Злиття літер л м н. Конспект уроку з російської мови на тему "Склад-злиття" (1 клас). ІІ. Актуалізація опорних знань

Розділи: Початкова школа

Тема.Злиття приголосного звуку з голосним.

Знайомство з абеткою.

Цілі уроку. Закріпити знання дітей про злиття приголосного звуку з голосним;

продовжити вчити складати звукові схеми речень;

розвивати фонетичний слух, мовлення дітей, допитливість;

виховувати інтерес до навчання, прагнення вчитися, дізнаватися про нове.

Устаткування. Картинки із зображенням лева, шкільного автобуса, школи Звірів, слоненя;

схеми речень, предметні малюнки, картки для позначення звуків;

набірне полотно; магнітні літери; листи оксамитового паперу та нитка;

підручник Горецького В.Г. "Російська абетка".

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Ви за парти дружно сіли,
На мене всі глянули.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель. Діти, сьогодні ми з вами вирушимо в гості до міста Звірів до таких самих школярів як ви. Але ця школа незвичайна і учні в ній теж незвичайні. А гідом для нас буде їхній учитель – Лев.

Відгадайте, на чому ми поїдемо в гості:
Будинок вулицею йде,
На роботу нас щастить.
Не на курячих ніжках,
А у гумових чобітках.

(автобус).

Вчитель. Тож поїхали. Щоб веселіше було їхати, розкажемо Леву, як ми вчимося в школі. ( Діти складають розповідь про школу).

Ось ми й приїхали. Подивимося на малюнок. Що ви можете розповісти про школу звірів?

(Відповіді дітей).

Вчитель. Складіть пропозицію, що відповідає схемі.

Діти. - Звірята люблять вчитися.

Їм подобається школа.

Навчає їх лев.

Вчитель. Що таке речення? З чого складається пропозиція? Скільки слів може бути у реченні? ( Відповіді дітей).

(Вчитель звертає увагу дітей на ілюстрації).

Лев дав нам ще одне завдання: назвіть предмети, зображені на малюнку. З якого звуку починається їхня назва? ( Дано малюнки: лось, кіт, лев, осел, равлик, орел. Учні називають предмети та звуки).

Чим відрізняється вимова одних звуків від інших? ( Відповіді дітей).

Голосні тягнуться в пісеньці дзвінкою,
Можуть заплакати та закричати,
У темному лісі кликати та аукати
І в колисці сестричку казати,
Але не хочуть свистіти і бурчати.

А згодні згодні
Шелестіти, шепотіти, скрипіти,
Навіть пирхати і шипіти,
Але не хочеться співати їм.

Артикуляційна гімнастика.

Вчитель та діти.

С-с-с – зміїний чути свист,
Ш-ш-ш – шарудить опалий лист,
Ж-ж-ж - джмелі в лісі дзижчать,
Р-р-р - мотори торохтять.

Вчитель. А що таке склад?

Дружать голосна із приголосною
Утворюючи разом склад.
"Ло" і "сі", а замість "лосі"
До нас прийшли на урок.

Вчитель. Наступне завдання вчителя Лева: за предметними картинками скласти схеми до слів.

(Вчитель виставляє на дошці картинки із зображенням лосів, кота, лева. Один учень працює біля дошки, решта – за партою.) Аналізується слово "лосі".

Учень. "Лосі". У слові два склади. Склад “ло” - у ньому два звуки, які утворюють злиття приголосного [л] з гласним [о] тощо.

(Виставляється на набірному полотні дві картки із зображенням злиття).

Учень.- Кіт. У слові один склад; у ньому три звуки. Два перші звуки приголосний [к] і голосний [про], злилися і утворили злиття. Третій звук [т] - приголосний, знаходиться за межами злиття.

(Виставляє на набірному полотні одну картку із зображенням злиття та одну із зображенням приголосного звуку)

Третій учень аналогічно проводить роботу зі словом "лев".

Вчитель. – Порівняйте схеми. Що помітили?

Діти. – Схеми до слів “лев” та “кіт” однакові.

Вчитель. - Який висновок можна з цього зробити?

Діти. – Одна й та сама схема може відноситися до різних слів.

Вчитель. – Хто зможе написати ці слова?

(На дошці записують діти слова кіт та лев друкованими літерами).

Вправи на дихання.

Вчитель. - Автобус зламався, спустило колесо. Давайте його накачаємо.

Встати, ноги нарізно, тримаючи в руках уявну камеру. На рахунок "раз" - "два" - зробити глибокий вдих через рот; "три" - "чотири" - посилений видих через рот, імітуючи рухами рук камеру, що збільшується. Повторити 3-4 рази на повільному темпі.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. – Для того щоб написати слово, використовують літери. Сьогодні ми дізнаємося: які є літери, що це таке, де вони “живуть”.

Нехай відгадають першокласники:

Чудові! Чудові!
Голосні! Згодні!
Різні такі!
Без них не можна
Збагнути науки!
Ви здогадалися?
Це …

Діти. - Звуки.

Вчитель. Так, це звуки.

Але ми не можемо їх побачити!
Їх можна лише почути!
Звуки – невидимки!
Таємничі гості!
Їх можна лише почути!
Вимовити їх просимо.

Вимовте звуки, які вам подобаються.

(Діти називають звуки).

Вчитель. – А як хочеться побачити ці звуки. Для цього потрібно збудувати для них будиночки. Люди мають квартири, у звірів норки, у яких живуть. Повинні жити десь і звуки. Квартири у них особливі, їх будують олівцем, ручкою, фломастерами, крейдою, фарбами чим завгодно. І називають ці будинки буквами.

Букв - 33. І всі вони "живуть" у місті, яке називається алфавітом або абеткою. Подивіться уважно у підручнику сторінки 22 -23. Всі ці літери ми навчатимемо. Коли вивчимо всі літери алфавіту, навчимося читати будь-які слова. А людина, яка вміє читати, може дізнатися багато цікавого та нового з книг.

IV. Закріплення вивченого.

Вчитель. - Хлопці, Слоненя в Лісовій школі пустували на перерві і розсипало малюнки та звукові схеми. Всі вони переплуталися, і тепер він не може зрозуміти, якому слову, яка відповідає схема. У дітей на партах лежить малюнок та кілька схем).

Допоможіть Слоненяті. Знайдіть потрібні схеми. (Вчитель перевіряє відповідність схеми та малюнка).

А тепер на аркуші напишіть букву, з якої починається слово, зображене у вас на малюнку. Якщо хтось знає усі літери та вміє їх писати, то напишіть це слово.

Фізкультхвилинка.

Порося Паць
Відлежав собі бочок.
Встав на ніжки,
Потягнувся,
А потім сів, нахилився
І трішки поскакав,
І на місці покрочив,
А потім знову ліг.
Але вже на лівий бік.

(Сидячи, повернути праворуч, ліворуч, руки на поясі. Підвестися, руки вгору і потягнутися. Присісти, підвестися, зробити нахил уперед, випростатися. Руки на поясі, стрибки на двох ногах на місці. Руки вниз, крок на місці).

Вчитель. – А зараз, хлопці, Букви вам розкажуть про себе, а ви допоможете їм збудувати будиночки та розставити їх по порядку на магнітній дошці. Будьте уважні!

Тридцять три рідні сестрички,
Писати красуню.
На одній живуть сторінці,
А всюди славляться!
До вас вони зараз поспішають,
Славні сестриці,
Дуже просять усіх хлопців
З нами потоваришувати!
А, Б, В, Р, Д, Е, Е, Ж-
Прикотили на їжаку.

У когось на парті літери, які я назвала, розставте їх на магнітній дошці в тому ж порядку.

(Вчитель готує літери для дітей з урахуванням їхньої готовності до школи. Діти виходять до дошки та виставляють літери, про які щойно почули, по порядку.)

Вчитель. - З, І, Й, К, Л, М. Н, Про -

Дружно вилізли у вікно.

().

П, Р, С, Т, У, Ф, Х –
Осідлали півня.

(Діти виходять та виставляють літери).

Ц, Ч, Ш, Щ, Е, Ю, Я-
Усі тепер мої друзі.

(Діти виходять та виставляють літери).

Ъ, Ы, Ь.
Три сестрички запізнилися
Загралися у хованки,
А тепер усі літери встали
В абетковому порядку.

Де потрібно поставити ці літери? ( Діти виставляють літери, порівнюючи свою роботу з алфавітом, який дано у книзі).

Познайомтеся з ними, діти, -
Ось вони стоять рядком.
Дуже погано жити у світі
Тим, хто з ними не знайомий.

V. Підсумок уроку.

Вчитель. – Настав час прощатися з лісом та його гостинними господарями. Сподобалося вам у гостях у Лісовій школі? А на згадку звірятам давайте зробимо подарунки. На оксамитовому папері ниткою викладемо першу літеру алфавіту. А повертаючись додому, згадаймо: де ж ми з вами сьогодні побували?

Діти. – Ми були у місті Звірей, у Лісовій школі.

Вчитель. – А що ми там робили?

Діти. – Складали пропозиції.

Складали звукові схеми.

Допомогли Слоненяті підібрати потрібну схему.

Складали алфавіт.

Подарували букви звірятам.

Вчитель. - Молодці, хлопці. Я думаю, що ця зустріч сподобалася і вам, і звірятам.

Література:

Воліна В.В. Вчимося граючи. - М.: Нова школа,1994.

Кудикіна Н.В. Дидактичні та цікаві завдання для 1 класу. - К.: Радянська школа., 1989.

Парамонова Л.Г. Російська мова. Правила у віршах. СПб. : Дельта, 1999.

Новоторцева Н.В. Вчимося писати. Навчання грамоти в дитячому садку. - Ярославль: Академія розвитку, 1998.

Повний опис

У статті та таблицях представлений матеріал, який може бути використаний:

1) на навчання читання;

2) для виявлення прогалин у знаннях та навичках;

3) для коригування хибних навичок;

4) для розвитку навички визначення м'якості-твердості приголосних та правильного підбору голосних;

5) для засвоєння деяких правил російської мови (ЖИ-ШІ, ЧА-ЩА, ЧУ-ЩУ та ін.)

У статті узагальнено практичний досвід навчання читання та звуко-літерного аналізу дошкільнят педагога-психолога Воробйової Н.Ф.


Коментарі до використання таблиць:

1. До використання таблиць дорослий повинен допомогти дитині вивчити всі голосні, структуровані таким чином (читати по стовпцях):

Можливі варіанти:

варіант 1: Б, В, Ж

варіант 2: Г, Д, Ш

варіант 3: З, К, Ц

варіант 4: Л, М, Ж

варіант 5: Н, П, Ш

варіант 6: Р, С, Ц

варіант 7: Т, Ф, Ж

варіант 8: Х, Ч, Ш

варіант 9: Щ, Й, Ц

3. Бажано, щоб впізнавання та читання складів-злиттів доводилося до автоматизму.

4. Рідко зустрічаються склади-злиття виділені дрібним шрифтом.

5. Для заповнення прогалин у навчанні читання або коригування неадекватних навичок може бути достатньо читання лише деяких відповідних розв'язуваних проблем таблиць. Наприклад, дитина намагається пом'якшити (вимовляти м'яко) ті приголосні, які завжди залишаються твердими. Значить дитині у разі досить читання таблиць букв Ж, Ш, Ц.

6. Звичка читати тверді та м'які приголосні парами (наприклад, ТА-ТЯ, ТО-ТЕ, ТУ-ТЮ тощо) може допомогти дитині надалі робити правильний підбір літер і легко розрізняти м'які та тверді приголосні при переході від звуку до літери.

Таблиця 1 (Б).



Таблиця 2 (В)


Таблиця 3 (Г)


Таблиця 4 (Д)


Таблиця 5 (Ж)



Таблиця 6 (З)


Таблиця 7 (Й)


Таблиця 8 (К)


Таблиця 9 (Л)

Таблиця 10 (М)

Таблиця 11 (Н)

Таблиця 12 (П)

Таблиця 13 (Р)

Таблиця 14 (С)

Таблиця 15 (Т)


Таблиця 16 (Ф)


Таблиця 17 (Х)


Таблиця 18 (Ц)


Таблиця 19 (Г)


Повний опис

Цей тренінг є частиною циклу тренінгів на нашому сайті. Цикл присвячений домашньому репетиторству навичок читання. Тренінг може бути корисним як батькам дошкільника, так і педагогам.

Склад-злиття – це поєднання приголосної та наступної голосної, або поєднання приголосної та м'якого знака. Такі буквосполучення – найважчий і важливий елемент навчання читання. Системне представлення матеріалу в нашій статті є оптимальним для навчання читанню. У усного мовленняпри читанні в таких випадках два звуки як би зливаються в один для поєднання приголосної та голосної, або твердий приголосний стає м'яким.

Нижче наведено повну таблицю поширених складів-злиттів.


А

Про

У

Ы

І

Е

Я

Ё

Е

Ю

Б

БА

БО

БУ

Б

БІ

БЕ

БЯ

БЕ

БЮ

БЬ

У

ВА

ВО

ВУ

ВИ

ВІ

ВЕ

ВЯ

ВЕ

ВЮ

ВЬ

Г

ГА

ГО

ГУ

ГІ

ГЕ

ГЕ

ГЮ

ГЬ

Д

ТАК

ДО

ДК

ДИ

ДІ

ДЕ

ДЯ

ДЕ

ДЮ

ДЬ

Ж

ЖА

ЖО

ЖУ

ЖИ

Ж

ЖЕ

ЖУ

ЖЬ

З

ЗА

ЗО

ЗУ

ЗИ

ЗІ

ЗЕ

ЗЯ

ЗЕ

ЗЮ

ЗЬ

Й

ЙА

ЙО

Є

До

КА

КО

КУ

КИ

КІ

КЕ

КЕ

КЮ

Л

ЛА

ЛО

ЛУ

ЛИ

ЧИ

ЛЕ

ЛЯ

ЛЕ

ЛЕ

ЛЮ

ЛЬ

М

МА

МО

МУ

МИ

МІ

МЕ

М'Я

МЕ

МЕ

МЮ

МЬ

Н

НА

АЛЕ

НУ

НИ

НІ

НЕ

НЯ

НЕ

НЮ

НЬ

П

ПА

ПЗ

ПУ

ПИ

ПІ

ПЕ

П'Я

ПЕ

ПЕ

ПЮ

ПЬ

Р

РА

РВ

РУ

РИ

РІ

РЕ

РЯ

РЕ

РЕ

РЮ

РЬ

З

СА

СО

СУ

СИ

СІ

РЄ

СЯ

СЕ

СЕ

СЮ

СЬ

Т

ТА

ТО

ТУ

ТИ

ТІ

ТІ

ТЯ

ТЕ

ТЮ

ТЬ

Ф

ФА

ФО

ФУ

ФИ

ФІ

ФЕ

ФЯ

ФЕ

ФЮ

ФЬ

Х

ХА

ХО

ХУ

ХИ

ХІ

ХЕ

ХЕ

ХЮ

Ц

ЦА

ЦО

ЦУ

ЦИ

ЦІ

ЦІ

ЦЮ

Ч

ЧА

ЧО

ЧУ

ЧІ

ЧЕ

ЧЕ

ЧЬ

Ш

ША

ШО

ШУ

ШИ

ШЕ

ШО

ЇШ

Щ

ЩА

ЩО

ЩУ

ЩИ

ЩЕ

ЩЕ

Щ

У таблиці виділено і підкреслено склади, у яких діти найчастіше роблять помилки. Ця таблицяпридатна як навчання читання, так контролю за засвоєнням матеріалу.

Якщо дитина знає всі літери – їй легше читати стовпчиками, ніж рядками. Дорослий повинен контролювати, щоб читання складів-злиттів проводилося дитиною як би автоматично. Навчання читання можна проводити частинами. Рекомендуємо дорослим роздрукувати та зробити кілька робочих екземплярів таблиці, викреслюючи при навчанні та контролі склади-злиття, який дитина дізнається та швидко читає (тобто навик доведений «до автоматизму»).

Для навчання читання та розвитку навички читання складів-злиттів нами розроблено

Дивіться також статті:

Перш ніж навчитися читати, дитина має вивчити саме поняття про склади. Перед тим, як почати вчитися читати та писати, малюк повинен дізнатися букви та вміти співвідносити їх зі звуками. Наступний етап – вчимо склади. Цікаві посібники для вивчення складів можна завантажити у нас на сайті.

Чи складно навчити дитину зводити літери в склади?

Як навчитися читати?

На початку навчання читанню необхідно донести до дитини такі поняття, як голосні та приголосні звуки та літери. Голосні звуки бувають ударними та ненаголошеними. Серед приголосних виділяють дзвінкі та глухі, тверді та м'які.

До речі, твердість-м'якість звуків слід приділити особливу увагу. Ця характеристика звуків усередині мови визначається м'яким або твердим знаками або голосними, що знаходяться після приголосних.

Так, літери Е, Е, І, Ю, Я вказують на м'якість попереднього приголосного звуку, а букви Е, О, У, Ы вказують на твердість.

Проілюструвати м'які та тверді приголосні звуки допоможе таблиця всіх складів на нашому сайті. Її можна читати онлайн або завантажити та роздрукувати з нашого сайту.

Склади для дітей для читання можна подати у вигляді гри. Щоб навчити малюка читати, необхідно завантажити таблицю складів та роздрукувати її. Потім розріжте окремі картки. Щоб склади та картки не пом'ялися, їх можна наклеїти на щільний картон. Тепер спробуємо уявити дітям складові поєднання у вигляді гри.

Ігри для навчання читання

Навчити малюка читати допоможе таблиця всіх складів, яку вам необхідно завантажити у нас на сайті. М'які та тверді приголосні, а також голосні звуки та літери в ній позначені різними кольорами для контрасту. Таким чином, складові поєднання виглядають яскравими та різнокольоровими.

Спочатку вчимо дитину відрізняти склади у російській один від одного. І тому знадобляться як картки, де написані склади мови для читання, а й цілісна таблиця складів. Для цього доведеться ще раз завантажити та роздрукувати її. Розкладаємо таблицю і просимо дитину зіставити картки зі складами та відповідну комірку в таблиці. Так поступово малюк запам'ятовуватиме окремі складові поєднання і називатиме їх, а потім і читатиме. Таким чином, ми формуємо лото з таблиці, тільки замість зображень присутні буквосполучення.

На наступному етапі навчання читання пропонуємо дитині пару різних складів та з'єднуємо їх у слово. Врахуйте, що перед початком цієї гри дитина повинна добре читати окремі складові поєднання, а потім складати їх у слова. Наприклад, беремо склад ЖА та приєднуємо до нього склад БА. Виходить ЖАБА. Можна намалювати стрілочки чи придумати казкового героя, який буде ходити від однієї мови до іншої і з'єднувати їх у слова. Внаслідок такої нескладної гри дитина швидко навчиться читати.

Складові таблиці

Оскільки буквосполучення представлені в російській мові велику кількість, пропонуємо вивчати окремо кожну приголосну в поєднанні з усіма голосними. Таким чином, таблиця для однієї гри стає значно меншою за обсягом, і дитині легше розставити всі склади на свої місця. Завантажити ці таблиці можна також на нашому сайті. Ось приклади того, як можуть виглядати склади для ваших малюків у таблицях:

Часті помилки

Часто в мові малюки плутають склади з літерою "х", "г" та склади з літерою "г", "к". Також плутанина виникає, коли дитина вимовляє склади з буквою "д", "г" або склади з буквою "к", "п". Ці приголосні звуки дуже схожі на звучання. Складаючи їх слова, постарайтеся промовляти їх максимально чітко. На етапі навчання читання можна завантажити таблиці зі схожими звуками, вирізати з них картки і спробувати скласти схожі за звучанням слова, наголосивши на різниці в написанні.

Вивчаючи буквосполучення російської з дітьми, постарайтеся їх зацікавити. Якщо у вас вдома є магнітна абетка, постарайтеся скласти з літер деякі слова. Їх можна зручно прикріпити на планшеті і читати. Нехай малюк складе свої словосполучення, а ви їх прочитаєте.

Словотворчість має бути колективною грою: одній дитині буде нецікаво. Вчіть малюка та навчайтеся разом з ним!

Навчання дитини читання. Запам'ятовуємо склади. Навчання читання мови. Злиття букв у склади. Слогослиття. Як навчити дитину читати склади. Перехід від букви до стилю.

В даний час ринок дитячої навчальної літературинаповнений різноманітними абетками та букварями для дошкільнят. На жаль, багато авторів не дають методичних вказівокза способами навчання читання. Перші сторінки посібників знайомлять дітей з деякими літерами, потім батькам пропонується спільне з дітьми виконання завдань типу "склади склади з літерою А та прочитай їх", "склади, запиши та прочитай склади", а іноді і не мають таких пояснень, а просто на сторінках для читання з'являються склади. Але як дитині прочитати склад?

Так, Н. С. Жукова у своєму "Букварі" ілюструє злиття приголосного і голосного за допомогою "чоловічка, що біжить". Пропонує показати олівцем (указкою) першу літеру, пересуваючи олівець (указку) до другої літери, з'єднувати їх "доріжкою", при цьому тягнути першу літеру до тих пір, поки "ти з чоловічком не добіжиш доріжкою до другої літери". Другу букву потрібно прочитати так, щоб "доріжка не розірвалася".

Ще один спосіб полегшення слогозлиття знаходимо до книги Ю. В. Тумаланова "Навчання дітей 5-6 років читання". У методичній частині книги запропоновано різні варіанти супроводу логозлиття:

Дорослий тримає в руках одну букву, дитина читає, одночасно здалеку підноситься інша буква, а перша "падає", дитина ж переходить до читання нової букви,

Дорослий тримає в руках букви, одну високо, іншу нижче, дитина починає читати верхню букву, повільно наближаючись до нижньої, і переходить читання нижньої,

Дорослий тримає в руках картку, де написані літери з обох сторін, дитина читає букву на одному боці, дорослий перевертає картку іншою стороною, дитина читає.

На сторінках, призначених для роботи з дитиною, бачимо такі оригінальні зображення складів:


Викладені вище прийоми належать до звукового аналітико-синтетичного методу навчання читання. "Литера І після приголосного позначає його м'якість, значить, у поєднанні ВІ буква В позначає м'який звук. Виходить ВІ". Приблизно так виглядає ланцюжок умовиводу при читанні мови за допомогою звуко-літерного аналізу. А який же буде ланцюжок при читанні, наприклад, слова КРОКОДИЛИ? Чи може дитина легко освоїти читання таким "довгим" способом? Так, є діти навіть молодшого дошкільного вікуякі завдяки високої організаціїаналітико-синтетичного мислення здатні успішно освоїти читання таким чином. Але для більшості дітей цей спосіб надто важкий. Він відповідає вікової організації пізнавальної діяльності. Навіть при використанні допоміжних прийомів, викладених вище, читання за звуковим аналітико-синтетичним методом діти поки що освоїти не можуть, або формування навички читання відбувається важко, втрачається інтерес до занять, формуються психологічні проблеми(занижена самооцінка, протестні реакції, уповільнення розвитку пізнавальних процесів, властивих цьому віку).

Спробуйте прочитати будь-яку пропозицію і при цьому поспостерігайте, як з літер виходять слова. Ви просто по пам'яті відтворюєте різні типи складів та осмислюєте їх комбінації! Саме пригадування допомагає нам читати швидко, минаючи етап побудови ланцюжків умовиводів про звуко-літерний склад слова.

Виходячи з цього можна зрозуміти, що простіше для дитини навчитися читати за допомогою заучування системи одиниць читання - складів-злиттів. Найбільш успішним такий спосіб навчання для читання буде для дітей старшого дошкільного віку. Саме в цьому віці найбільш активно розвивається та вдосконалюється пам'ять, всі її види (слухова, зорова, пам'ять "на рухи", комбінована, смислова та ін.) та процеси (запам'ятовування, зберігання та відтворення інформації).

Заучувати склади потрібно за тією ж схемою, яка використовується при заучуванні літер:

Багаторазова назва мови дорослим;
- пошук складу за завданням дорослого з наступним називанням;
- Самостійне називання - "читання" складу.

Звичайно, дитині має бути цікаво займатися. При ознайомленні дитини зі складами можна використовувати короткі казки, складені за тим самим принципом: приголосна літера, подорожуючи, зустрічає своєму шляху голосні літери все по черзі, вони у парі співають " пісеньки " - склади. Згодна буква може "відправитися в ліс по гриби", може "кататися на ліфті", може "ходити в гості до подружок - голосних букв" і ще багато іншого, на що здатна ваша фантазія. Можна виготовити великі вирізані з кольорового картону літери з обличчями та ручками, тоді голосна та приголосна літери ще й "за ручки беруться та співають разом пісеньку" (склад). Не думайте, що вам доведеться складати такі казки для кожної згідної літери. Дитина незабаром сама зможе розповідати казки про склади, сама зможе називати навіть нові склади за аналогією до тих, читання яких вона вже освоїв.

Порядок ознайомлення зі складами не важливий, його визначить та абетка, яку ви оберете для навчання читання дитини. Деякі абетки задають послідовність вивчення відповідно до частотності вживання букв у мові, інші відповідно до послідовності формування звуків у дітей, треті – за задумом авторів посібників.

Після первинного ознайомлення дитини зі складами, які можна скласти за допомогою приголосного, потрібно створювати ситуації, де дитина шукатиме заданий дорослим склад. Напишіть склади на окремих листочках, розкладіть перед дитиною:

Попросіть привезти на вантажівці "цеглинку" КА, або КО, або КУ і т. д.;

- "перетворіть" листочки зі складами в цукерки, почастуйте ляльку "цукеркою" КІ, або КЕ, або КО і т. д.;

Пограйте "у листоношу" - розносите "листи"-склади членам вашої родини, наприклад: "Віднеси бабусі КУ", "Для тата віднеси лист ПЕ" і т. д.;

Розкладіть склади на підлозі, "перетворіть" дитину на літачок, командуйте, на який аеродром приземлитися.

Шукати заданий склад можна і на сторінках абетки або букваря. При цьому ігрова ситуація може виглядати як навчання улюбленої іграшки читанню ("Покажи Буратіно склад ПУ!", а відразу після показу - "Скажи йому, який це склад").

Можна розрізати написані на листочках склади по горизонталі або діагоналі (але не по вертикалі, інакше склад буде поділено на літери). Ви даєте дитині верхню частину складу, називаєте склад, просите знайти нижню частину, потім скласти половинки і назвати склад.

Якщо дитина впевнено тримає олівець у руці і вміє писати чи обводити літери, напишіть пунктирною лінією склади, які завчаєте з дитиною, запропонуйте обвести названий вами склад, можна різні склади обводити олівцями різного кольору.

Завжди після виконання завдань на пошук мови запитуйте дитину, який це склад (але не "Прочитай, що написано!"). Дитині в даних навчальних ситуаціях потрібно лише пригадати, завдання з яким складом він виконував, ви самі цей склад називали, коли давали завдання. Якщо дитина не може згадати склад, запропонуйте їй на вибір кілька варіантів відповідей: "Це ГО чи ГУ?", "ЛЕ? BE? СЕ?". Так ви огородите дитину від вимушеного буквального аналізу мови ("Г і О, буде... Буде... Буде..."), який викличе у нього негативні емоції, оскільки ускладнить процес читання. Діти, які звикають "бачити" у складі окремі літери і намагаються їх "складати", часто тривалий час не можуть перейти до складового читання і читання цілими словами, "складання" слів з літер не дає їм збільшувати швидкість читання.

Чи варто з однаковою завзятістю заучувати всі склади? Ні! Зверніть увагу на склади, які рідко зустрічаються в російській мові (частіше з голосними Ю, Я, Е), не наполягайте на впевненому читанні цих складів, якщо дитина важко запам'ятовує їх. Слова РЮША, РЯСУ, НЕЦЬКУ та подібні не так часто зустрічаються в книгах!

Своєрідним екраном успіхів у навчанні читання дитини може стати Складовий будиночок, який "будуватиме" сама дитина в міру вивчення складів-злиттів. Для його виготовлення знадобиться великий аркуш паперу (ватман, шпалери), фломастери або фарби, клей та кольоровий папірчи картон. На великому аркуші паперу потрібно зобразити "каркас" будинку: внизу по горизонталі напишіть голосні літери (можна зобразити їх в арках-під'їздах), по вертикалі знизу нагору напишіть приголосні літери в тому порядку, який пропонує ваша абетка або буквар (цікавіше буде, якщо приголосні літери "стоятимуть на балкончиках"). Каркас готовий. Тепер на окремих листочках паперу - "цеглинах" - напишіть склади, що вивчаються зараз. Попросіть дитину знайти склади за вашим завданням, визначте місце цієї "цеглинки" в будинку (по горизонталі - "поверх", по вертикалі - "під'їзд"), приклейте склад на його місце. Тепер можна після занять із групою складів вклеювати їх у цей будиночок. Так будиночок зростатиме поверх за поверхом, а дитина бачитиме свої успіхи в освоєнні читання.


Фактично Складовий будиночок – аналог таблиці для читання за методикою Зайцева. Але в цьому варіанті перед очима дитини будуть тільки ті склади, які вона вже почала освоювати, а порядок складів визначаєте ви самі (на свій розсуд або по порядку появи букв в абетці).

Робота з таблицею на цьому не закінчується. По таблиці проводяться такі вправи:

Пошук складу за завданням (дорослий називає, дитина знаходить, показує, називає);

Читання ланцюжків складів - за голосною (МА ​​- НА - РА - ЛА - ПА -...), за приголосною (ПА-ПО-ПУ-ПИ-...);

Читання складів з договором до слова (КА – каша, КУ – курка,...);

Надалі по таблиці можна загадувати дитині слова, показуючи їх по складах, або дитина за своїм задумом чи завданням дорослого зможе сама складати слова. У такій таблиці дитина побачить відсутність деяких "цеглинок" - ЖИ, ШИ, ЧЯ, ЩЯ, ЧЮ, ЩЮ. Можливо, це стане першим кроком у освоєнні російської орфографії.

Досить рідко, але все ж таки зустрічаються в книгах-зошитах такі завдання. Дитині потрібно розфарбувати картинку, розділену на частини. Кожна частина підписана складом. Кожен склад розмальовується своїм кольором.


За виконання такого завдання виникає природна можливість багаторазового називання стилю, отже, та її запам'ятовування. Працюйте над завданням послідовно: спочатку один склад, потім інший... Спочатку самі покажіть і назвіть склад, визначте колір для його зафарбовування, потім, коли дитина знаходитиме і зафарбовуватиме відповідну деталь картинки, запитуйте, який склад тут написаний.

Склад + картинка

На етапі самостійного читання використовується вправа "Склад + картинка". Такі завдання рідко зустрічаються в навчальних посібниках, але вони дуже корисні, оскільки сприяють ранньому формуванню осмисленого читання.

Дитині пропонується поєднати картинку зі складом, на який починається її назва.

УВАГА! Звертаємо вашу увагу на те, що в цій і наступних вправах слова треба підбирати такі, в яких вимова 1-го складу збігається з його написанням (наприклад, слово "вата" годиться, а "вода" немає, тому що вимовляється "вада" ").

В іншому варіанті завдання під кожним малюнком підписані різні склади, дитині потрібно вибрати правильний перший склад назви предмета, зображеного на зображенні.

Можна самостійно виготовляти такі завдання: використовуйте раніше написані склади і підбирайте до них відповідні картинки з будь-якої настільна граабо з лото.

Найбільш складними при навчанні читання дошкільнят є склади-злиття, про які ми говорили вище, але в російській мові крім складів-злиттів існують і інші типи складів - зворотний склад (AM, АН...), закритий склад (СОН, КОН.). .), склад зі збігом приголосних (СЛО, СКО...). Кожен із цих типів складів вимагає окремої уваги під час навчання, тренуватися у тому називанні-прочитанні необхідно спрощення подальшого початку читання словами.

Так, потрібно попередити неправильне читання зворотного складу: вони складаються, так само як і злиття, з приголосного та голосного, і дошкільник може прочитати зворотний склад як злиття, переставивши букви місцями під час читання (ТУ замість УТ). Корисним буде порівняння та прочитання пар складів – злиття та відкритого, що складаються з однакових літер (МА – AM, МУ – РОЗУМ, МІ – ІМ тощо).

При навчанні читання закритого складу пропонуйте дитині читати пари і ланцюжки таких складів, схожих по злиттю, що входить до їх складу (ВАМ - ВАС - ВАК - ВАР - ВАН і т. д.) або за "причитуваним" згідно (ВАС - MAC - ПАС, МОС - МКС і т. д.). Аналогічну роботу необхідно проводити і при навчанні читання складів зі збігом приголосних (СКА - СКО - СМУ - СПО, СКА - МКА - РКА - ВКА - ЛКА і т. д.) Вправ даного змісту, які представлені в обраному вами навчальному посібникуможе бути недостатньо, такі ланцюжки ви можете складати самі. Іноді дітям такий вид роботи не подобається через деяку його монотонність, у такому разі пропонуйте не тільки читати склад, а й домовляти його до слова (СКО - скоро, МОС - міст...). Така вправа не тільки цікава, а й розвиває фонематичний слух дитини, а також надалі сприятиме осмисленому читанню слів.

Отже, при навчанні читання мови пам'ятайте!

Особливістю дітей дошкільного віку є фізіологічна неготовність до засвоєння правил логослиття та їх використання під час читання.

Перш ніж дитина сама зможе назвати склад-злиття, їй потрібно багаторазово почути її назву, повправлятися в пошуку мови за вашим завданням.

Якщо дитина утрудняється у називанні стилю, як допомогу запропонуйте йому кілька варіантів відповіді, не дозволяйте тим самим перейти на буквене читання стилю.

Найскладнішими для запам'ятовування є перші групи складів, що заучуються, далі дитина за аналогією починає називати схожі за голосною або згодною склади.

Темп освоєння складів має відповідати можливостям дитини. Краще освоїти меншу кількість приголосних та відповідних складів, але автоматизовано впізнавати-читати склади.

Навичка читання складів різного типусприяє якнайшвидшому навчанню дитини читання цілими словами.

Ви знайдете онлайн буквар(азбуку), ігри з літерами, ігри на навчання читання складів, ігри зі словами та цілими реченнями, тексти для читання. Яскраві, барвисті картинки, ігрова формаподачі матеріалу зроблять заняття з навчання читання дошкільнят не лише корисними, а й цікавими.



Поділитися