативні,

Вчитель пропонує завдання. Розділіть слова на групи залежно від їхнього походження. (Слови записані на дошці.)

Олімпіада,коледж, мітинг, піджак, баскетбол, поштмейстер, спортсмен, джин, штабель, котедж, штраф,бутерброд, спінінг, вундеркінд, гросмейстер, джентльмен.

Учні працюють індивідуально

Пізнавальні, регулятивні УУД

Перенесення у нові умови

1.Учитель пропонує визначити, тлумачення яких іншомовних слів наведено.

1)Хрустке тісто, яке легко ламається (крекер).

2) Марк товару, що користується величезною популярністю у покупців (бренд).

3) Прейскурант, список цін на товари та послуги певної компанії (прайс-лист).

4) Перший показ спектаклю (прем'єра).

5) Витонченість рухів, краса пози (грація).

6) Команда, особовий склад корабля (екіпаж).

7) Майстер тонкого виготовлення виробів із дорогоцінних металів та каміння (ювелір).

Висновок: - За допомогою яких слів ми поповнюємо свій словниковий склад?

2.Напишіть невелику мініатюру: «Музика в моєму житті», напишіть якій музиці ви віддаєте перевагу і чому, використовуючи якомога більше запозичених слів, у разі утруднення зверніться до матеріалів підручника.

Учні відгадують іншомовні слова, перевіряють їх написання за словником

Пишуть творчу роботу, потім читають її у класі, оцінюючи та рецензуючи роботи однокласників.

Комунікативні, пізнавальні, регулятивні УУД

Комунікативні, пізнавальні, регулятивні УУД

Домашнє завдання

    Вчитель пропонує на вибір: 1) виписати з художніх творів 4 речення (одне складне) із запозиченими словами;

    2) підготувати виступ про 5 запозичених з різних мов слів.

    3) підготувати повідомлення «Слова-мандрівники»

Учні обирають завдання із запропонованих учителем

Пізнавальні, регулятивні УУД

Підбиття підсумків

Учні визначають, що вони дізналися на уроці, які питання хотілося б обговорити на наступних уроках.

Комунікативні, пізнавальні, регулятивні УУД

Оцінювання

Вчитель пропонує оцінити свою роботу та роботу сусіда по парті, оцінює найбільш активних учнів.

Учні дають оцінку діяльності за її результатами, самооцінка

Комунікативні, регулятивні УУД

Рефлексія

Вчитель пропонує оцінити рівень розуміння цієї теми та свої враження від уроку за допомогою малюнків.

Регулятивні УУД

Урок-сценарій(ФГОС) з російської мови на тему

"Голосні в приставках ПРЕ- та ПРИ-" у 5 класі УМК ММ.Разумовської

Вчитель Серегіна Ольга Єгорівна

Місце роботи, посада:

МБОУ «Агібалівська ЗОШ»; вчитель російської мови та літератури

Цільова аудиторія: учні 5 класу А

Предмет: російська мова

Короткий опис:урок російської мови відповідно до ФГЗС

Тип уроку: урок «відкриття» нових знань

Тема урока:«Голосні в приставках пре-і при-»

Цілі уроку: змістовна: розширити понятійну базу про орфограми у приставках слова; за допомогою практичних завдань забезпечити розуміння учнями умов вибору голосної в приставках пре- та при-

Діяльнісна: формувати в учнів навички роботи зі словами, в яких є орфограма «Голосні в приставках пре-і при-»; розвивати в учнів УУД: пізнавальні, комунікативні та регулятивні відповідно до типу уроку (урок «відкриття» нових знань).

Етапи уроку

Діяльність вчителя

1. Організаційний момент.

Вітання. Висловлення добрих побажань.

Організація самоперевірки домашнього завдання.

Ціль:включення учнів до навчальної діяльності на особистісно-значущому рівні.

1.Привітання, перевірка готовності до уроку, запис дати.

Здрастуйте, хлопці. Сідайте. Бажаю вам успіхів на уроці та хороших оцінок. Запишіть число, класна робота.

2.Взаємоперевірка домашнього завдання за зразком

Вдома ви виконували вправу 630. При написанні яких приставок вам доводилося вирішувати орфографічне завдання? (правила написання приставок, що закінчуються на З-С)

Яким алгоритмом ви користувалися? (Перший крок-визначаємо букву на початку кореня: голосна, дзвінка або глуха);

Другий крок - згадуємо правило - перед голосною і дзвінкою згодною кореня в приставці пишеться дзвінка приголосна З, перед глухий - глуха приголосна С;

Третій крок - записуємо приставку в слові.

Поміняйтеся зошитами один з одним та перевірте правильність виконання завдань за зразком (екран) СЛАЙД 2:

Нерозділений, безграмотний, безсилий, необразливий, бездіяльний, беззавітний, безсмачний, нескінченний, безкрайній, безсердечний.

У лист самоконтролю за домашнє завдання впишіть бал, поставлений вам однокласником.

Немає помилок-5 балів:

1-2 помилки-4 бали

3-5 помилки-3 бали

6 і більше-2 бали

2. Актуалізація знань.

(Мотивація до навчальної діяльності)

Мета: зафіксувати актуалізовані способи дії мови (повторення вивченого).

3. Повторення вивченого.

З цього тексту випишіть слова з приставками та розділіть їх на 2 стовпчики:

1. Незмінні приставки

2. Приставки, які закінчуються З і З.

1 учень біля дошки. СЛАЙД 3

Сонце виглянуло ще раз, висвітлило похмуру сторону горизонту і зникло. Все змінилося і набуло похмурого вигляду. Затремтів гай. Стрижі та ластівки низько пролетіли над землею. Спалахнула блискавка. Над головою пролунав гомін.

1 стовпчик - визирнуло, висвітлило, пропало, затремтіла, пролетіли.

2 стовпчик - змінилося, спалахнула, пролунав.

Яке слово не увійшло ні в перший стовпчик ні в другий?

СЛАЙД 5: НАБУЛО

Чому? (Приставка При_, не можна записати в наші стовпчики, тому що ця приставка до незмінних і приставок на з-с не відноситься)

3. Постановка учнями мети

уроку як власного навчального завдання.

Мета етапу:обговорення труднощів (чому виникли труднощі, чого ми не знаємо).

4.Поняття та мотивація:

Сьогодні вранці на ім'я нашого класу прийшла телеграма. Тільки ось невдача: видно, з нею щось трапилося в дорозі, і деякі літери кудись поділися. Все ж таки спробуємо прочитати її та відновити втрачені літери. зачитують телеграму

(На екрані текст телеграми) СЛАЙД 6

З полум'яним привітом пр…ставки Пре-і Прі-

У якій морфемі відсутні літери? Чи зможемо ми одразу правильно записати приставки? Чому виникло орфографічне завдання при виборі голосної? (? (На приставку не падає наголос, голосна стоїть у слабкій позиції, отже, треба знати правило вибору голосної у приставці)

Як ви вважаєте, яка тема сьогоднішнього уроку? (Голосні у приставках ПРЕ та ПРИ) СЛАЙД 7

Як побудувати роботу, щоб правильно писати слова з приставками при- і пре-?

(СЛАЙД 8: Спочатку треба згадати, що знаємо про цю тему, потім, що вміємо і чому повинні навчитися на уроці-вислуховуються думки учнів)

Така сама телеграма лежить у вас на парті. Наша мета – отримати знання, які допоможуть відновити текст телеграми, стануть у нагоді в житті не тільки при написанні телеграм, але й допоможуть надалі скласти іспити з російської мови. Наприкінці уроку, думаю, ми зможемо правильно записати літери в телеграмі.

ставлять мету.

4. Проблемне пояснення нового матеріалу.

Цілі: організувати комунікативну взаємодію, в ході якої виявляється та фіксується алгоритм правопису приставок при- та

пре-; створити проблемну ситуацію; проговорити новий спосіб дії у зовнішній промові.

5. Розробка проекту виходу із скрути

(Алгоритм, переклад правила на мову образів).

Мета: вирішення усних завдань та обговорення проекту її вирішення.

5. Лінгвістична казка.

Сьогодні на уроці ми проведемо невелике дослідження і дізнаємося, за якої умови треба писати пре-. При якому -при-.

Допоможе нам у цьому заповнення невеликої таблиці, яка має кожен учень.

1.Неповнота дії

ПРИЛЯЖЕ, ПРИСЯДЕ.

1. Можна замінити словом «дуже» ПРЕДОБРА, ПРЕМУДРА.

2.Наближення

2.Пре- = пере- ПРЕРВАТИ, ЗЛОЧИНИТИ.

3.Приєднання.

ПРИШИВАТИ, ПРИБИВАТИ.

4.Близькість до чогось, можна прирівняти до слова «біля».

А допоможе нам лінгвістична казка.

Жили були дві приставки. Одна Пре-, інша При-. Приставка була дуже добра і дуже мудра. Передружила з прикметниками і грала з ними в нові слова: дуже добра – передбра, дуже мудра – премудра.

Які ж слова з приставкою зустрілися в даному тексті? ПЕРЕДОБРА, ПРЕМУДРА. (Учні називають, а вчитель записує на дошці у таблиці).

За якої умови пишеться приставка ПРЕ - ? (Приставку Пре- можна замінити словом «дуже»)

Прістака була донькою приставки Пере-, вона була дуже схожа на матір. Тільки одну літеру вона не взяла від своєї матері, літеру Е. Завдяки цій подібності, вона могла замінювати приставку в дієсловах: перервати – перервати, переступити – переступити.

Які ж слова з приставкою зустрілися в цьому тексті?

ПРЕРВАТИ, ЗЛОЧИНИТИ

У якому ще випадку пишеться приставка ПРЕ-? (Приставка Пре- = Пере-)

Приставка ПРИ була добре вихованою і сором'язливою панночкою, не дозволяла собі нічого зайвого. Не ляже, а приляже, не сяде, а сяде.

Які слова з приставкою Зустрічалися в цьому уривку?

ПРИЛЯЖЕ, ПРИСЯДЕ.

Яке значення має приставка ПРИ- в даному випадку?

(Все робиться «Трохи, не до кінця – неповнота дії»)

До того ж приставка ПРИ була спостережливою. Вона зауважила, що

якщо людина йде пішки і до чогось наближається, то кажуть «прийшов», кінь – прискакав, черепаха – приповзла, а колобок узагалі прикотився.

Які слова з приставкою знайшли?

ПРИШОВ, ПРИСКАКАВ, ПРИПІВЗЛА, ПРИКАТИВСЯ.

Отже, яке значення має приставка у разі? (Наближення)

Одного разу приставка ПРИ побувала на уроці технології. Дівчаток там вчать гудзики пришивати, а хлопчиків – цвяхи прибивати.

Які слова з приставкою Пріви знайшли? ПРИШИВАТИ, ПРИБИВАТИ. Яке значення має приставка у цьому випадку?

(Приєднання).

А ще приставка ПРИ-любить все порівнювати:

привокзальна площа дуже велика, пришкільна територія – не така величезна, а присадибна ділянка її бабусі зовсім маленька.

Які слова з приставкою ПРИ знайшли в тексті?

ПРИВОКЗАЛЬНА, ПРИШКІЛЬНА, ПРИСАДІБНИЙ.

Яке значення має приставка у цьому випадку? Близькість до чогось, можна прирівняти до слова «біля».

Отже ми з вами заповнили таблицю. Давайте ще раз зробимо висновок, коли пишеться префікс ПРЕ, а коли ПРІ? (Хлопці роблять висновок за таблицею)

6. Первинне закріплення.

Мета: закріпити новий спосіб дії практично. 6. Пояснювальний диктант (1 уч-ся біля дошки).

Прив'язати, прилаштувати, приземлитися, прибігти, довжелезний, прекрасний, присісти, підвестися, перешкода.

У лист самоконтролю впишіть бал згідно з шкалою

Немає помилок-5 балів:

1-2 помилки-4 бали

3-5 помилки-3 бали

6 і більше-2 бали

7.Включення в систему знань та повторення.

Цілі: організувати самостійне виконання учнями типових завдань на новий спосіб дії з подальшою перевіркою за зразком;

за результатами виконання самостійної роботи організувати рефлексію діяльності щодо застосування нового способу діяльності.

7. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком виконання вправи№ 646) Учні вписують у листок самоконтролю бал.? СЛАЙД 9

Наближення, приєднання Розташування поблизу Неповнота дії

приземлитись приуралля призупинити

прикласти приморський приглушив

припаяти підняти

торкнутися

8. Включення в систему знань та повторення.

Ціль: організувати повторення навчального змісту необхідного для забезпечення змістовної безперервності

8. Робота з текстом.

Яку словесну картину намалював В. Солоухін?

Що допомогло вам побачити картину розливу? (з води виглядали верхівки кущів, дахи лазень)

Які почуття відчували мешканці підтопленого села? (тривогу, страх перед стихією) Доведіть словами з тексту (Тривожно снували пташки. Старі голосили. Усі чекали, що їх [побудови] понесе)

Якого стилю можна віднести текст?

Які засоби виразності мови використовує автор? (уособлення: вода підібралася до городів, вода пригинає кущі, лазні притулилися)

Поясніть лексичне значення слів «притулилися» (притиснулися) та «голосили» (плакали)

Підберіть до цих слів синоніми синоніми

У лист самоконтролю впишіть за кожен синонім 1 бал

9. Рефлексія навчальної діяльності під час уроку.

Цілі: оцінити результати власної діяльності;

сконцентруватися на складнощі при новому способі дії, щоб узгодити домашнє завдання.

9. Відновлення телеграми Вписують літери, що відсутні, в текст телеграми

Мені здається, тепер ви знаєте про правопис приставок ПРЕ і ПРИ і зможете самостійно відновити текст телеграми.

Впишіть в телеграму літери, що бракують, і поясніть свій вибір. .СЛАЙД 10

Яку мету ставили?

Чи вдалося досягти поставленої мети?

Яким способом?

Які результати отримали?

Де можна застосувати нові знання?

– Які труднощі ми зазнали? У чому? Поясніть і проговоріть свою скруту. Що допомогло нам їх подолати?

10. Домашнє завдання

Обов'язково для всіх при виконанні завдання використовувати таблицю, яку ми склали в класі та додатково прочитати парагр.54

1) Хто ще не впевнений, що самостійно зможе розрізнити приставки, скажіть собі: "Я працював добре!" та виконайте упр.

2) Хто навчився розрізняти значення приставок при- і пре- і може пояснити тему товаришу, скажіть собі: "Молодець!" і придумайте словниковий диктант із 10-12 слів на вивчену сьогодні тему.

Насамкінець я хотів би подарувати вам таку незвичайну пам'ятку у віршах про приставки Пре- та При-, яка нагадуватиме вам про умови вибору голосної в цих приставках.

Подолати перешкоду,

Не порушити закон,

У чудову погоду

Перервати препоганий сон,

Добре посміхнутися,

Шлях перегородити тобі,

Тут ми скрізь напишемо

Приставку…

Усі разом: Пре-.

З приставкою Приблизимо,

Приклеїмо та пришиємо.

Трохи вище піднімемо

І щось привнесемо.

Трохи применшити,

Зовсім трохи прибрехаємо,

Розставимо по порядку

І сядемо відпочинемо.

11.Оцінки за урок

СЛАЙД 12 Оцінки за урок: уважно подивіться в аркуш самоконтролю, складіть усі бали та за шкалою поставте собі оцінку.

Перевірка домашнього завдання – максимум 5 балів.

Самостійна робота №646 – максимум 5 балів.

Робота з текстом – максимум 2 бали.

Разом: максимум – 12 балів.

Ключ до оцінки:

11-12балів - оцінка "5";

7-10 балів – оцінка "4";

5-6 балів – оцінка "3".

Намалюйте настрій. СЛАЙД 13

Молодці! Подякуйте себе та нашим гостям оплесками. СЛАЙД 14

Додаток 1

Лист самоконтролю

навчанні__ 5 класу А __________________________________________________________________

Перевірка домашнього завдання Вправа

646 Робота з текстом.

Усього балів Оцінка

Немає помилок-5 балів

1-2 помилки-4 бали

3-5 помилки-3 бали

6 і більше-2 бали

Немає помилок-5 балів

1-2 помилки-4 бали

3-5 помилки-3 бали

6 і більше-2 бали

За кожен синонім 1 бал Ключ до оцінки:

11-12балів - оцінка "5"

7-10 балів - оцінка "4"

5-6 балів - оцінка "3"

ТЕЛЕГРАМА

Пр…буємо в Балаково поїздом, що проходить рівно о 10.00 на пр…міський вокзал. Об 11.30 год.

будемо в школі і зможемо приступити до роботи.

З пр…величезним привітом пр…ставки Пре- і Прі-

ТАБЛИЦЯ «Правопис приставок ПРЕ- та ПРИ -»

Значення приставки Приклади Значення приставки Приклади

1. Неповнота дії

ПРИЛЯЖЕ, ПРИСЯДЕ.

1. Можна замінити словом "дуже"

ПЕРЕДОБРА, ПРЕМУДРА.

2. Наближення

ПРИШОВ, ПРИСКАКАВ, ПРИПІВЗЛА, ПРИКАТИВСЯ.

2.Пре- = пере-

ПРЕРВАТИ, ЗЛОЧИНИТИ.

3. Приєднання.

ПРИШИВАТИ, ПРИБИВАТИ.

4. Близькість до чогось, можна прирівняти до слова «біля».

ПРИВОКЗАЛЬНА, ПРИШКІЛЬНА, ПРИСАДІБНИЙ.

ТАБЛИЦЯ «Правопис приставок ПРЕ- та ПРИ -»

Значення приставки Приклади Значення приставки Приклади

Розробка уроку за новими стандартами (ФГОС).

Тема: «Про//Е після шиплячих у суфіксі». 5 клас

Цілі уроку

1. Навчальні:

а) повторити правопис про//є після шиплячих докорінно;

б) поглибити та розширити знання правопису про//є після шиплячих (не тільки в корені, а й у суфіксі);

в) формувати вміння вибору, вміння обґрунтовувати вибір про//є після шиплячих у суфіксі та в корені слова;

г) класифікувати мовний матеріал, спираючись на правило.

2. Розвиваючі:

а) формувати комунікативні УДД: уміння формувати судження у межах навчального дискурсу; будувати навчальну комунікацію у парах, групах, спілкування з класним колективом;

б) формувати УДД пізнавального характеру: оволодіння прийомами відбору та диференціації мовного матеріалу; вилучення інформації з орфографічних та тлумачних словників російської мови;

в) формувати регулятивний УДД: вміння ставити мету та дати її словесне формулювання; вміння оцінити результат своєї навчальної діяльності; вміння здійснити рефлексію за наслідками вивчення теми уроку.

3. Виховні:

Усвідомлення грамотності як показника загальної культури людини;

Виховання прагнення грамотної мови.

Обладнання:

Комп'ютер;

Проектор, екран;

Оцінний лист;

Картки О, Ё

Терези, картки «Учасник», «Спостерігач».

Види діяльності на уроці:

1. Участь у цілепокладанні навчальної діяльності.

2. Формулювання та письмова фіксація мети уроку

3. Складання схеми по орфограмі, що вивчається, заповнення таблиці по темі уроку.

4. Слухання, усна робота за картками.

5. Усне скандування промови за словами винятків (про//є після шиплячих у корені слова).

6. Самостійна робота на тему

7. Рефлексія учнів за підсумками уроку, оцінювання результатів своєї діяльності на уроці

8. Оцінювання вчителем результатів, досягнутих учнями

Перед уроком (на перерві) кожному лунає «Оціночний лист» (10см х 10см)

Розробки уроків з російської для учнів 5 класу орієнтовані працювати за підручником Е.А. Швидковий

Розробки уроків з російської для учнів 8 класу орієнтовані працювати за підручником М.Т.Баранова, Т.А. Ладиженській, Л.А.Тростенцовій та ін.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема: Однозначні та багатозначні слова.

Тип уроку. Урок відкриття нових знань.

Цілі як діяльність учнів.

М/п: користуватися словниками різних типів (тлумачних, омонімів), вести самостійний пошук інформації, аналізувати, порівнювати, будувати міркування.

М/к: висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору, домовлятися та приходити до загального рішення, надавати необхідну взаємодопомогу та здійснювати взаємний контроль.

6ЛР: розпізнавати омоніми за відмітними ознаками, розрізняти однозначні, багатозначні слова та омоніми на основі встановлення наявності/відсутності схожості між ознаками слів.

3ЛР: спостерігати за використанням омонімів у мовних іграх (загадках), художній мові.

Проводиться за запропонованим планом або використовується презентація(Див. prezent_ rus_5kl_ ur20).

1. Звернення до теоретичного матеріалу § 58.

Упр. 328 - Спостереження над словниковими статтями багатозначного слова та словомонімів.

Словникова робота:нюх, екіпаж.

2. Читання назви теми уроку.

Регулятивні УУД

IV. Відкриття нового знання.

1. Звернення до рубрики «Чи знаєте ви, що…» на стор. 231.

2. Кер. 331-333

Робота проводиться у парах за завданнями.

Регулятивні УУД

2. Працювати за планом, звіряючи свої дії з метою прогнозувати, коригувати свою діяльність.

3. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Комунікативні УУД

2. Слухати та чути інших, бути готовим коригувати свою точку зору.

3. Домовлятися та приходити до спільного рішення у спільній діяльності.

Пізнавальні УУД

Перетворювати інформацію з однієї форми на іншу (слова, текст на схему).

V. Підсумок уроку.

– Прочитайте ключові слова уроку та дайте до них коментар.

– Які визначення довелося формулювати самостійно?

Вчитель читає вірш.

Норка вилізла з норки

І пішла до знайомої нірки.

У норку норкіну увійшла,

Норку в нірці не знайшла.

Якщо в нірці немає нірки,

Може, нірка біля нірки?

Нема ніде. Зник і слід.

Норка – тут, а норки – ні!

(А. Шибаєв)

– Назвіть слово, яке підходить до теми уроку. Це багатозначне слово чи однозначне? Доведіть.

– Що вдалося на уроці, було найцікавіше?

- Які проблеми зустрілися?

– Що завадило під час виконання завдання?

– Що потрібно зробити, щоб уникнути помилок надалі?

Регулятивні УУД

VI. Домашнє завдання.

§ 58, упр. 334.

Попередній перегляд:

Тема: Пряме та переносне значення слова.

Тип уроку. Урок відкриття нових знань.

М/п: вичитувати різні види інформації (фактуальну, концептуальну), перетворювати інформацію з однієї форми на іншу (текст у схему).

М/к: правильно і точно викладати свою точку зору щодо поставленої проблеми, будувати продуктивну мовленнєву взаємодію групи.

6ЛР: розрізняти однозначні та багатозначні слова, зіставляти пряме та переносне значення слова (метафору), встановлювати підстави для перенесення найменувань (подібність ознак).

3ЛР: спостерігати за використанням слів у переносному значенні у художній мові.

Етапи уроку

Хід уроку

I. Оргмомент.

Вітання. Перевірка готовності до уроку. Виявлення відсутніх.

ІІ. Мовна розминка.

1. Словниковий творчий диктант

– За лексичним значенням визначте слова та запишіть їх:

1) водій машини (шофер); 2) плід дуба (жолудь ); 3) відкидний головний убір, пришитий до коміра верхнього одягу (капюшон );
4) тихе мовлення, коли він звуки вимовляються без участі голосових зв'язок (
шепіт ); 5) глухий тихий звук від легкого зіткнення чогось із чимось (шурхіт ); 6) місце з'єднання зшитих шматків тканини(шов ); 7) тонка мотузка (мотузка ); 8) дорога з твердим покриттям (шосе ); 9) професійний вершник на стрибках, бігах (жокей).

– Які способи тлумачення значень слів вам були представлені? (Описовий.)

- Чи є якісь ще значення у записаних вами слів?

2. Робота з орфографічним словником (слово вестибюль).

– Що означає слововестибюль? ( Припущення учнів.)

- Порівняємо ваші відповіді зі словником. Який словник вам допоможе у цьому? (Тлумачний.)

Один із учнів шукає слово у тлумачному словнику і наводить його тлумачення.

– Запишіть слововестибюль у зошитах. Підкресліть орфограми.

– Які літери ви наголосили?

- Придумайте якусь асоціацію, щоб легше запам'ятати це слово.

Пізнавальні УУД

1. Витягувати інформацію зі словника.

2. Перетворювати інформацію з однієї форми на іншу (слово в образ, асоціацію).

ІІІ. Введення у тему уроку з наступним формулюванням проблеми.

Організація спостереження. Диктант.

Надвечір голубизна неба знову впала на сніги, померкло біле сяйво. І берези тяглися, як руки снігу. І стовбури їх у початку зливались з осілими кучугурами. Небо, впустивши блакит на снігу, стало легше, невагоміше, прозоріше. (Г.Миколаєва)

Підкресліть слова, які вживаються в переносному значенні.

Постановка проблеми.

Можливе використання презентації

(Див. prezent_ rus_5kl_ ur19)або традиційна робота з підручника.

1. Мотивуючий прийом.

– Послухайте вірш В. Остена «Дорога».

Дорога.

Подумайте лише, як багато

Значення словадорога.

Дорогою звуть автостраду,

І стежку, що біжить поруч,

І шлях, що лежить на рівнині,

І шлях каравану в пустелі.

Подумайте лише, як багато

Значення словадорога.

- Про скільки в ньому говориться?

– А скільки лексичних значень має словодорога?

– Припустіть, якою буде тема уроку. (слова, які мають кілька значень.варіант : багатозначні слова.)

2 . Звернення до теоретичного матеріалу§59. Складання плану.

1) Упр. 336.

Регулятивні УУД

1. Висловлювати припущення з урахуванням спостережень.

2. Формулювати питання (проблему) уроку.

Пізнавальні УУД

1. Вичитувати різні види інформації (фактуальну, підтекстову, концептуальну).

2. Витягувати інформацію із словникової статті.

3. Проводити аналіз та синтез.

IV. Відкриття нового знання.

1. Кер. 335 – аналіз багатозначних слів та встановлення зв'язку (подібності) між значеннями цих слів.

Робота в групах (вчитель пропонує роботу в групах над значеннями багатозначних слів на власний розсуд).

Методична рекомендація. Вчителю важливо показати, що пряме значення - це значення слова, яке виникає першим у нашій свідомості без поєднання з іншими словами (наприклад,біжить – ми думаємо про людину,важкий – про вагу і т.д.), для виявлення переносного значення потрібен контекст, до слів у переносному значенні можна підібрати синоніми.

– Сформулюйте визначення прямого та переносного значення слова.

– Чи є якийсь зв'язок між багатозначним словом та прямим та переносним значенням?

Спробуйте уявити її у вигляді схеми

- Що нового про значення слів ви дізналися?

– Метафора – це пряме чи переносне значення слова?

– Уточніть тему уроку. (Пряме та переносне значення слова.)

– Запишіть ключові слова. (Багатозначні слова, пряме, переносне значення, метафора.)

Регулятивні УУД

1. Шукати шляхи вирішення проблеми.

2. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Комунікативні УУД

1. Правильно і точно викладати свою точку зору щодо поставленої проблеми.

2. Будувати продуктивну мовну взаємодію групи.

Пізнавальні УУД

1. Перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (текст у схему).

2. Володіти різними видами читання (ознайомчим, вивчаючим, рефлексивним).

3. Переробляти, систематизувати інформацію, пред'являти їх у різних формах.

4. Порівнювати, узагальнювати, робити висновки.

5. Будувати міркування.

VI. Підбиття підсумків.

– Прочитайте ключові слова уроку та порівняйте їх із тими, які ви назвали на уроці. Чи є якісь відмінності?

- Знайдіть "третє зайве":

а) полотно, поля, вестибюль;

б) золоте кільце, важкий характер,залізний цвях.

– Чому ці слова зайві?

- Як би ви могли оцінити свою роботу на уроці?

– У чому були складнощі?

– Що потрібно зробити, щоб успішно вирішувати завдання, поставлені на уроці?

Регулятивні УУД

1. Співвідносити цілі та результати своєї діяльності.

2. Виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності роботи.

VII. Домашнє завдання.

1. Словникові слова (вестибюль, метафора) записати до словничка.

2. Уявити визначення з вивченої темі як схем, вміти розповісти про них за схемами.

3. Кер. 337, § 59.

Попередній перегляд:

Тема: Слово як одиниця мови. Лексичне та граматичне значення слова. (§55) Тлумачні словники, їх призначення, структура, словникова стаття. (§ 56-57). Способи тлумачення (коротке, за допомогою синонімів, антонімів, однокорінних слів)

Тип уроку. Урок розвитку умінь.

Цілі як діяльність учнів.

М/п: вільно користуватися словниками різних типів, переробляти, систематизувати інформацію і пред'являти їх у різних формах.

6ЛР: тлумачити значення слова у різний спосіб, встановлювати зв'язку, подібність і різницю між тлумаченнями.

3ЛР: розвиток умінь у сфері культури мови, які спираються такі якості, як точність, виразність, ясність промови; попередження помилок, пов'язаних із неточним знанням значень слів.

Етапи уроку

Хід уроку

Формування УУД та технологія оцінювання, духовно-моральне виховання

I. Оргмомент.

Вітання. Перевірка готовності до уроку. Виявлення відсутніх.

ІІ. Мовна розминка.

1. Робота на крейдяній дошці, запис пропозиції в учнівських зошитах:

Сонце сховалося за ситцевою завісою небес, чорнобурою лисицею під горою влігся ліс.(Д. Кедрін)

2. Підкреслити граматичну основу, скласти схему речення, дати усно його характеристику.

3. Визначити вивчені орфограми.

4. Розбір за складом словас/хують/а/лось .

Регулятивні УУД:

Вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.

ІІІ. Письмове опитування із елементами перевірки домашнього завдання.

1.Словарний диктант (проектується на інтерактивній дошці)

Бли..кий, ги..кий, в тенеч(?)ці, сла..кий, завис(?)ник, моро.., зарослий пру.., кла(с,сс)ний, ве..ти поклажу лис. , ліс(?)ниця, че(?)бути, акац..я, ж..раф, адр..с, праз(?)нік, д..фіс, д..льфін, бульдо.., ва( н, нн) а, ж.. п..льто.

2. Вставити пропущені літери та підкреслити орфограми. У дужках пояснити написання.

3. Відповісти на запитання:

Що таке орфографія? Навіщо знати правила орфографії?

Чим відрізняються правила орфографії від правил орфоепії?

Чи пов'язані між собою фонетика та орфографія? А фонетика та орфоепія? Покажіть на прикладах.

Пізнавальні УУД

1. Вичитувати різні види інформації (фактуальну, концептуальну).

2. Аналізувати, порівнювати, робити висновки.

ТОВ

3. Володіти засобами цифрової обробки інформації (самостійно створювати цифрові ресурси та вільно ними користуватися).

IV. Введення у тему уроку та формулювання навчальної проблеми.

1. Організація спостереження.

1.Упр. 310 (читання учнями текстів вголос)

Що спільного та різного в цих текстах?

Як ви вважаєте, чи можуть існувати предмети, явища, які названі словом?

2. Звернення до теоретичного матеріалу §55. Складання плану.

3 Кер. 313 – проводиться робота з тлумачним словником.

– З яким словником у підручнику ви працюватимете?

- Як розумієте, що таке тлумачний словник?

- Як називаються значення, які ви знайшли у тлумачному словнику?

– Яку ще інформацію про слово можна знайти у тлумачному словнику?

– Як називаються ознаки, які вказані поруч із словом? (Граматичне значення.)

Розгорнута усна відповідь на це питання за запропонованим уупр. 314 початку (один два учні або по ланцюжку).

4. Читання теоретичного матеріалу §56 із попереднім завданням:

Знайдіть відповідь на запитання "Що таке лексикографія?"

Як давно з'явилися словники на Русі?

Які словники Ви можете назвати?

- Хто ж складає тлумачні словники?

Ознайомче читання текстуна стор. 222, Короткий висновок про вклад В.І. Даля у розвиток мови. (Він перший самостійно збирав «народні» слова, підбирав до них прислів'я, приказки.)

3. На інтерактивній дошці можна використовувати матеріал предметного диска, де представлені слова з тлумаченнями значень.

Щастя – це почуття найвищого задоволення.

Щастя – це коли тебе розуміють(З кінофільму «Доживемо до понеділка»).

Щастя – радість, добробут, блаженство.

Щастя – буквально «хороша частина, частка»(Зі словника, що пояснює походження слова).

- Як ви думаєте, одне чи різні значення словащастя?

- Як називається таке значення слова? (Лексичне значення.)

- Яке з визначень не можна знайти у словнику?

– Яку навчальну проблему вирішуватимемо на уроці?

Запис теми уроку:

Слово як одиниця мови. Лексичне та граматичне значення слова. Тлумачні словники, їхнє призначення, структура, словникова стаття. Методи тлумачення.

4. Витягувати інформацію зі словника.

5. Володіти прийомами відбору та систематизації матеріалу.

Духовно-моральне виховання

Виховання чуйного, дбайливого поводження зі словом.

Повага до традицій та культури російського народу, зберігачів російського слова, російської мови.

6. Володіти різними видами читання (ознайомчим, вивчаючим, рефлексивним).

7. Переробляти, порівнювати, систематизувати інформацію, пред'являти їх у різних формах.

Регулятивні УУД

1. Висловлювати припущення з урахуванням спостережень.

2. Формулювати питання (проблему) уроку.

V. Відкриття нових знань.

1. Спостереження за порядком розміщення слів у словничках на стор. 269-276.

2. Виконання упр. 319 (колективно), 320 (самостійно, потім перевірити).

3. Методи пояснення лексичних значень слів (теоретичний матеріал 111 §57)

4. Упр.323 (завдання 2).

5. Кер. 325 (усно).

3. Шукати шляхи вирішення проблеми.

4. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

VI. Проектне завдання.

«Проводимо лінгвістичне спостереження» (упр. 318)

(Вчитель визначає, хто і до якого терміну готує цей проект.)

Прочитайте тлумачення слів атмосфера, обрій, робити, дієта, бублик у «Тлумачному словнику…» В.І.Даля та «Словнику російської мови» С.І.Ожегова.

  • Зіставте написання слів. Чим пояснюється відмінність, якщо вона є?
  • Порівняйте тлумачення слів. У чому різниця у тлумаченні? Яке тлумачення ви вважаєте правильнішим?
  • Проаналізуйте склад словникових статей. З яких частин вони складаються?

Підберіть ще два-три слова для порівняльного аналізу. Узагальніть свої спостереження та оформіть їх у вигляді доповіді.

Комунікативні УУД

1. Вільно викладати свої думки в усній та письмовій формах.

2. Дотримуватись у практиці мовного спілкування норми культури промови.

3. Знаходити та виправляти мовні недоліки.

VII. Підсумок уроку.

– Яку нову інформацію здобули на уроці?

– Що було найцікавішим? А що видалося важким?

– Прочитайте ключові слова уроку та приведіть до них будь-яку асоціацію (тлумачення, приклад, схему, ілюстрацію).

Регулятивні УУД

1. Співвідносити цілі та результати своєї діяльності.

2. Виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності роботи.

ТОВ

VIII. Диференційоване домашнє завдання.

§55-57.

1 варіант – упр. 322.

2 варіант - упр.327.

Попередній перегляд:

Узагальнення на тему «Відокремлені визначення та додатки»

Мета уроку: закріпити та перевірити знання учнів на тему.

Методичні прийоми:повторення, словниковий диктант, пояснення вчителя, самостійна робота, тренувальні вправи, робота з підручником.

Хід уроку

  1. Організаційний момент(повідомлення теми та мети уроку)
  2. Перевірка домашнього завдання:
  • Які члени речення називаються відокремленими?

(Відокремленими називаються члени речення, що виділяються за змістом та інтонаційно,наприклад:

Вітер, дув з усіх боків, посилювався.

  • Як відокремлюються такі члени речення на листі? (Комами, рідше - тире.)
  • У яких випадках відокремлюються визначення та додатки?

(Визначення та додатки ми виділяємо інтонацією при виголошенні та комами на листі у таких випадках:

  • Будь-які визначення та додатки, якщо вони відносяться до особистого займенника, наприклад:

Втомлена вона прийшла додому.

  • Узгоджені поширені визначення та додатки, що стоять після іменника, що визначається, наприклад:

Ягоди, зірвані на грядці, апетитно пахнуть.

  • Узгоджені нерозповсюджені однорідні визначення, що стоять після іменника, що визначається, наприклад:

Вітер, холодний та колючий, подув із півночі .

Перевірка упр. 313, виконаного будинку (2 учні)

  1. Наступний етап уроку – орфографічна робота(під диктовку вчителя)(Одночасно 4 учні працюють з картками самостійно у зошитах)
  • Давайте пригадаємо, у яких випадках пишеться О-Е після шиплячих у різних частинах мови?

(У корені під наголосом Е, за коренем – О, крім слів – винятків:шорти, шов, шоколад, шосе, шовінізм, шомпол, тріскачка, нетрях, зажор, шурхіт, жом, аґрус, шофер, жокейі т.д.)

Принагідно повторимоправопис НЕ з різними частинами мови,Н,НН у причастях та прикметниках.

  • Отже, записуємо у зошитах:

Старий одяг, вражений ий красою диковининн ого лісу, залученний дзюрч а ням непомітногона вигляд родичка, не відоме вченим сузір'я, не точний розрахунок, не глибока річка, чарівна дівчинка, оточений пр чудовими обрисами,не гучний шорх, не стерпно ж е т.

(Після того, як учні напишуть орфографічний диктант, перевірити по ланцюжку)

Картка №1. Завдання: вставити та пояснити пропущені літери, обґрунтувати пунктуацію.

Наступний етап уроку – закріплення знань, умінь та навичок на тему «Відокремлені визначення та додатки».

Працюватимемо на інтерактивній дошці та у зошитах.

(Вставляємо розділові знаки, пояснюємо свій вибір)

(Комплексний аналіз тексту)

1) Брянська земля, давня, славна, край дивовижної краси.

2) Вона хороша у всі пори року: влітку та взимку, навесні та восени.

3) Прекрасні її ліси, золоті в променях осіннього сонця, і поля, вкриті взимку блискучим снігом, і луки, строкаті, як килим, влітку і скошені, спорожнілі, тихі восени. 4) Вражають її ліси, могутні та таємничі, овіяні героїчним минулим. 5) Аскільки бачили стрункі, безмовні дерева - велетні, що зберігають багато таємниць завойовників, які бажали підкорити цю землю!

  1. Давайте подивимося на ці пропозиції, що можна про них сказати?

(Всі пропозиції пов'язані за змістом та граматично, Об'єднані загальною темою: Брянська земля. Це текст.)

  1. У якому реченні полягає основна думка тексту? (в 1)
  2. Назвіть стильову приналежність тексту(Доведіть свою думку)
  1. Цей текст належить до художнього стилю промови.
  2. Головне завдання цього стилю – створення образу. У тексті створено образ землі.
  1. Визначте тип тексту(Доведіть свою думку)

Тип тексту – опис. Прочитавши його, ми можемо запитати: «Яка вона, Брянська земля?» І тут же знаходимо відповідь, ……………

  1. За допомогою яких художньо-виразних засобів малює автор дивовижну картину?

порівняння: луки, строкаті, як килим,...

Метафора : дерева – велетні, що зберігають багато таємниць завойовників

прийом інверсії (зворотний порядок слів): у 4 реченні

Звернути увагу учнів на те, щовідокремлені визначення, додатки також є засобами синтаксичної виразності тексту.

  1. Знайдіть типи словосполучень за способом зв'язку:

У 1 прим. - Узгодження: брянська земля, земля давня, славна, дивовижної краси

О 5 попер. - Управління

  1. : таємниці, що зберігають таємниці завойовників, підкорити землю.

Визначте спосіб зв'язку між 1 та 2 пропозиціями

  1. 1 і 2 пропозиції пов'язані з допомогою індивідуального займенника ВОНА..

Зробіть синтаксичний аналіз 4-ї пропозиції, складіть його схему

  1. Фізкультхвилинка.
  • Матеріал для закріпленняЗгадаймо правило відокремлення додатка із спілкою
  • ЯК: відокремлюється, якщо маєвідтінок причинності

, наприклад: Валерію,як уродженцю півдня

  • , важко було звикнути до суворого клімату Арктики не відокремлюється, якщо маєвідтінок причинності

значення «як»Усі знають Семенова

  • як хорошого футболіста

якщо додатку надається більше значення і при проголошенні воно відокремлюється від визначеного слова тривалішою паузою, то можна поставити тире, наприклад: Прийшов листопад –

  1. місяць міцних заморозків

Робота з підручником (вправа 315) Читаємо завдання, виконуємо самостійно.

(звучить легка музика)

Перші два зошити перевіряються, виставляються оцінки.

Музика вимикається.

Після виконання вправи на перерві перевірити ще 3 зошити

Словникова робота.

Я хочу звернути увагу на слово ПАНОРАМА.

  • Воно має два основні значення:вид місцевості, що тяглася на далекий простір, наприклад:
  • панорама снігових гір.Велика картина, перед якою на передньому плані розміщені реальні предмети, наприклад:

Панорама Бородінської битви у Москві

У слово ПАНОРАМА входять 2 грецькі елементи:

пан- - "все" і - орама - "вигляд", "видовище"

Складіть та запишіть пропозиції за схемами.

1) [сущ. , │ опр., вир. прич. обор. │, ………].

2) [ │опр., вир. прич. обор. │ , особ. місць. ………].

розпр.прил.

3) [ │як ……… │ , істот. ………].

Підсумок уроку

- Ми повторили тему «Відокремлені визначення та додатки»

Визначення та програми ми виділяємо інтонацією при виголошенні та комами на листі, у таких випадках:

  • будь-які визначення та додатки, якщо вони відносяться до особистого займенника

(Стомлена , вона прийшла додому.)

  • узгоджені поширені визначення та додатки, що стоять після обумовленого іменника

(Небо, повне грозою , все в блискавицях тремтіло.)

  • узгоджені нерозповсюджені однорідні визначення, що стоять після іменника, що визначається

(Березнева ніч,хмарна та туманна, огорнула землю)

  • якщо мають обставинне значення

причини

(Оглушений тяжким гулом, Теркін никне головою)

поступки:

Поранений осколком у плече, капітан не покинув ладу

або відокремлені від іменника, що визначається іншим членом речення

Сьогодні усі молодці. За урок отримали такі оцінки:

За роботу в зошитах

За роботу за картками -

За роботу на інтерактивній дошці (аналіз тексту) -

За роботу біля дошки

Працювали з підручником:

Складали пропозиції за схемами та отримали оцінки

Домашнє завдання: вправа 323 (для всіх)

Звернути увагу учнів: під час виконання вправи необхідно користуватися орфографічним словником;

упр. 306 (для слабких учнів), 320 (для сильних)

Придумати та записати пропозицію зі словом ПАНОРАМА 1 групі;

Текст із 5-6 пропозицій публіцистичного стилю – 2-й групі


Розробка є уроком російської мови та словесності на тему "Коштовні частки".

Тип уроку: узагальнення знань. Цей урок побудований на літературному матеріалі, пов'язаному з творчістю Н.В. Гоголів.

Дидактичний матеріал, використаний на уроці, сприяє розвитку орфографічної пильності, мовленнєвих навичок, розвитку мислення, а також виховує любов до російського слова, до рідної мови.

Через художнє слово Гоголя, через твори живопису урок сприяє формуванню культурознавчої компетенції.

Додається презентація, що дозволяє вчителю створити умови для творчого підходу до вивчення теми.

Урок дослідницького типу, спрямований на вдосконалення знань, умінь, навиків учнів 7 класу.

Цілі та завдання уроку:

  1. дати уявлення у тому, що таке народні прикмети; розповісти про роль прийме у житті наших предків; сприяти вихованню інтересу до історії та культури російського народу, відбитим у мові;
  2. сприяти збагаченню словникового запасу учнів; дати уявлення про роль прислівників у мові та промови; формувати / удосконалювати навичку правильного написання та вживання прислівників; розвивати навички написання твору та участі у колективній проектній та навчально-дослідній діяльності.

Цільова аудиторія: для 7 класу

У основі уроку лежить метапредметний підхід до подачі навчального матеріалу. Сполучним елементом між етапами уроку є читання учнями віртуальної енциклопедії, створеної засобами PowerPoint.

Сьогодні школярі мають доступ до різноманітної інформації в мережі Інтернет, але мало знають про діяльність видатних вчених та митців. З метою розширення кругозору п'ятикласників вивчення теми «Морфемний розбір слова» представлено у вигляді подорожі сторінками енциклопедії у супроводі видатних вчених, які допомагають учням вивести та сформулювати «закони» морфеміки, оцінити власні досягнення.

ІКТ дозволяють зробити подачу матеріалу цікавим, презентабельним; роблять енциклопедичну інформацію доступною (на уроці вчитель, на жаль, не може на парту кожного учня покласти енциклопедію); допомагають організувати фізхвилинку.

Урок «Закони морфеміки» дозволить учням не лише повторити та систематизувати отримані знання про будову слова, а й допоможе п'ятикласникам подивитися на науку про мову в системі інших наукових дисциплін.

Вміння працювати зі словником нерідко є запорукою успіху учня під час підготовки до випускних іспитів, олімпіад, у шкільній дослідницької діяльності.

Мета запропонованого уроку: дати уявлення про лексикографію як розділ прикладного мовознавства; формувати навичку роботи з різними типами словників; розвивати увагу до слова; виховувати інтерес та любов до рідної мови.

Цей урок може бути проведений у рамках вивчення лексикології, при повторенні вивченого матеріалу на початку або наприкінці року, на заняттях, присвячених підготовці до олімпіад, оскільки питання лексикографії є ​​традиційними на олімпіадах різних рівнів.

Використання на уроці мультимедійних матеріалів (розроблених електронних словарів, статей рідкісних словників) дозволить підвищити ефективність навчання, оскільки фонд словників у школі часто характеризується невеликою кількістю книг.

Цільова аудиторія: для 5 класу

Урок повторення та закріплення знань про відокремлені члени речення.

На уроці повторюються умови постановки розділових знаків при відокремлених членах пропозиції. Йде спостереження з того, як використовуються їх експресивні властивості у мові. Проводиться робота з текстом, творча робота, тест, бесіда про маріністів та їхні роботи (Айвазовський).

Цільова аудиторія: для 8 класу

1. Пізнавальні:

а) узагальнити та систематизувати знання про написання НЕ з різними частинами мови;
б) ознайомити із формами проектної діяльності.

2. Практичні:

а) закріпити навички написання НЕ з різними частинами мови;
б) формувати вміння визначати за допомогою опорної схеми умови вибору злитого та роздільного написання НЕ зі словами.

3. Загальнопредметні:

а) виховувати:

  • інтерес до предмета;
  • мовну особистість, яка володіє різними видами компетенцій;

б) розвивати логічне мислення, навички мовної діяльності, різні види пам'яті;
в) формувати вміння самостійно виконувати завдання.

Як написати конспект уроку російської мови

  • Головний принцип роботи над конспектом урокутакий: будуть кістки – м'ясо наросте. Якщо у вас є жорстка структура, яка не дозволить нічого проґавити, матеріал до уроку буде підбиратися сам собою. У створенні найефективнішої структури полягає майстерність педагога.
  • Насамперед потрібно визначити для себе, що ви робитимете протягом навчального року, навіщо це робитимете, як, в якому порядку і чому саме в такому порядку. Без стратегічного плануваннянеможливо побудувати кожне конкретне заняття. Наприклад, ви ведете восьмі класи, і вам потрібно почати вивчати синтаксис. Ви можете вибрати одну зі стратегій: 1) рухатися за підручником, тому що важливіше за все, щоб діти могли без проблем переходити зі школи до школи; 3) вивчити спочатку складне речення, а потім просте, щоб постійно повторювати складне, докладно вивчаючи просте. У будь-якому випадку ви визначаєте логіку руху класів в залежності від своїх уявлень про те, що ви взагалі повинні робити на уроках, що важливо, що не важливо, з чого доводиться починати і т.д.
  • Коли загальна логіка руху ясна, переходьте до формулювання завдань, підзавдань та вибудовування ланцюжка дій.Наприклад, можна планувати так: вчимося знаходити основу, щоб бачити межі речень. Для цього розглядаємо підлягає (вистачить одного уроку), потім присудок (два уроки), потім односкладові та неповні + односкладові та неповні у складі складного (три уроки), потім поділяємо прості неускладнені речення (2 уроки), далі можна переходити до СПП. Все логічно, і зрозуміло, чому теми побудовані таким чином. Але ви боїтеся, що за ці 8 уроків діти зовсім забудуть про орфографію. Отже, треба побудувати паралельну лінію повторення правил і словникових слів. Залежно від підготовленості класу це може бути щоденне опитування та короткий словниковий диктант чи виконання кількох вправ різні правила. Прикинувши, скільки часу у вас займе повторення орфографії, ви легко перерозподілите годинник. Тепер ваш план за знайомством із простою пропозицією зайняв не 8, а, скажімо, 12 уроків. І ще ви вирішили для себе, що кожен сьомий урок присвячуватимете розвитку письмової мови. Вклинюємо ці заняття, отримуємо 13 – 14 годин на розділ. І так із усім річним планом. Сітка готова. Кістки є, починаємо нарощувати м'ясо.
  • Тепер будь-який урок вже вбудований у навчальний курс, і вам не потрібно визначати його місце у плані на рік. Залишається докладно прописати конспект, підібрати тексти, вирішити, що в якому порядку краще зробити. Порядок дій не є універсальним. Він визначається вашими педагогічними принципами та поглядами. Наприклад, ви намітили, що урок № 10 має бути присвячений односкладовим реченням. Якщо ви шанувальник розвиваючих методик навчання, то, напевно, спочатку запропонуйте дітям мовний матеріал для того, щоб вони самі виявили пропозиції з незвичайними основами, а ще краще - побудували класифікацію таких пропозицій, потім можна прочитати лекцію і порівняти загальноприйняту класифікацію з тією, що вийшла у груп (зрозуміло, у разі працювати діти будуть по групам). Якщо ви за традиційний підхід, то зробите навпаки: прочитаєте лекцію про односкладові, а потім дасте вправи на визначення видів односкладових і перевірите, чи зрозуміли вас діти. У першому випадку ви спрацюєте на розвиток мислення, у другому - одразу навчіть "як правильно і як треба". Як краще – питання спірне. Головне, щоб ви самі розуміли, чому урок збудовано саме так.
  • Ретельно прописуємо конспект уроку за планом:
  1. Тема урока.
  2. Місце теми у навчальному курсі (це вже визначено).
  3. Цілі та завдання уроку (окремо – для вчителя, окремо – для учнів). Для вчителя зазвичай виділяють навчальний, розвиваючий та виховний аспекти.
  4. Хід уроку (сценарій):
    1. а) Організаційний момент (2 хв.)
      б) Обговорення домашнього завдання (5 хв.)
      в) Повторення орфографії (15 хв.: опитування, диктант із 10 слів, перевірка за картками).
      г) Повторення пунктуації (5 хвилин на те, щоб розставити розділові знаки у виданому тексті).
      д) Введення у тему уроку (2 хв.)
      е) Пояснення матеріалу (7 – 10 хв.)
      ж) Завдання на тему уроку (5 – 7 хв.)
      з) Домашнє завдання (заздалегідь написано на дошці та в електронному щоденнику).
  • Перед вами готовий конспект уроку. Але картки, які ви плануєте видати для повторення пунктуації, словниковий диктант, презентація до лекції- все це поки що існує тільки у вашій уяві. Прийде витратити час, щоб знайти або створити ці матеріалита закінчити роботу над конспектом. На цьому етапі не зайвим буде заглянути до нашої рубрики Роздаткові матеріали.
  • І ще одна порада для тих, хто вирішив поділитись конспектами уроків з іншими. Щоб людям було приємно дивитися на ваш матеріал, подбайте про оформлення тексту. Якщо ви форматуєте текст за допомогою пробілів, він некоректно відобразитись при копіюванні на сайт. Нумеруйте абзаци автоматично, а не руками (з тієї ж причини). Після того, як ви додали матеріал, обов'язково зайдіть в нього ще раз і перевірте, чи немає зайвих відступів, різнотипних виділень і т.п. Після увімкнення матеріалу адміністратором редагування буде неможливо.

Російська мова - одна з найбільших мов світу. На ньому говорить величезна кількість людей у ​​всьому світі. З усіх слов'янських мов саме він є найпоширенішим. Крім цього, російська мова визнана ще й найпоширенішою мовою Європи. На жаль, складність цієї мови сьогодні очевидна як ніколи раніше. Навіть серед корінного населення Росії грамотно та безпомилково розмовляти та писати на ньому можуть далеко не всі. Варто зазначити, що, незважаючи на вжиті заходи (наприклад, оголошення 2007 року Роком російської мови), рівень знань у цьому напрямі на сьогоднішній день не підвищується. Граматика, фонетика, морфологія , синтаксис, лексика, Орфографія - все це викликає чимало проблем як у підростаючого покоління, так і у дорослих людей.

У школі уроки російської викладаються від початку навчання, але стовідсоткова успішність у цьому предметі демонструється не багатьма. Часи, коли за чистотою та правильним використанням російської мови люди намагалися стежити, можна сказати, йдуть у минуле. Тепер рівень знання російської - рідної мови для багатьох жителів Росії - надзвичайно низький. Навіть у професійних ЗМІ нерідко зустрічаються доволі безграмотні журналісти та кореспонденти. Про звичайних людей, користувачів Інтернету, не варто говорити.

Лекції з російської мови

На сторінках порталу до вашої уваги пропонуються лекції педагогів з великим досвідом роботи. З монітора комп'ютера дуже докладно і не поспішаючи вони розкажуть про всі правила російської мови, позбавивши школяра необхідності сидіти за підручником. Розміщені на нашому освітньому порталі відеоуроки:

а також російській мові 11 класу можуть певною мірою замінити повноцінного домашнього репетитора. Зважаючи на те, що за ці навчальні відеоматеріали вам нічого не потрібно буде платити, їх використання стає ще привабливішим. Вам знадобиться комп'ютер з виходом в Інтернет та бажання заповнити прогалини.

До вашої уваги представлені лекції досвідчених педагогів. У цих матеріалах ви знайдете відео з таких тем, як дієприслівники, ступеня порівняння прислівників, основи синтаксисуі морфології, складні пропозиціїта ін. З такою ефективною підтримкою, яка надається абсолютно безкоштовно, школяр може значно підвищити власну успішність. Варто зазначити, що знання російської мови буде необхідним людині в будь-яких життєвих ситуаціях, тому до цієї навчальної дисципліни варто поставитися з підвищеною увагою. Не виключено, що захоплення гуманітарними науками підштовхне школяра до вибору майбутньої професії. Можливо, йому сподобається працювати з текстами – і він зв'яже своє життя саме з гуманітарною діяльністю. На жаль, рівень викладання навчальних дисциплін у російських школах нерідко залишає бажати кращого. Трапляється, що ці методики відбивають у школярів будь-яке бажання займатися гуманітарними науками. Але уроки російської мови, розміщені на нашому порталі, до них не належать. Професійне відео, зняте на лекціях досвідчених викладачів, дає можливість вивчити абсолютно всі правила російської мови не поспішаючи, в комфортних умовах. Вдома, зручно розташувавшись перед комп'ютером, школяр може почерпнути, можливо, набагато більше і надовго запам'ятати, ніж у стінах школи. Будь-який незрозумілий момент у відеолекції можна повторити кількома кліками комп'ютерної миші.

Вивчити російську мову тепер набагато простіше

Чим раніше у школяра з'явиться можливість виправити відставання у навчанні, тим легше піде вивчення предмета, яким він не встигає. Тепер вам не обов'язково шукати репетитора (і платити йому) або відвідувати додаткові заняття. Навчальні відеоматеріали розміщені на нашому порталі можуть продемонструвати не меншу ефективність. А вчасно прочитані конспекти з уроків російської допоможуть краще засвоїти вивчений матеріал. Головне – вчасно дати шанс школяреві зрозуміти всю важливість цієї навчальної дисципліни. Сьогодні хороше знання російської (і письмової, і усної) нерідко одна із основних вимог під час пошуку роботи.

Якщо ваша дитина-школяр має певні проблеми з вивченням російської мови, якщо вона демонструє неуспішність з цієї дисципліни, скористайтеся навчальними відеоматеріалами нашого сайту, які доповнені допоміжними конспектами з уроків російської мови.

Поділитися