Розв'язання двоцифрових чисел. Урок математики "Віднімання двоцифрових чисел" (3 клас). Приклад віднімання чотиризначних чисел стовпчиком

Предмет: Математика

Клас: 3 клас

Вчитель: Антонова Тетяна Геннадіївна

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Тема уроку: Віднімання двоцифрових чисел без

переходу за десяток.

Мета уроку: Створення комфортних умов для

розвитку умінь учнів, вирішувати

приклади виду: 58-27.

Завдання:

1. Формування умінь вирішувати

приклади на віднімання двозначних

чисел без переходу через десяток.

2. Корекція логічного мислення

на основі висновків та аналізу.

3. Розвиток у навичок, що навчаються

співробітництва з однолітками.

4. Продовжити виховання комунікативних

здібностей та взаєморозуміння через

організацію спільної діяльності.

Хід уроку

«Здрастуйте», - ти скажеш людині.

«Доброго дня», - усміхнеться він у відповідь.

І, мабуть, не піде до аптеки

І здоровим буде ціле століття.

- Я рада вас бачити і дуже хочу почати працювати з вами!

Нехай сяде той, хто назве двоцифрове число, в якому 4 одиниці.

Етап 2. 3 хвилини

Перевірка домашнього завдання

Перевірити правильність виконання домашнього завдання.

Домашні зошити

Не відкриваючи зошити, скажіть:

-З якими числами ми зараз працюємо? (двозначні)

- На яку дію було подано приклади? (+)

Стор. 130 №1 (1,2)

- Назвіть приклад:

в 1 стовпчику другий…

у 2 стовпчику останній… іі т.д.

- У кого були труднощі у вирішенні цих прикладів?

- Давайте подивимося, як ви навчилися їх вирішувати.

-Наразі буде можливість ще потренуватися.

Етап 3. 5 хвилин

Усний рахунок

Формувати вміння складати двоцифрові числа.

Розвивати просторові уявлення.

Виховувати комунікативні навички.

Цифри

На дошці приклади

З3 + 22 Кирило

54 + 24 Маша

52 + 16 Данило

25 + 43 Маша

27 + 31 Віталій

53 + 45 Настя

11 + 67 Данило

64 + 34 Аліна

До лівої маленької дошки піде і вирішить перший приклад – Кирило, до правої маленької дошки – Данило Костенко, на велику праворуч – Віталій, на велику ліворуч – Данило Євсіков.

- Другий приклад вирішують:

На великій дошці ліворуч – Маша Таратухіна, на маленькій праворуч – Аліна, на великій праворуч – Настя, на маленькій ліворуч – Маша Бойкова.

- Перевіримо. 1 пара, 2 пари, 3 пари, 4 пари.

- Що спільного у відповідях? (одиниці – 8)

- Ми повинні чітко розуміти, де серед одиниці, де десятки, для пограємо.

Гра «Склади число»

- Пограємося тими ж парами і перевіримо один одного

Задайте по-різному три числа.

1 пара – на парті в ігровій

2 пара – на столі вчителя

3 пара - на синьому столі в ігровій

4 пара- на вільному учнівському столі.

«Вася добре знає одиниці десятки»

«Тані треба попрацювати над одиницями та десятками»

Етап 4. 3 хвилини

Хвилина чистописання

Виховання вміння акуратно оформляти роботу у зошитах. Зв'язок із життям.

Робочі зошити

Відкрийте зошити, запишіть номер, класна робота.

- З якою кількістю працюємо? (24)

– Що про нього знаєте? (парне, двозначне, у ньому 2 дес., 4 од., складається з цифр 2 і 4, попереднє 23, наступне 25).

- Назвіть із цим числом : міру довжини

міру вартості

міру часу

міру ємності

міру маси

- Де нам можуть стати в нагоді різні заходи?

Етап 5 . 1 хвилина

Гімнастика для очей

Етап 6. 10 хвилин

Підготовка до основного етапу

Підготувати дітей до вивчення нового типу прикладів.

30 + 7=

78 – 8 =

81 – 80 =

25 + 2 =

67 – 3 =

43 + 20=

56 – 30 =

37 + 42=

58 – 27=

Поки готувалася до уроку, хвилювалася та розсипала приклади. Не можу розібратися, які ми вже вирішували. Допоможете?

Гра «Знайди вивчений приклад».

Знайти приклад та вирішити його.

Етап 7. 3 хвилини

Засвоєння нових знань

Ознайомити учнів із способом вирішення нових прикладів.

58 – 27 =

- Хлопці, подивіться уважно на приклад, чим він відрізняється від попередніх?

- Може, хто знає, як його вирішувати.

- Давайте вирішимо у кольорі.

- З чого роботу розпочинаємо? З одиниць.

- Одиниці яким кольором? Червоний.

- Скільки одиниць у першому числі? 8

- Скільки одиниць у другому числі? 7

- 8 - 7 отримаємо 1.

– Працюю з десятками.

- Десятки яким кольором позначаємо? Синім.

- Скільки десятків у першому числі? 5

- Скільки десятків у другому числі? 2

- 5 - 2 отримаємо 3.

- відповідь 31.

- Якого виду приклад вийшов? (На віднімання двоцифрових чисел).

- Який приклад з'явиться на стрічці?

Етап 8. 2 хвилини

Фізкультурна хвилина

Розвивати слухову увагу у процесі гри.

Гра «Будь уважний»

Називаю однозначне число – плескаєте.

Називаю двозначне число – тупаєте.

Називаю ціле число – стрибаєте.

Називаю 100 – мовчіть.

Етап 9. 15 хвилин

Первинне закріплення

Продовжити формувати вміння розв'язувати приклади та вирішувати задачі на зменшення числа на кілька одиниць.

1п. - 37 до.

2п. -? на 16 к. менше

- Назвіть вид прикладів, які вирішуватимемо.

Хтось може сам придумати приклад. Давайте почну я. У першому числі має бути десятків та одиниць більше, ніж у другому. 85 - 63 =

Складаємо приклади

Або стор 130, № 4.

– Де можуть зустрітися такого виду приклади?

- Давайте вирішимо завдання стор 130, № 5 (а).

1. Прочитайте.

2. Я прочитаю, а ви подумайте, щоб розв'язати завдання, що зручніше зробити?

3. Прочитайте умову та знайдіть головні слова для короткого запису.

4. Які основні слова?

5. Що ми знаємо про 1 полицю?

6. Що знаємо про 2 полки?

7. Прочитайте головне питання.

- Подивіться на короткий запис, чи підходить він до завдання? Чому не підходить?

1. Чи зможемо відразу відповісти на головне питання?

2. Чого не знаємо?

3. Чи зможемо дізнатися скільки на 2 полиці?

4. Якою дією? (-) Чому?

5. А потім чи зможемо відповісти на головне питання? (так)

6. Якою дією? (+) Чому?

- Хто впевнений та може вирішити завдання самостійно? Вирішуйте.

- Хто не впевнений, йдуть до дошки.

Відповіді 21к., 58к.

Етап 9. 2 хвилини

Контроль та самоперевірка знань

Вивчити стан знань кожного учня на тему.

Індивідуальні

картки

- Хочете перевірити себе, чи виходить у вас вирішувати приклади на віднімання двозначних чисел?

- Пропоную вам завдання. (У зошиті зі зворотного боку картка, вирішіть приклади)

Етап 10 2хвилини

Підсумок

Підбити підсумок уроку.

Підіб'ємо зараз підсумок,

Може, даремно пройшов урок?

За усну роботу на уроці оцінки отримали….. роботу у зошитах і на картках треба перевірити, тоді зможемо виставити оцінку в журнал.

Етап 11.

1 хвилина

Додаткове завдання Розпишіть:

58 = ... дес. … од.

6 дес. 2 од. = …

Це знаходження одного із доданків за сумою та іншим доданком.

Вихідна сума називається зменшуваним, відомий доданок - віднімається, а результат (тобто шуканий доданок) називається різницею.

Властивості віднімання чисел

1. a - (b + c) = (a - b) - c = (a - c) - b ;

2. (a + b) - c = (a - c) + b = a + (b - c) ;

3. a - (b - c) = (a - b) + c .


Для наочного зображення арифметичних операцій (як додавання так і віднімання) можна використовувати числову пряму- це пряма, яка складається з точки початку координат (ця точка відповідає нулю) і двох променів, що поширюються від неї, один з яких відповідає позитивним числам, а інший негативним.

Приклад віднімання на числовій прямій

На цій числовій прямій можна побачити, що числа, що знаходяться зліва від 0, мають негативне значення. Віднімаючи з негативного числа (у разі -1) одиницю тричі, ми отримаємо число -1.

Віднімаючи з позитивного числа 4, позитивне число 3 (або негативне число -1 тричі), отримаємо одиницю

приклад

4 - 3 = 1 ; 3 - 4 = - 1 ;
-1 -3 = - 4 ;

Віднімання чисел стовпчиком

Спочатку віднімаються одиниці, потім десятки, сотні тощо. Різниця кожного шпальти записується під ним. При необхідності із сусіднього лівого стовпця (тобто зі старшого розряду) займається 1 .

Розглянемо кілька прикладів віднімання у стовпчик, наведених нижче.

Приклад віднімання двозначних чисел стовпчиком

Приклад віднімання тризначних чисел стовпчиком

Принцип віднімання тризначних чисел схожий метод віднімання двоцифрових чисел, у разі числа не десятки, а сотні.

Приклад віднімання чотиризначних чисел стовпчиком

Принцип віднімання чотиризначних чисел нагадує метод віднімання тризначних чисел, у разі числа не сотні, а тисячі.

Навчання дітей простим арифметичним діям – складний процес, поділений кілька етапів. Спочатку вивчаються події з однозначними числами, потім досліджуються випадки з переходом через десяток. Коли навичка рахунку в межах 10 і з переходом через десяток відпрацьовується до автоматизму, приступають до вивчення додавання та віднімання двоцифрових чисел. Застосування різних методів, проведення занять в ігровій формі допоможуть малюкові зрозуміти принцип дій краще та швидше.

Підготовча робота

Знайомство зі складанням та відніманням двозначних чисел відбувається поступово:

  1. Спочатку діти вчаться складати, а потім і віднімати круглі числа.
  2. Потім вирішують приклади, в яких сума (різниця) одиниць та десятків не виходить за межі десяти.
  3. Зрештою, досліджують випадки з переходом через розряд.

Перед вивченням арифметичних дій важливо навчитися ділити числа на розрядні доданки (25=20+5), визначати, з яких розрядних одиниць складається число (25 – 2 десятки та 5 одиниць).

При поясненні складу чисел можна використати практичний метод – викладання числа за допомогою лічильних паличок.

Суть цього методу полягає в наступному:

  • Пояснюється, що одна вертикально розташована паличка – це одиниця, дві – це число 2 тощо.
  • 10 паличок – це десяток. Є числа, які з кількох десятків. Для їхнього викладання потрібно багато паличок, та й вважати буде важко. Тому десяток позначатиме горизонтально розташована паличка (якщо палички стандартного розміру, то на горизонтальній поміститься рівно 10 вертикальних).
  • Викладається будь-яке двозначне число, наприклад, «25»: 2 палички покласти горизонтально (десятки) та 5 – вертикально (одиниці).
  • Навичка доводиться до автоматизму шляхом багаторазового повторення.
  • Закріплюється вміння визначати склад числа за допомогою карток: дитина дивиться на число та ділить його на розрядні доданки або визначає його склад.

Палички можна замінити деталями Лего чи іншого конструктора: маленькі позначатимуть одиниці, великі – десятки. Після відпрацювання навички приступають до вивчення додавання та віднімання круглих чисел.

Додавання та віднімання круглих чисел

Пояснюється кількома способами:

  • На основі знань складу чисел: 10+20 = 1 десяток + 2 десятки = 3 десятки, або 30.
  • За допомогою паличок або конструктора: викладають 1 горизонтальну паличку, додають ще 2, виходить 3 – разом, 3 десятки, або 30.

Аналогічно пояснюється віднімання. Вирішивши кілька прикладів, переходять до наступного етапу.

Складання та віднімання без переходу через розряд

Дії пояснюють практичним способом. Наприклад, потрібно знайти результат виразу «25+32» .

Спочатку викладають перше число (2 горизонтальних та 5 вертикальних паличок), потім – друге (3 горизонтальних та 2 вертикальних). Після цього вважають усі горизонтальні (складають десятки – вийшло 5), потім – вертикальні (додають одиниці – виходить 7).

Читають відповідь: 57. На основі виконаних дій роблять висновок, що одиниці складають із одиницями, десятки – з десятками. Після відпрацювання дії можна працювати без паличок.

Якщо пропустити етап ілюстративного пояснення (а може навіть і «відкриття», яке можна зробити, вирішуючи приклад за допомогою паличок) і просто сказати, що складаються одиниці однакових розрядів, дитині може виявитися незрозумілим, чому саме так. Запам'ятати, як вирішуються такі приклади, йому буде складно.

Після пояснення сенсу дії можна ввести складання в стовпчик.

Важливо пояснити, що одиниці пишуться під одиницями (щоб зручніше було складати), а десятки – під десятками. Якщо приклад буде записано неправильно, можна прийти до помилкового результату.

Корисно спочатку розглянути невірні записи, вирішити їх стовпчиком і перевірити додаванням за допомогою паличок, а потім вже зробити висновки.

Аналогічно вводиться віднімання за допомогою паличок і стовпчик. Якщо дитина успішно освоїла попередній етап, то в цьому у нього питань не виникне. А через час можна буде переходити на останню найскладнішу стадію.

Додавання та віднімання двозначних чисел з переходом через розряд

Складність виконання дій полягає в тому, що потрібно буде «запам'ятовувати» числа при додаванні та «займати» при відніманні.

Спочатку приклад вирішують за допомогою паличок (наприклад, 25+37):

  1. Викладають числа паличками, складають розрядні одиниці. Виходить 5 горизонтальних та 12 вертикальних паличок.
  2. Згадують, що 10 одиниць – це десяток, тому їх можна замінити на одну горизонтальну паличку.
  3. Виходить 6 десятків та 2 одиниці. Отже, 25+37=62.
  4. Роблять висновок: при складанні одиниць вийшло число більше 10 тому розділили його на десяток і одиниці, а потім визначили число. Зручніше спочатку складати одиниці (якщо їх більше десяти, то можна без особливих проблем виділити десяток і додати його до наявних).

Після наочного прикладу розглядають додавання в стовпчик та інші способи складання двоцифрових чисел:

  • Спочатку до додають десятки, та був одиниці: 25+37=(25+30)+7=62;
  • Перше доданок доводять до круглого (25+5=30), потім до нього додають друге (30+37=67) і забирають стільки, скільки додавали в першій дії (67-5=62);
  • Окремо складаються одиниці, окремо – десятки, та був – результати: 25+37=(20+30)+(5+7)=50+12=62.

Суть віднімання з переходом розряд також бажано спочатку показати наочно (наприклад, 42-15):

  1. Викладають перше число (4 десятки та 2 одиниці).
  2. Визначають, що з 2 одиниць не можна відняти 5, тому один десяток потрібно перевести в одиниці (замінити десятьма вертикальними паличками).
  3. Подальші дії: з 12 одиниць віднімають 5, виходить 7, далі забирають десятки (бажано проговорити, що було 4, а після перетворення залишилося 3).
  4. У результаті виходить 2 десятки і 7 одиниць, або 27. Перевірити віднімання потрібно за допомогою додавання, щоб переконатися, що вирішили приклад правильно.

Після наочного методу розглядається віднімання в стовпчик та кілька інших способів:

  • Спочатку віднімають десятки, потім – одиниці: 42-15 = 42-10-5 = 27;
  • Навпаки, спочатку – одиниці, потім – десятки: 42-15 = 42-5-10 = 37-10 = 27.

Для пояснення арифметичних процесів можна використовувати рахунки. Там для кожного розряду є своє місце, тому дітям буде нескладно «записувати» на них числа, а потім робити дії.

Будь-який метод може бути успішним лише в тому випадку, якщо його підбирати відповідно до особливостей дитини. Адже одним досить пояснити принцип додавання та віднімання за допомогою цифр, інші не зрозуміють доти, доки самі не «побачать» рішення.

І, звичайно, важливу роль у освоєнні будь-якого матеріалу відіграє систематизація: потрібно регулярно у необхідному обсязі.



Поділитися