Рядкова буква д" (1 клас). Урок навчання грамоті на тему "Згідні звуки,, літера д.

Літера Д - дорога, дорогоцінна літера російського алфавіту. Виглядає як будиночок і добре запам'ятовується дитиною. Вивчити букви алфавіту з дітьми дуже просто, читаючи їм веселі віршики про букву Д. Закріпити результат зможете відгадуванням загадок про букву Д та скоромовок. Наприкінці сторінки можна повторити інші літери російського алфавіту.

Слова, що починаються на букву Д: дерево, дошка, будинок, палац, динозавр.

Літера Д у середині слів: удав, морда, бардак, перемога…

Літера Д наприкінці слів: обід, комод, гепард...

Декілька букв Д в одному слові: дудочка

Короткі вірші для дітей про букву Д

Цей будиночок – літера Д.
У будиночку – віконце.
З труби йде димок,
А у віконці – кішка.

Ось стоїть, димок пускаючи,
Літера Д – труба пічна.

Вірші про букву Д

Літера Д - як будинок,
Але лише з одним вікном.

Справа в тому, мої друзі,
Що без Д ніяк не можна.
Діма, Даша та друзі,
Побудувати будинок без Д не можна!

Доблесть, дружба, доброта,
дятел, дерево, дірка.
Ти помітив легко
букву Д? Чи не завжди?

Д - це акуратний будиночок,
З високим дахом двосхилим.

Вірші про букву Д для дітей 1 класу

Д - стоїть, і дуже твердо!
Голову задерла гордо.
Видно за вікнами будинку
І діти на доріжках
А ось і буква Д сама
На самоварних ніжках.

Смішні загадки про букву Д

Їдуть усі по літері цій,
Пишуть їй вірші поети,
А вона - бурчить із печі,
Дзьобою по стволу стукає.
Відповідь: буква Д (дорога, дівчина, дід, дятел)

Дельфін, веселий наш дельфін,
Грає в морі не один,
Там два дельфіни на воді,
Граючи, вчать букву … (Д)

Веселі скоромовки на букву Д

Дід Додон у дуду дудел,
Дімку дід дудою зачепив.

Дуб дубовий, широкозеленолистий.

У нас на подвір'ї, подвір'ї,
Погода розмокропогодилася.

Кінь з сідком,
Та без сідла і вуздечки, без попруги й вудив.

Повторимо літери алфавіту? Вибирай та натискай!

Тема: Згідні звуки [д], [д`], літера д. Написання малої літери д, спостереження над однокорінними словами.

Цілі уроку:

Познайомити з літерою д;

Вчити давати характеристику звуків;

Формувати навичку читання слів, речень з вивченими літерами;

Розвивати мовлення, фонематичний слух, творчу уяву.

Обладнання: схема-таблиця б.Д, сигнальні картки (синій та зелений гурток), предметні картинки, ребуси, словники, картки зі словниковими словами, інтерактивна дошка, картки з текстами.

Хід уроку:

    Актуалізація знань. Виділення звуків [д], [д`].

    Назвіть, що зображено на малюнках? (Вчитель показує всім картинки)

дівчина, дятел, будинок, дуб, двері, дим, дупло, дорога, дід

Що спільного у цих словах?

На які групи можна поділити ці слова?

Уважно послухайте слова: будинок, дуб, двері, дим, дупло, дорога.

Що спільного у цих словах?
- Назвіть звук, з якого вони починаються.

Слухайте слова: дівчинка, дятел, дід.

Що спільного у цих словах?

Назвіть звук, із якого вони починаються?

Тож з якими звуками ми познайомилися? ([д],[д`])

Які це звуки? Чому? (Згідні)

    Гра «Твердий – м'який»

Підніміть синій кружечок, якщо в назві предмета почуєте приголосний [д] твердий, і зелений якщо м'який: дерево, діти, садівник, друг, день, долина, орден, доброта.

    Знайомство з буквою буд.

Звуки [д] і [д`] у російській позначаються буквою Д.

На що схожа ця літера? (Вчитель показує схему таблицю б.д)

Цей будиночок – буква буд.

У будиночку – віконце.

З труби йде димок,

А у віконці – кішка.

    Порахуйте, скільки слів із буквою д у цьому вірші.

Дятел жив у порожньому дуплі,

Дуб довбав, як долотом.

День довбав, два довбав -

Дірку в дубі він пробив.

(11 слів)

- Слів над ти зустрінеш багато,

Слів над повно навколо:

Будинок, долина, день дорога,

Доброта, довіра, друг.

    Робота із схемою.

Якими квітами зафарбуємо черевики?

Чому?

Як дізнатися, який головний убір намалювати чоловічку?

(Кладемо долоню на шийку і вимовляємо звуки.)

Що ви помітили?

Що ми дізналися про букву Д?

    Робота у прописі.

    Розгляд картинки (с. 14).

Назвіть слова зі звуками [д], [д`].

Обведіть лінії малюнку.

    Робота зі схемою – «чоловічком».

Заповніть схему у прописі с. 14.

З якими літерами «дружить» літера д? Чому? (С. 15)

    Розгляд букви д на табло.

З яких елементів складається літера?

У яких літерах трапляється перший елемент?

Обведіть червону ручку.

У яких літерах трапляється другий елемент?

Обведіть зеленою ручкою.

Вчитель показує з'єднання елементів букви д на дошці.

Обведіть синім кольором дві літери д на табло.

    Написання елементів малої літери д (с. 14).

    Робота у букварі. (С. 92).

    Читання складів.

На дошці: так до ду ди ді.

Прибіг веселий,

Прочитали діти: так!

Прибіг задерикуватий о,

Діти прочитали: до!

Прибіг похмурий,

Прочитали діти: ду!

Прибіг пузатий,

Прочитали діти: ди!

Прибіг тихоня і,

Прочитали діти: ді!

    Читання складів рядками на с. 92.

Прочитайте вибірково лише ті склади, в яких буква д означає м'який приголосний звук [д`].

Прочитайте лише ті склади, в яких буква д означає твердий приголосний звук [д].

    Читання вголос разом із буквою д – голосно, і з буквою т – тихо.

    Робота в прописі. (С. 14-15)

    Читання складів у прописі.

У якому з'єднанні букву д виділятимемо зеленим кольором?

Чому?

    Аналіз з'єднаньдо іод.

Чим відрізняються сполуки?

    Написання слів з буквою ручками різного кольору.

    Робота в Букварі. (С. 92)

    Читання слів стовпцями про себе.

    Вибіркове читання.

Прочитайте лише слова, в яких один склад.

Прочитайте лише слова, у яких два склади.

Прочитайте лише слова, у яких три слова.

    так (ма)ду (ма)будинок (ік)дим (ок)ди (Ра)

(р) (ша)дол (Іна) (шит)

(рит) (рка)

Чим відрізняються слова дим та димок.

Що спільного у словах 4-го стовпчика? Назвіть спільну частину.

А чим схожі слова 5-го стовпчика?

    Робота у прописі. (С. 15)

    Читання односкладових слів, їхня відмінність, аналіз сполук обведення слів. (1 рядок)

Як перетворитибудинок вдим ?

    Звуко - літерний аналіз слівдошка, дракон, Батьківщина, рід, джерело, друг, подруга (Постановка наголоси, розподіл на склади, виділення голосних та приголосних).

Написання слів на зразок.

    Запис однокорінних слів за картинками (будинок, будиночок, хатинка ), виділення кореня та суфікса.

Відгадування ребуса.

Як можна назвати маленький будинок?

(будинок)

    Ознайомлення зі словниковими совами.

а)Цибуля росте і помідори,

Ось морквина біля паркану,

Буряк поряд живе.

Усіх вміщує... (город)

Як називається великий населений пункт? (місто)

Вчитель демонструє на інтерактивній дошці ілюстрації:

місто, місто, місто, місто – ить.

Усі слова утворилися від слова місто, що означало «обнесеним частоколом». Це однокорінні слова щодо походження.

б) Запис слів (у зошиті), постановка наголосу, виділення ненаголошених голосних.

в) Запис слів у словнички.

Фізмінутка.

Дощ.

Припливли хмари дощові:

- Лій, дощ, лий!

Дощочки танцюють як живі:

- Пий, жито, пий!

І жито, схиляючись до землі зеленої,

П'є, п'є, п'є.

А теплий дощ невгамовний

Льє, ллє, ллє.

(Діти стоять витягнувши руки вперед, долонями вниз. Після першого рядка починають вільно струшувати руками. Потім, продовжуючи струшування, повертають долоні вгору, потім знову повертають руки долонями вниз.)

подруга

Ліди

у

Робота над пропозицією.

Лада

Складіть пропозицію з даних карток.

Які слова запишемо з великої літери? Чому?

Назвіть «небезпечне» місце у словіподруга.

Що для цього треба зробити?

Запис речення зі зміненим порядком слів.

    Робота із текстами.

    Читання тексту на с. 92.

а)Літера д – наш дружний будинок,

Ми у ньому весело живемо.

Щодня вечорами,

Додому друзі приходять до нас.

Подивіться на ілюстрацію і скажіть, до кого ж у будинок нас запрошує буква д?

А що написано про діда?

Чи можна сказати, що це текст? Чому?

б) Читання вголос за пропозиціями.

Що у тесті не вистачає?

Як можна назвати цей текст?

Які слова виділено

Що ми знаємо про прийменники?

в) Відгадайте про кого йдеться?

Він по-робочому одягнений -

Зручно, просто спритно.

На ньому малиновий берет

І строката перцівка.

(дятел)

Що ви знаєте про цього птаха?

А зараз мої помічники вам розкажуть про цього дивовижного птаха.

(Заздалегідь підготовлені діти, які добре читають, читають тексти на картках).

Картка 1.

Як уважний лікар, дятел оглядає, вистукує, вислуховує кожне дерево! І якщо дерево заражене, у його тілі є шкідливі личинки – дятел починає довбати його. Слідами роботи легко впізнавати, заражений ліс чи здоровий.

Картка 2.

Роботи у дятла у лісі багато. Він не тільки лікар, але ще й наче тесляр. За все життя він довбає десятки дупел, і його дубла служать будиночками для шпаків, мухоловок, горіхвосток, синиць та інших дуже корисних пташок.

Картка 3.

Постукає по суку носом, крикне уривчасто, зірве з гілки шишку і понесе її в кузню. Кузня в нього на пні, там щілина, дятел суне в неї шишку і давай довбати, розкльовувати.

Картка 4.

У пору руху соку дятли люблять поласувати кленовим, березовим або осиновим напоєм. Для цього вони дірявлять кору рядами тонких отворів – кільця.

Що цікавого ви впізнали?

    Читання тексту В. Хмельницького «Димок».

а) Робота з текстом до читання.

Надворі стовпом, у хаті скатертиною.

(дим)

Прочитайте назву твору.

Чим відрізняєтьсядим ідимок ?

Розгляньте ілюстрацію на с. 93.

Яким ви уявили димок?

Хто написав твір?

б) Читання пошепки.

в) Читання з пропозицій з коментуванням.

г) Словесне малюванняподальшої подорожі головного героя.

    Підсумок уроку.

Ціль:

  • Ознайомити дітей зі звуками [д], [д"], вивчити літеру, яка означає ці звуки, розвивати фонематичний слух, формувати навички читання, що побіжить.
  • Розвивати увагу, пам'ять, пізнавальні інтереси та здібності, збагачувати активний словник учнів.
  • Виховувати любов до російської.

Обладнання:картки, картинки.

Хід роботи

I. Організація класу

Хто хоче розмовляти,
Той має вимовляти
Все правильно і виразно,
Щоб усім було зрозуміло.

Ми розмовлятимемо
Ми вимовлятимемо.
Все правильно і виразно,
Щоб усім було зрозуміло.

(Вдих. Пауза. З енергійною жестикуляцією вимовляємо голосні звуки спочатку беззвучно, потім, прискорюючи темп, пошепки, тихо, голосніше і голосніше.)

[а, о, у, ы, і]

Читання складів:

ві-ве-ва-во-ву-ви
рі-ре-ра-ро-ру-ри

з подивом: шишку на столі, шишку на сосні (3 рази);

з обуренням: три сороки на порозі, три ворони на брамі.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Хлопці, уявіть собі, що ви знаходитесь у чарівному лісі. На лісовій галявині стоїть хата. Давайте подивимося, а хто живе у домі? ( Літери.)Уважно придивіться, що ви помітили? Давайте допоможемо літерам стати на свої місця:

  • Літера глухого приголосного стоїть не на своєму поверсі, бо там стоять букви глухих приголосних.
  • Літера голосного звуку О повинна стояти на поверсі букв голосних звуків.
  • Літери (В і Ж треба поміняти місцями, тому що букви Ж і Ш це букви парних приголосних звуків.

Заряджання для очей.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

– Сьогодні на уроці ми познайомимося із новими звуками

У цьому будинку живуть не лише літери, а й гноми. Як їх звуть, ви відгадуєте самі:

  • Перший звук, ви знайдете серед знайомих звуків у слові смородина , (Д)
  • Другий прочитайте по губах, (і)
  • Третій звук, приголосний, м'який, дзвінкий, знайдіть у слові аґрус, (н)

- Як звали першого гнома? Дінь.

  • Перший звук приголосний, твердий, дзвінкий, знайдіть у слові будинок . (д)
  • Другий прочитайте по губах, (о)
  • Третій звук приголосний, твердий, дзвінкий, знайдіть у слові ніч , (Н)

- Як звали другого гнома? Дон.
- Гноми Дінь і Дон до вас за допомогою прийшли:

- Звуки ми в лісі знайшли,
Д-д-д стукав усі хтось,
Рано-вранці біля болота.
Дь-дь-дь сміялося луна,
Нам же було не до сміху
Злякалися ви даремно,
Нам все одразу стало ясно.

- Хлопці, давайте допоможемо гномам розібратися зі звуками. Перший звук [Д]. Що відбувається зі звуком, коли він проходить через ротову порожнину?(Зустрічає перешкоду, отже він згоден.)А як ми його чуємо, закривши вушка? (Дзвін, значить дзвінкий.)

Характеристики звуку.

Перший звук, – приголосний, дзвінкий
Твердий, радісний та гучний.
Дроворуб ліс рубали
Один за одним ствол валили.
А у лісі ростуть дуби.
На дубах живуть дрозди

Згадаймо другий звук. Який він? (Згідний.)А як ми його вимовляємо? (М'яко.)Що чуємо, закривши вушка? (Дзвінкий.)Що можна сказати про звук [д"]? (Згідний, м'який, дзвінкий.)

А другий, звичайно, м'який
Теж дзвінкий, теж яскравий.
ДядькоФедя сидить у кріслі
Вані вранці розповів
Про гадюку на стежці
І про дятла на суку.

- Хлопці, гноми теж принесли із собою улюблене слово, послухаємо його. Назвіть, що то за слово? (Запис дощу.)Чому його люблять гноми?

- Хлопці, у нас вийшло два звуки. А як ви вважаєте, звуку [д] і [д"] позначили різними літерамичи однієї? Згідний дзвінкий твердий [д] та приголосний дзвінкий м'який [д"] на листі позначаються буквою Д.

- Поселимо цю літеру в будиночок, у неї сьогодні день народження. А куди ми її оселимо? (Над буквою Т. Чому? Тому, що це парні приголосні і часто їх плутають, коли вони стоять у слабкій позиції.)

Фізпауза.

Устаньте, діти, посміхніться.
Землі рідної вклоніться,
До сонця потягніться,
Веретенцем покружляйте.
Раз сядьте, два сядьте
І за парти знову сядьте.

- Діти, художник намалював дві літери Д, може він помилився? А навіщо потрібна велика та маленька літера? На що схожа буква Д?

Це будиночок – буква Д
У будиночку віконце,
З труби йде димок
А у вікні кішка.

Читання складів за таблицями.

Закріплення вивченого матеріалу

Пограємо в слова,
Діти, ви згодні – так,
Ось на це поєднання
Буде перше завдання.
Назвіть слово зі складом.
Так - Даша, дача, завдання.
До – дочка, будинок, домовик, лікар.
Ду – дуб, душ, веселка, подушка.
Ди – дим, димок, диня, сади, ставки.
Ді – диван, Діма, диски.

Рифма. Зараз ми з вами перетворимося на поетів. Придумайте риму:

Так-так-так – у річці чиста вода, (загралася дітлахи)
Ду-ду-ду – карасі живуть у ставку, (побачили ми козу)
Ди-ди-ди - відцвіли в саду квіти, (висохли вже ставки)
Ді-ді-ді – восени йдуть дощі, (у гості до насскоріше йди)
До-до-до - до чого ж добре, (ластівка звила гніздо)

- Які цифри починаються зі звуку [д]? (2, 20)
зі звуку [д"]? (9, 10)

(По одному учня з ряду.)

Читання слів з дошці.

Яке слово зайве? Чому? Підберіть до кожного слова звукову схему. Чим відрізняються ці схеми?

Хлопці, я зараз прочитаю текст, а ви уважно послухайте та подумайте, як його можна назвати.

Подарунки. Підберіть до слова слова, близькі за значенням. Ще ці слова називають синоніми. Дар, дар, подарунки, подарунки.

- Де стоїть будинок?
- Які кущі ростуть біля будинку?
- Яке слово зайве?
- У кого день народження?
- Хто прийшов до Тараса?
- Що йому дарували?

Читання тексту дзижчанням. Скільки слів із буквою Д? (10) у мене на дошці зашифровано один із подарунків. Яке слово підійде до цієї схеми? Доміно. Чому не кішка, машина?

– Що таке доміно? Які ви ще знаєте?
– Тарас запросив на день народження Дашу, Діму та Романа. Якого запросили б гноми? (Дашу, Діму)Чому? Кого із хлопців нашого класу запросили б гноми? Акого запросила б на день народження літера Д? (Т),тому що це букви парних приголосних

Підсумок уроку.

Яким бувнаш урок? (Цікавим, веселим, сонячним, яскравим.)

Гномам дуже сподобалося, якими працювали на уроці. Вони також прийшли з подарунками. Лісовички принесли вам квіти. Якими квітами ви прикрасили б наш урок?

Жовтий – яскравий, веселий
Червоний – барвистий,
Блакитний – незвичайний,
Зелений – добрий.
А якого кольору ви не взяли б квітку?
Чорний – він сумний.

ОГ у першому класі

Тема: «Звуки (д), (д`). Літера д». (1 слайд)

Цілі:

1. Ознайомити зі звуками [д], [д,] та малою літерою д.

2. Продовжити роботу з формування навички читання, розвитку мовлення учнів, складання речень по картині. Повторення правопису великої літери.

3. Розвиток мислення, пам'яті, уваги.

4. Виховання посидючості, самостійності, любові до читання. (2 слайд)

I. Оргмомент.

У. - Хлопці, нещодавно ми з вами познайомилися з твором В. Катаєва «Дудочка і латаття». Ось сьогодні до нас у гості прийшов герой цієї казки. Хто це? (Лісовичок). (На дошці вивішується малюнок лісовика з дудочкою). (3 слайд)

Він каже, що з настанням зими в лісі стало трохи сумно: ведмеді та їжаки сплять, білки в дуплах сидять, а зайці та лисиці ховаються від голодного вовка. І лісовик вирішив подивитися, чим ми займаємось. Діти, давайте покажемо, як ми вміємо читати.

11. Перевірка д/чт. 114.

1. Читання пропозицій щодо ланцюжка.

Пояснення правопис великої літери.

Лексичне значення (ангіна, танго, комікси)

Повторення прийменників (3 пропозиції.)

2. Упорядкування схеми пропозиції. (1-3 пропозицій)

У. – Лісовик прийшов до нас не з порожніми руками. Що тримає лісовик у руці? (Дудочку) Що це? (Муз. Інструмент). Як ви вважаєте для чого Лісовик приніс дудочку в клас? Що у класі можуть з'явитися ягоди? Так. Якщо дудочка заграє. А ви хотіли б почути голос дудочки? (Звучить запис гри на дудочці) (4 слайд)


На дошці з'являється ягідка. на зворотній сторонізапис Д д [д]

Лісовик нам допомагає. Пропонує познайомитися зі звуками [д], [д`,] та буквою д.

111. Нова тема. Абетка с. 118

1) Розглянути малюнок, знайти слова на букву буд.

2) У словах дім, дим, дуб виділити звук [д], у слові дятел – звук [д,] – Визначте який це звук – голосний чи приголосний? (охарактеризувати)

Глухий або дзвінкий (палець кладемо на горло...)

3) «Одягаємо» букву

4) - Давайте прослухаємо рядки, де чується звук [д], Маша: - Домовик під грубкою жив

З дідом домовик дружив,

Та й бабці допомагав:

Будинок ночами підмітав

Альоша: — Дятел жив у порожньому дуплі, Дуб довбав, як долотом.

5) – А тепер познайомимося з друкованою літерою Д. На що вона схожа? (Інсценування) (По ходу вивішуються малюнки)

Сашко: - Ось стоїть димок пускаючи,

Літера Д – труба пічна.

Ігор: - Цей будиночок – буква Д У будиночку – віконце.

Надя: - З труби йде димок,

А в віконці – кішка.

Подобається вам ця літера? (Відпочинок) Давайте складемо цю літеру з кубиків, зернят, пластиліну...

Молодці! За нашу гарну роботу Лісовик нам дарує суницю. Давайте скажемо йому «дякую!»

IV. (Звучить запис дудочки) З'являється ягода. Перевертають. 32

1. Розглядаємо малюнок називаємо предмети на букву д. Виділяємо звуки [д], [д,], визначаємо тв./м'яг.

2. Упоряд. пропозиції.

Кого бачимо малюнку? Кого побачили дід та онука? Що робить дятел?

Що він шукає?

Дятел – санітар лісу.

3. Обводимо чагарники.

4. Гімнастика для пальців. стискаємо постукуємо

гріємо

«бігаємо» по парті струшуємо

знайомство з буд.

5. лист елементів (У. показ на дошці)

лист букви д. (показ на картці, аналіз елементів) Лісовик дає ягоду.

У. (Запис дудочки) Ягідка – «Весела хвилинка». Танець «По малину до саду підемо». (Запис дудочки. Ягідка). (5 слайд)

«Абетка».

А зараз ми працюватимемо по Азбуці. Читатимемо. Але спочатку давайте навчимося правильно вимовляти новий звук.

1) Чистомовки

так - так - так - з труби біжить вода.

до - на дереві гніздо

ди - ми пішли ягодами

ду - з мамою я додому йду

ді - забиваю я цвяхи

де - щука плаває у воді

дю - раді дуже ми дощу

2) Скоромовка.

Дятел довбав дерево - тихо-гучно

Розтягнуто-швидко

Нараспев-ясно-чітко.

б) прочитає, де звук [д,] – м'яко. Який голосний показує, що звук [д] твердий?

2 ст. -Чит.

Порівнявши. з 1 стовп.

4 ст. на глухий приголосний звук.

Фізкультхвилинка (6 слайд)

4) Читання слів.

1 стовп. – читають по ланцюжку лексичне значення

Знайти слово де є орфограма.

Наголосити

2 стовп. - Читають у парах, по ланцюжку.

Знайти маленьке слово позначає великий предметі велике словопозначає маленький предмет

Звукобуквенний аналіз слова діра. (Слово та звуки записуються на дошці) (Лісовик дає ягідку)

VII . Прописи (Звучить запис)

1) лист складів. До - од (повтор з'єднань) так-ди

пекло-ид

2) лист слів з друкованої основи читання слів.

лист

наголос підкреслюють ненаголошені голосні

(Лісавік дає ягідку)

V II I. (Звучить запис) Абетка

1) Прогнозування ( -по ілюстрації, назви, ключовим словам) .

2) Самостійне читання Хто вміє – все

Не вміючі – «тонкі» слова.

3) Читання за пропозиціями

Відповідає на запитання по ходу читання (Лісавік дає ягідку)

IX. - Лісовик каже, що йому час у ліс. Йому треба подивитися чи міцно спить ведмідь, чи не загубилися у білки горішки, чи не заблукав зайчик? Давайте, хлопці, скажімо Лісовику дякую за цей гарний, чарівний урок. І скажемо до побачення! (Лісник йде)

А ми запишемо домашнє завдання

Вдома прочитаємо С.119. 32 лист складів.

Х. Підсумок. - Хлопці, сподобався вам урок?

Чим займалися? Що запам'ятали?

Сьогодні багато працювали, молодці!

Дякую вам. Я дуже рада і задоволена вами. До побачення!

Шкільний продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Наші вушка на маківці,
Очі широко відкриті.
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Жодної хвилини не втрачаємо.
Будемо ми читати, писати,
Головне тут не лінуватися,
Наші гості подивляться зараз,
Як хлопці вміють працювати.

Прочитайте гасло нашого уроку. Він записаний на дошці.

Терпіння і працю все перетруть.

Як ви розумієте це прислів'я.

2. Постановка навчальної проблеми.Визначення теми уроку.

- Допоможіть мені закінчити речення.

З лайд №1

На галявині стоїть кам'яний... (будинок).

З труби йде … (дим)

До дому веде… (доріжка).

Навколо будинку ростуть... (дерева)

На дереві сидить... (дятел).

До дому йде… (дідусь).

Його зустрічає... (дівчинка)

Коли дівчинка дудить на дудочці, чути звук. (ду-ду-ду)

Який звук чується, коли дівчинка дзвенить у дзвіночок? (Дінь-Дінь-Дінь)

Який звук у словах повторювався частіше за інших?

Як ви думаєте, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці? (Навчимося виділяти в словах звуки[д], [д,], познайомимося з літерами Д, д, навчимося читати слова з цими літерами)

Слайд №2 – Тема уроку

3. Засвоєння нових знань та способів діяльності

1) Слого-звуковий аналіз слів

- Проведемо невелику дослідницьку роботуі з'ясуємо які вони звуки [д], [д, ]

Відгадайте загадку:

У ньому живе моя рідня,
Мені без неї не житиме ні дня.
У нього прагну завжди і всюди,
До нього дорогу не забуду.
Я без нього дихаю насилу,
Мій дах, рідний, теплий ... (ДІМ).

Електронна програма – ДІМ, ДЯТЕЛ

Назвіть перший звук у слові домівка.

Який він? (Згідний, твердий)

Чому ви так вирішили? Доведіть (при проголошенні цього звуку повітря зустрічає перешкоду,чіпляється за зуби та язик)

Молодці! Наступна загадка.

Хто в беретці яскраво-червоний,

У чорній атласній курточці?

На мене він не дивиться,

Все стукає, стукає, стукає.

(Дятел.)

Назвіть перший звук у слові ДЯТЕЛ

Який він? (Згідний, м'який)

Звуки [д], [д, ] дзвінкі чи глухі? (дзвінкі)

Ми з'ясували, що звуки[Д], [Д, ] – приголосні, дзвінкі, звук буває твердим та м'яким.

Накресліть схеми для слів ДІМ, ДЯТЕЛ

Електронна програма - схеми

2) Гра «Дізнайся звук»

Послухайте слова, якщо вони мають звуки [д ], [д, ] грюкніть у долоні. Будьте уважні!

Будинок, тарілка, стіл, дядько, кубики, дівчинка, тигр, донька, Дюймовочка, Діма, пенал, дружба, доброта.

3) Ознайомлення з буквою Д

Якою буквою позначаються на листі звуки [д], [д, ]? (Лицею Де)

Подивіться на неї.(Картка)

На що схожа буква Д? (На будиночок)

Слайд №3 – Вірш для Д

Давайте вивчимо цей вірш. (Повторюють ще раз – виконують рухи)

Цей будиночок – буква Д,

У будиночку віконце

З труби йде димок,

А у віконці – кішка.

Побудуйте її з паличок.

Запишіть у зошит

Електронний додаток- зразок

Коли нам потрібна велика літера? (Для написання імен, прізвищ...)

Наведіть приклади.

Знайдіть літеру Д у підручнику.

4) Читання складів-злиттів

Прочитайте склади у підручнику (хором)

Прочитайте на дошці – по одному

Які голосні вказують на м'якість приголосного звуку? (І, Е)

Давайте перевіримо

Електронний додаток- гра «Пінгвіни»

Молодці! Впоралися із завданням, продовжуємо роботу на тему.

Електронний додаток- картинка з дівчинкою

Знайдіть слова з буквою Д, визначте, де вона знаходиться - на початку, наприкінці, або в середині слова

Вгадайте, як звати дівчинку. (Даша.)

5) Фізкультхвилинка

Ручки убік, на бочок,

За голівку, в кулачок,

Дружно сісти, швидко встати,

Повернутись і знову….

4.Закріплення знань та способів дій

1) Читання слів

Діти, згадайте наш сьогоднішній девіз. (Терпіння і працю все перетруть)

Адже трудяться люди по-різному. У сучасному світіє безліч різних професій. І всі вони важливі, потрібні.

Ким би ви хотіли стати?

Слайд № 4 – професії

Назвіть професії, які починаються з літери Д (дресирувальник, двірник, доктор)

Слайд №5 – слова

Прочитайте слова на екрані, знайдіть слово, яке також означає професію.

Отже, це слово – ВОДОЛАЗ. Сьогодні ми дізнаємось про роботу водолазу.

Слайди №6-8

2) Читання тексту у підручнику самостійно

Дайте відповідь на запитання:

Ким працюють тата у Наді та Діми?

Яку роботу вони виконали?

Де тепер ідуть поїзди?

5. Рефлексивно-оцінний етап

  • На уроці ми дізналися…
  • На уроці ми навчилися...
  • На уроці сподобалося...
  • Було важко...

- Підніміть руку у когось настрій такий самий як на смайлику.

Підніміть руку кому урок сподобався

Мені було приємно працювати з вами, дякую за урок!




Поділитися