Конспект уроку із суспільствознавства людяність. Відкритий урок "людина і людяність" - план-конспект уроку з суспільствознавства на тему. Повага до людей

МБОУ-гімназії №2

м. Асине

Томська обл.
Номінація конкурсу: педагогічні ідеї та технології

середньої освіти

Конспект уроку суспільствознавства у 6 класі

на тему: «Людина та людяність»

Розроблено

АНІСИМОВОЇ Мариною Іванівною

2013 рік
План уроку
Предмет:СУСПІЛЬНІСТЬ

Тема програми: ДУХОВНА СФЕРА СУСПІЛЬСТВА
Тема уроку: ЛЮДИНА І ЛЮДИНА
Тип уроку:УРОК ЗАСвоєннЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Форма уроку:ТРАДИЦІЙНИЙ З ЕЛЕМЕНТАМИ МЕТОДУ НАПРЯМНОГО ТЕКСТА
Мета уроку:


  1. До кінця уроку учні будуть:

2. У ході уроку сприяти вихованню у учнів:

* ЧУСТЬ СПІВПРАЦІ;

* ЛЮДИНИ;
3. У ході уроку сприяти розвитку освітніх компетенцій:

* ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ;

* НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ;

* КОМУНІКАТИВНИЙ;

* ОСОБИСТОГО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ
Матеріально-дидактичне оснащення уроку
1.Дидактичні матеріали:*КОМПЛЕКТИ 2.Обладнання:

ДЛЯ ПІДГРУП, ЩОДО З ЛИСТІВ: * КОМП'ЮТЕР

Л1, Л2, Л3, Л4, Л4, Л5 * ПРОЕКТОР

*УРИВАННЯ З ФІЛЬМУ «ЧУЧЕЛО»

*КАРТКИ НА СТОЛИ З ВКАЗІВКОЮ

СКЛАДІВ МІКРО ГРУП; * ПРЕЗЕНТАЦІЯ З ТЕСТОВИМИ

*КОНВЕРТИ З НАБОРОМ ТРАФАРЕТІВ ЗАВДАННЯМИ;

КОЛЬОРОВИХ ТЮЛЬПАНІВ ДЛЯ *ЗНАЧЕННЯ ОДНОГО ІЗ СТВОРОК ДОШКИ

КОЖНИЙ МІКРО ГРУПИ ОФОРМЛЕНО У ВИГЛЯДІ БУКЕТУ У ВАЗІ

Хід уроку.


етапу уроку


Час

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Очікуваний результат

1.

8.00-8.02

-Сьогодні я хочу з вами поговорити про дуже важливу річ у нашому житті. Ми всі страждаємо, якщо вона відсутня в нашому житті, ми всі її потребуємо. Щоб нам було легше розібратися у цьому важливому питанні, я пропоную подивитися уривок з одного фільму.

Навчальні розсідають у групи відповідно до зазначених на картках списків.

Сприймають інформацію про майбутню роботу.


Формується установка на повноцінне сприйняття відеоінформації

8.03-8.05

Перегляд уривка з фільму «Чучело» (З 19.33 до 22.02 хвилини 1 серії фільму)

Переглядають уривок із фільму «Чучело»

Навчальні емоційно налаштовуються працювати за темою уроку.

8.05-8.20

- Хто з вас дізнався, з якого фільму цей уривок? Це екранізація твору Володимира Железнякова «Чучело», який ви вивчали під час уроків літератури.

А зараз познайомтеся з питанням на інформаційному аркуші Л1, на який до кінця уроку ми повинні знайти відповідь.

Для цього ви повинні ознайомитися з інформацією на аркуші Л2, колективно обговорити її зміст і на аркуші Л4 дати відповідь на питання, які дано на аркуші Л3.


Навчальні знайомляться з інформаційними листами Л1, Л2, Л3, Л4. Прочитавши інформацію, колективно обговорюють питання та заповнюють порожній лист Л4.

Після знайомства та обговорення інформаційного матеріалу,

навчальні становлять колективну роботу.


8.20-8.25

-Тепер ви отримаєте листи з правильними відповідями. Ви повинні порівняти їх зі змістом своїх аркушів і виставити бали з кожного питання, як це зазначено в еталоні.

Навчальні порівнюють свою роботу з еталоном і виставляють бали.

Навчальні повинні правильно співвіднести свою роботу з еталоном - зуміти зрозуміти зміст зразка та порівняти зі своєю роботою.

5.

8.25 – 8.28

-Спробуйте об'єктивно оцінити роботу кожного з вас у мікро групах і, враховуючи отримані бали з роботою за текстом, виставити в оціночний лист.

Навчальні заповнюють оціночні листи.

Робота кожного у мікро групах буде оцінена з максимальною об'єктивністю.

8.28 – 8.33

- А тепер давайте повернемося до питання, яке було поставлено на початку уроку. Що таке «гуманізм» і як фільм Р. Бикова «Чучело» вчить гуманізму?

Навчальні відповідають на поставлене запитання. Надається можливість висловити кожному.

Має бути чітко сформульована відповідь питання уроку.

8.33-8.36

-Ми з вами на минулому уроці говорили про мораль та моральність. Чи вважаєте ви, що тема сьогоднішнього уроку та попереднього близька?

Для закріплення обох тем вирішимо низку тестів.


Відповідають на поставлене запитання та вирішують тести, представлені на екрані.

Знайти правильні відповіді. При скруті поміркувати над твердженнями тестів.

8.36-8.38

-Сьогодні ми розпочали розмову про дуже важливу тему – тему гуманізму. Звісно, ​​ми до неї ще не раз повернемось. А зараз пропоную висловитись, на скільки вам сподобалася наша з вами робота. У вас є конверти з набором «тюльпанів», а на дошці – букет з квітами, що не розпустилися. Якщо ви вважаєте, що урок був цікавим, пізнавальним ви поміщаєте свою квітку в букет.

Навчальні поміщають свої трафарети на дошку в імпровізований букет.

Створення візуального образуколективної рефлексії уроку

8.38-8.40

-Запишіть домашнє завдання: стор 100-105 (Підручник Л.М. Боголюбова, Л.Ф. Іванова «Суспільствознавство. 6 клас») і напишіть есе на тему: «Як фільми можуть виховувати людяність?»

Записують домашнє завдання.

Знайомство з текстом параграф і написання есе.

Як один із варіантів виявлення ефективності даного урок можна запропонувати учням на наступний урок по аркушу з питаннями Л3 скласти конспект цього уроку.


Після виходу фільму «Чучело» 1983 року в одній із критичних статей було написано: «Цей фільм виховує гуманізм».

Яке значення слова "гуманізм"? Що означаєвиховувати почуття гуманізму?

Гуманізм -це слово походить від латинського «гуманус»- Людський, людяний, що відрізняється любов'ю до людей. Це поняття з'явилося близько 600 років тому, коли були висловлені думки про те, що головна увага в науках, мистецтві, літературі має приділятися людині, її розвитку, що немає нічого на землі досконалішої за людину. Думки, які першими висловили цю думку, стали називати гуманістами. Великі письменники, вчені, художники епохи Відродження: Данте, Петрарка, Леонардо да Вінчі, Еразм Роттердамський, Томас Мор, Кампанелла та багато інших, про які ви дізнаєтесь на уроках історії та літератури, - виступали у своїх творах проти нерівності людей, виправдовували прагнення людини до різнобічного розвитку, до радощів життя, задоволення громадських потреб.

У 17-18 ст. великі мислителі-просвітителі Д. Дідро, Ж.-Ж. Руссо, Ф. Бекон, П. А. Гольбах, К. А. Гельвецький та інші проповідували ідеї Свободи, Рівності та Братства. Вони підготували цим Велику французьку революцію 1789 р., 200-річчя якої відзначав увесь світ.

Але чи є кожен із нас справжнім гуманістом? Виявляється, що комусь тільки ще доведеться стати, і для цього потрібно зробити дуже і дуже багато, в першу чергу побороти в собі погані якості. Наприклад, буває, що однокласники скаржаться на якогось свого товариша вчителю лише для того, щоб подивитися, як його покарають. Діти добре знають, що покарання - це гірко, неприємно, соромно. Вони самі це пережили і, начебто, повинні пошкодувати свого товариша. А ось не шкодують. Чому? Вони не навчилися співчуття. Чи гуманно вони чинять? Звичайно, ні, адже гуманізм – це і є співчуття іншим людям, бажання їм добра, боротьба зі злом заради щастя всіх людей.

А чи гуманно чинять дорослі діти, забуваючи про свою стару матір, не доглядаючи її або навіть відправляючи її в будинок для людей похилого віку? Відповідь очевидна. Співчувати - означає розуміти почуття та думки іншої людини, переживати те, що переживає вона. Здатність до співчуття - одна з властивостей гуманної людини. Воно обмежує егоїзм, дозволяє кожному поставити себе місце іншу людину, побачити у ньому собі подібного. Гуманний чоловік завжди добрий, він піклується про всіх, хто потребує його допомоги, у захисті, хто слабший за нього. Він ніколи не скривдить своїх товаришів, рідних, інших людей, ніколи не мучить тварин, завжди говорить правду і не любить тих, хто може збрехати в ім'я особистих вигод…

Аркуш №3


  1. Підберіть синонім до латинського слова «гуманізм».

  2. Назвіть основні ідеї гуманізму, які розвивали мислителі-гуманісти доби Відродження.

  3. Назвіть 3-4 мислителів-гуманістів 15-18 століть.

  4. Перерахуйте якості, які повинна мати гуманна людина.
Аркуш №4

(Надається чистий аркуш для заповнення для кожної мікро групи).

ЕТАЛОНАркуш №5


  1. Гуманізм – це людяність. (10 балів)

  2. Вони виступали проти нерівності людей, виправдовували прагнення людини до різнобічного розвитку, до радощів життя, задоволення громадських потреб. (10 балів)

  3. Данте, Петрарка, Леонардо да Вінчі, Еразм Роттердамський, Томас Мор, Кампанелла, Д. Дідро, Ж.-Ж. Руссо, Ф. Бекон, П. А. Гольбах, К. А. Гельвеція. (10 балів)

  4. Співчуття, співчуття, доброта, боротьба зі злом, турбота про інших людей та тварин, допомогу слабким, чесність, безкорисливість. (10-20 балів)

ГуманізмАркуш №6

Оцінний лист.


Список

мікрогрупи.


Сума балів за

виконане завдання.


Переклад балів у

позначку.


1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Для переведення суми балів у позначку застосовується така шкала.

50 балів – "відмінно";

40 балів - "Добре";

30 балів – «задовільно»;

20 – меншебалів – завдання не виконане та оцінюється - "не задовільно".

Тест

до уроку суспільствознавства у 6 класі

Урок суспільствознавства. Тема: «Людина і людяність» (1 ур)

Тип уроку: Комбінований

Ціль уроку: підвести до розуміння цінності людського життя

Завдання уроку:

Освітня: робота з основними поняттями курсу суспільствознавства

Розвиваюча: продовження роботи з глосарієм

Виховна: Виховання почуття відповідальності за вчинки.

Малюнок атомного вибуху, епіграф: «Нехай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде» С.Маршак

Етапи уроку:

Організаційний момент

Наш чудовий дзвінок покликав за парти на урок.

На нас чекає успіх, мої друзі, спілкування, працю, відкриття!

Хлопці, я висловлюю впевненість у тому, що наша співпраця, як завжди, буде корисною та приємною. Будь ласка, сідайте. Що є основним об'єктом вивчення суспільствознавства?

Відповідь: Людина.

Вчитель: Сьогоднішній урок теж про людину. Серед таємниць, які пізнає людина, найнезбагненнішою, на одностайну думку мислителів усіх часів, є сама людина. Вічне питання: що таке людина? Не розібравшись у суті цього питання, не можна відповісти на інше питання: що означає бути людиною, як стати людиною?

Експрес-опитування

Опитування: Дайте відповідь «так» або «ні». (Гра «хрестики – нулі»)

1. Людина - це біосоціальна істота (так)

2. У людині переважає біологічний початок (ні)

3. Без суспільства людина зможе самореалізуватися (так)

4. Характер людини проявляється у її неухильному дотриманні мети, яку вказує суспільство. (Ні)

5. Чи повинна людина враховувати інтереси і дбати про людей (так)

6. Необхідність спілкування відноситься до соціальних ознак людини (так)

7. Настрій людини у той чи інший момент визначає судження (ні) емоції

8.Неповторність, унікальність людини – це індивідуальність? (так)

9 Соціально та духовно розвинена людина – це підліток? (ні, особистість)

Що таке людина? Чим відрізняється людина від живих істот? Що таке добро? Які вчинки прийнято називати добрими? А як людина ставиться до того, що її оточує?

Учні відповідають.

Виходить, що людина по-різному відноситься до навколишнього світу і позитивно і негативно, проявляючи різні свої якості. Наведіть приклади.

Учні наводять приклади.

Що ж заважає людям завжди робити добрі вчинки?

Відповідь: Життєві обставини.

На добро відповідати добром справа кожного, а на зло – добром – справа відважного.

Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя: США у 1945 році застосували нову зброю – ядерні бомби величезної руйнівної сили, щоб примусити Японію, яка воювала на Німеччині, до капітуляції. Японські міста Хіросіма та Нагасакі, в яких проживало мирне населення, були повністю зруйновані внаслідок вибухів 6 та 9 серпня 1945 року. Уряд США тим самим продемонстрував усьому світу, який новий вид грізної зброї він має.

Вибухи ядерних бомбзнищили десятки тисяч мирних жителівяпонських міст, що залишилися живими зазнали опромінення і були приречені. У їхніх генах відбулися незворотні зміни, які успадкували їхні діти. Променева хвороба (лейкемія) – наслідок опромінення при ядерному вибуху.

Великі світові держави підписали низку угод про заборону застосування ядерної зброї.

Що ви відчули, почувши це?

Відповідь: Страх.

Як ви оцінюєте дії уряду США?

Відповіді учнів.

Вчитель: Як ви вважаєте, про що ми сьогодні з вами поговоримо?

Відповідь: Про цінність людського життя. Про людяність.

Мозковий штурм:

асоціації зі словом Людство

Запис на дошці:

повага до людей доброта милосердя гуманність

Співчуття людинолюбство

Робота зі словником (завдання даються по рядах)

СПІВПРАЦЯ - жалість, співчуття, викликане чиїмось

нещастям, горем.

ДОБРОТА - чуйність, душевне прихильність до людей, прагнення

робити добро іншим.

Повага - шанобливе ставлення, засноване на визнання чиїх-

небудь переваг.

ГУМАННІСТЬ - людинолюбство, повага до людей, до людського

гідності, чуйне, добре, чуйне ставлення

ЛЮДИНОКОЛЮБИЕ- любов до людей, гуманність.

МИЛОСЕРДЯ – готовність допомогти людям або пробачити когось із співчуття, людинолюбства.

Людство – щоденний прояв гуманізму (Запис у зошит)

Кожен із вас вдома підготував матеріал, який у нього асоціюється з людяністю – це вірші, висловлювання, малюнки.

Абугалієв Дідар розповідає про японську дівчинку Садако, яка стала символом неприйняття ядерної війни. У багатьох містах їй було поставлено пам'ятники – дівчинка з журавликом у руках, якій так хотілося жити.

"Журавліки" Олександр Дерксен - читає Муканова Руфіна.

Вона хоче жити до весни,

Відпускаючи журавликів у небо,

Але спалюють тіло багаття,

Немов жар літа, що минає.

Їй всього нічого зроду,

Але ви мудрість пізнаєте погляду,

Але біль вбиває сміючись,

Не боючись отрути.

Вірить птахам паперовим у руках,

Що рятують недоторкану душу,

Світлий світ відвідує у снах,

Близькість смерті спокій не порушить.

Вчитель: Навіщо треба бути людяним?

Відповідь: Щоб не було війни, щоб був мир, щоб люди були щасливими.

Людство – це моральна якість. Воно означає втілення принципу гуманізму в повсякденних відносинах людей і включає ряд таких якостей, як доброзичливість, повага до людей, співчуття і довіра до них, самопожертва заради інтересів інших, а також передбачає скромність, чесність, щирість.

Гуманізм від латинського-людський, людяний. Це історично змінююча система поглядів, що визнає цінність людини, як особистості, її право на свободу, щастя, розвиток та прояв своїх здібностей, що вважає благо людини до критеріїв оцінки соціальних інститутів, а принципи рівності, справедливості, людяності - бажаною нормою відносин між людьми. Людство, гуманізм, гуманність, людське ставлення до оточуючих. У загальному сенсі це система моральних та соціальних установок, що передбачає необхідність вияву співчуття до людей, надання допомоги, не заподіяння страждань. Гуманною людиною називають доброї, благородної, великодушної, чуйної людини. Я вважаю, що треба сприймати людську особистість як найвищу цінність. "У людини не може бути іншої мети, окрім як бути справжньою людиною", вважає Л.Шефер.

З курсу історії ви знаєте, що гуманістами називали мислителів епохи Відродження за їх інтерес до людини, віру в її можливості та обдарування.

Згадайте та назвіть прізвища гуманістів.

Еразм Ротердамський, Томас Мор, Франсуа Рабле, Вільям Шекспір, Мігель Сервантес, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Рафаель Санті.

Збагачуємо наступними аспектами сьогодні на уроці.

Гуманізм сприймається як певна система поглядів, на яку вищою цінністю визнається людина, її свободи і права.

Гуманізм сприймається як принцип поведінки, якому людина слід у своєї діяльності.

Робота з підручником – фрагмент оповідання Вересаєва «Легенда» (стор.101)

Коротко сформулюй принцип ставлення до життя, описаний у цьому оповіданні.

Якщо важко у виконанні завдання, вибери одне з запропонованих формулювань, який точніше відображає принцип, описаний у фрагменті оповідання «Легенда».

Живи так, як тобі хочеться. Живи так, щоб іншим поряд з тобою було добре. Живи так, щоб не нашкодити іншим людям. Живи так, щоб приносити користь навколишньому світу.

Придумайте своє продовження історії, яку розповідає В.В. Вересаєвим, у якому виявилося б гуманне поведінка героїв оповідання.

Розповідь може бути такою: гуманна поведінка моряків виявиться у виправленні ними того, що вони зробили на острові протягом усього свого життя.

Який сенс закладено історія, розказаної В.В. Вересаєвим?

Сенс: відповідальність людини за те, що вона робить у своєму житті.

Кожна людина має право вибору: протягнути руку допомоги або виявитися байдужою. Що вас насторожило?

Відповіді учнів: А що це обман?

Вчитель: Так, ви маєте рацію, нечисті на руку люди можуть скористатися нашою довірою та обдурити.

Відповіді учнів: Це нелюдяно наживатися на чужій біді. Такий обман породжує недовіру. У хворих людей втрачається можливість отримати реальну допомогу.

Відповіді учнів: Так, можуть. З їхньою допомогою можна швидко поширити інформацію, зібрати кошти, наприклад, канал НТВ.

Згадаймо, золоте правиломоральності.

Гуманним чи негуманним може бути лише людина, а й суспільство. Прийнято вважати, що у гуманному суспільстві що неспроможні страждати слабкі - діти і люди похилого віку. Але це ми розглядатимемо на наступному уроці.

Рефлексія.

Поясніть слова епіграфа: «Хай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде» С.Маршак

Відповідь учня.

Обговорити висловлювання видатних людейпро гуманне (людське) ставлення людей один до одного.

(Ці висловлювання учні підготували вдома)

Хто з вас читав твір "Маленький принц"?

У цій казці є такі слова: «Ти відповідає за...

Урок суспільствознавства. Тема: «Людина і людяність» (1 ур)

Тип уроку: Комбінований

Мета уроку: підвести до розуміння цінності людського життя

Завдання уроку:

Освітня: робота з основними поняттями курсу суспільствознавства

Розвиваюча: продовження роботи з глосарієм

Виховна: Виховання почуття відповідальності за вчинки.

Обладнання уроку: Малюнок атомного вибуху,епіграф: «Хай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде» С.Маршак

Етапи уроку:

Організаційний момент

Вчитель:

Наш чудовий дзвінок покликав за парти на урок.

На нас чекає успіх, мої друзі, спілкування, працю, відкриття!

Хлопці, я висловлюю впевненість у тому, що наша співпраця, як завжди, буде корисною та приємною. Будь ласка, сідайте.Що є основним об'єктом вивчення суспільствознавства?

Відповідь: Людина.

Вчитель: Сьогоднішній урок теж про людину. Серед таємниць, які пізнає людина, найнезбагненнішою, на одностайну думку мислителів усіх часів, є сама людина. Вічне питання: що таке людина? Не розібравшись у суті цього питання, не можна відповісти на інше питання: що означає бути людиною, як стати людиною?

Експрес-опитування

Опитування: Дайте відповідь «так» або «ні».(Гра «хрестики – нулі»)

1. Людина - це біосоціальна істота (так)

2. У людині переважає біологічний початок (ні)

3. Без суспільства людина зможе самореалізуватися (так)

4. Характер людини проявляється у її неухильному дотриманні мети, яку вказує суспільство. (Ні)

5. Чи повинна людина враховувати інтереси і дбати про людей (так)

6. Необхідність спілкування відноситься до соціальних ознак людини (так)

7. Настрій людини у той чи інший момент визначає судження (ні) емоції

8.Неповторність, унікальність людини – це індивідуальність? (так)

9 Соціально та духовно розвинена людина – це підліток? (ні, особистість)

Що таке людина?Чим відрізняється людина від живих істот? Що таке добро? Які вчинки прийнято називати добрими?А як людина ставиться до того, що її оточує?

Учні відповідають.

Вчитель:

Виходить, що людина по-різному відноситься до навколишнього світу і позитивно і негативно, проявляючи різні свої якості. Наведіть приклади.

Учні наводять приклади.

Вчитель:

Що ж заважає людям завжди робити добрі вчинки?

Відповідь:Життєві обставини.

На добро відповідати добром діло кожного, а на зло - добром -справа відважного .

Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя: США у 1945 році застосували нову зброю – ядерні бомби величезної руйнівної сили, щоб примусити Японію, яка воювала на Німеччині, до капітуляції. Японські міста Хіросіма та Нагасакі, в яких проживало мирне населення, були повністю зруйновані внаслідок вибухів 6 та 9 серпня 1945 року. Уряд США тим самим продемонстрував усьому світу, який новий вид грізної зброї він має.

Вибухи ядерних бомб знищили десятки тисяч мирних жителів японських міст, що залишилися живими зазнали опромінення і були приречені. У їхніх генах відбулися незворотні зміни, які успадкували їхні діти. Променева хвороба (лейкемія) – наслідок опромінення при ядерному вибуху.

Великі світові держави підписали низку угод про заборону застосування ядерної зброї.

Що ви відчули, почувши це?

Відповідь: Страх.

Як ви оцінюєте дії уряду США?

Відповіді учнів.

Вчитель: Як ви вважаєте, про що ми сьогодні з вами поговоримо?

Відповідь: Про цінність людського життя. Про людяність.

Мозковий штурм:

асоціації зі словомЛюдство

Запис на дошці:

повага до людей доброта милосердя гуманність

Співчуття людинолюбство

Робота зі словником (завдання даються по рядах)

СПОРЯДЖЕННЯ - жалість, співчуття, викликане чиїмось

Нещастям, горем.

ДОБРОТА - чуйність, душевне прихильність до людей, прагнення

Робити добро іншим.

ПОВАГА - шанобливе ставлення, засноване на визнання чиїх-

Або достоїнств.

ГУМАННІСТЬ - людинолюбство, повага до людей, до людського

Достоїнству, чуйне, добре, чуйне ставлення

До людей.

ЛЮДИНОКОХАННЯ - Любов до людей, гуманність.

МИЛОСЕРДЯ – готовність допомогти людям або пробачити когось із співчуття, людинолюбства.

Людство – щоденний прояв гуманізму ( Запис у зошит)

Кожен із вас вдома підготував матеріал, який у нього асоціюється з людяністю – це вірші, висловлювання, малюнки.

Абугалієв Дідар розповідає про японську дівчинку Садако, яка стала символом неприйняття ядерної війни. У багатьох містах їй було поставлено пам'ятники – дівчинка з журавликом у руках, якій так хотілося жити.

"Журавліки" Олександр Дерксен - читає Муканова Руфіна.

Вона хоче жити до весни,

Відпускаючи журавликів у небо,

Але спалюють тіло багаття,

Немов жар літа, що минає.

Їй всього нічого зроду,

Але ви мудрість пізнаєте погляду,

Але біль вбиває сміючись,

Не боючись отрути.

Вірить птахам паперовим у руках,

Що рятують недоторкану душу,

Світлий світ відвідує у снах,

Близькість смерті спокій не порушить.

Вчитель: Навіщо треба бути людяним?

Відповідь: Щоб не було війни, щоб був мир, щоб люди були щасливими.

Людство - Це моральна якість. Воно означає втілення принципу гуманізму в повсякденних відносинах людей і включає ряд таких якостей, як доброзичливість, повага до людей, співчуття і довіра до них, самопожертва заради інтересів інших, а також передбачає скромність, чесність, щирість.

Гуманізм від латинського-людський, людяний.
Це історично змінююча система поглядів, що визнає цінність людини, як особистості, її право на свободу, щастя, розвиток та прояв своїх здібностей, що вважає благо людини до критеріїв оцінки соціальних інститутів, а принципи рівності, справедливості, людяності - бажаною нормою відносин між людьми.
Людство, гуманізм, гуманність, людське ставлення до оточуючих.
У загальному сенсі це система моральних та соціальних установок, що передбачає необхідність вияву співчуття до людей, надання допомоги, не заподіяння страждань .
Гуманною людиною називають доброї, благородної, великодушної, чуйної людини. Я вважаю, що треба сприймати людську особистість як найвищу цінність.
"У людини не може бути іншої мети, окрім як бути справжньою людиною", вважає Л.Шефер.

З курсу історії ви знаєте, що гуманістаминазивали мислителів епохи Відродження за їх інтерес до людини, віру в її можливості та обдарування.

Згадайте та назвіть прізвища гуманістів.

Еразм Ротердамський, Томас Мор, Франсуа Рабле, Вільям Шекспір, Мігель Сервантес, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Рафаель Санті.

Збагачуємо наступними аспектами сьогодні на уроці .

- Гуманізм розглядаєтьсяяк певна система поглядів , для якої найвищою цінністю визнається людина, її свободи та права.

- Гуманізм розумієтьсяяк принцип поведінки, якому людина слід у своїй діяльності.

Робота з підручником – фрагмент оповідання Вересаєва «Легенда» (стор.101)

Коротко сформулюйпринцип ставлення до життя , описаний у цій розповіді.

Якщо важко у виконанні завдання, вибери одне з запропонованих формулювань, який точніше відображає принцип, описаний у фрагменті оповідання «Легенда».

    Живи так, як хочеться.

    Живи так, щоб іншим поряд із тобою було добре.

    Живи так, щоби не нашкодити іншим людям.

    Живи так, щоб приносити користь навколишньому світу.

    Живи так, як тобі подобається, аби ніхто тобі не заважав.

Придумайте своє продовження історії, яку розповідає В.В. Вересаєвим, у якому виявилося б гуманне поведінка героїв оповідання.

Розповідь може бути такою: гуманна поведінка моряків виявиться у виправленні ними те, що вони зробили на острові протягом усього свого життя.

Який сенс закладено історія, розказаної В.В. Вересаєвим?

Сенс: відповідальність людини за те, що вона робить у своєму житті.

У кожної людиниє право вибору : протягнути руку допомоги або виявитись байдужим. Що вас насторожило?

Відповіді учнів : А раптом це обман?

Вчитель : Так, ви маєте рацію, нечисті на руку люди можуть скористатися нашою довірою і обдурити

Відповіді учнів : Це нелюдяно наживатися на чужій біді Такий обман породжує недовіру. У хворих людей втрачається можливість отримати реальну допомогу.

Вчитель: Можуть соціальні мережінадати реальну допомогу?

Відповіді учнів : Так, можуть З їхньою допомогою можна швидко поширити інформацію, зібрати кошти, наприклад, канал НТВ.

Згадаймо, золоте правило моральності.

Гуманним чи негуманним може бути лише людина, а й суспільство. Прийнято вважати, що у гуманному суспільстві що неспроможні страждати слабкі - діти і люди похилого віку. Але це ми розглядатимемо на наступному уроці.

Рефлексія.

Поясніть слова епіграфа: «Хай буде добрим розум у вас, а серце розумним буде» С.Маршак

Відповідь учня.

Обговорити висловлювання видатних людей про гуманне (людське) ставлення людей один до одного.

(Ці висловлювання учні підготували вдома)

Хто з вас читав твір "Маленький принц"?

У цій казці є такі слова: «Ти відповідає за тих, кого приручив». Поясніть.

«Бути людиною – це відчувати свою відповідальність. Відчувати сором перед злиднями, які, здавалося б, не залежать від тебе. Пишатися кожною перемогою, здобутою товаришами. Усвідомлювати, що, кладучи свою цеглу, і ти допомагаєш будувати світ».

Л.Н.Толстой сказав: Чим більше людейдає людям і менше вимагає собі, тим краще; чим менше дає іншим і більше собі вимагає, тим він гірший».

Можна пройти повз, можна жити тільки для себе і на своє задоволення, а можна виявляти співчуття, поважати людей навколо себе та допомагати їм, якщо можеш це зробити.Прислухайтесь до свого серця!

І хочу, щоб кожен із вас навчився робитиправильний вибір !

На згадку я дарую вам журавликів – символ людяності та доброти, виконаних з паперу в техніці орігамі, напишіть на них свої побажання та передайте мені. Нехай людяність тріумфує на Землі!

Домашнє завдання: знаходимо приклади людяності (історія війни, сучасний час), параграф 12

Цим уроком ми завершуємо курс «Суспільствознавства» 6 класу. Під час уроку ми поговоримо про те, що таке гуманізм, які цінності є гуманістичними. Також ми розглянемо питання, яке суспільство вважатимуться гуманним, що у цьому суспільстві. На конкретних прикладах ми розглянемо, як можна користуватися гуманістичними ідеалами у своєму житті.

Тема: Чесноти

Слово «гуманізм»має у своєму складі корінь homo, що у перекладі з латинської означає «людина». Слово це не російського походження, але, разом з тим, ми з вами чудово розуміємо, що якщо ми говоримо про людяності,отже, припускаємо якийсь набір почуттів, якостей та реакцій людини на ту чи іншу ситуацію. Ви людяні тоді, коли ви ставитеся до цієї ситуації з точки зору добра, справедливості і не піддаєтеся почуттям протилежним. Гуманна людина не намагається когось образити чи ущемити свою чи чужу людську гідність, бо якщо ситуація складається так, що ви когось образили, значить, ви вчинили негуманно.

Таким чином, гуманізм– це світогляд, у якого перебуває ідея людини як найвищої цінності. Гуманізм стверджує цінність людини як особистості, її право на свободу, щастя, розвиток, прояв своїх здібностей. Все те, що гарантує нашу з вами свободу, наші права можна вважати гуманнимабо гуманістичним.Зрозуміло, що у разі складно дати чітке і жорстке визначення, оскільки людські цінності постійно змінюються. Те, що було нормальним і прийнятим 200-300 років тому, зараз може бути вже анахронізмом, який часом може заважати людині і бути антигуманним. Але якщо якісь цінності відповідають нинішнім поглядам людини на навколишній світякщо ці цінності допомагають людському життю, допомагають зберегти громадську організаціюта індивідуальний підхід до кожної людини, то, звісно, ​​це цінності гуманістичні.

Гуманізм у чомусь схожий з поняттями моралі та моральності, вони частково поєднані між собою, тому що золоте правило моралі відповідає міркам гуманного суспільства. Гуманне суспільство- Це суспільство, яке цінує особистість людини. Це суспільство, яке піклується про тих людей, яким потрібна допомога, причому піклується щиро, а не як подачка. Допомога в нашому суспільстві потрібна, перш за все, людям похилого віку, оскільки вони прожили більшу частину свого життя, фізично і морально втомлені. Таким людям необхідні турбота та увага з боку оточуючих. Якщо ви посміхаєтеся людям старшого віку, якщо ви ставитеся до них із турботою та розумінням, допомагаєте їм елементарними речами, тим самим ви просто продовжуєте їм життя. Ви робите їх здоровішими, в тому числі, і фізично. Це і є гуманне ставлення до людей.

Мал. 3. Літні люди потребують нашої опіки ()

Також наша допомога потрібна людям з ослабленим здоров'ям, зокрема іноді наше гуманне ставлення може виявлятися в тому, щоб не ставитися до людей з обмеженими можливостямияк до інвалідів. Взагалі слово «інвалід» носить негативне забарвлення і може сильно поранити оточуючих, ми немов заявляємо таким чином, що ця людина неповноцінна. Більшість людей з обмеженими можливостями борються проти думки громадськості, що вони є ущербними. Вони теж можуть жити, нехай і частково, нормальною людським життямсаме на цьому і необхідно сконцентруватися.

Гуманізм, звичайно ж, не з'явився зараз, це не винахід 20 чи 21 століття. Люди досить давно задумалися над природою людяності, людського ставлення до самого себе та оточуючих. Багато філософів і вчених створювали свої поради та концепції того, як має поводитися людина. Великий російський письменник Лев Миколайович Толстой висунув цілу концепцію непротивлення злу насильством. Це якийсь символ гуманізму, бо якщо людина не відповідає на зло злом, то, можливо, наступного прояву зла просто не станеться. Неможливо нескінченно ображати людину, яка тобі не чинить опір, яка не хоче завдавати тобі зла. Така слабкість, що здається, насправді є видатною силою, силою людини.

Звичайно, ви можете заперечити, що таке не може бути. Адже якщо мене б'ють, ображають, ображають, я маю захищати себе, а не мовчки терпіти насильство. Зрештою, це біблійна істина: око за око, зуб за зуб. Але не завжди це виявляється абсолютною істиною. Щоб переконати вас, достатньо навести приклад такої людини як Махатма Ганді. Це лідер руху неспівробітництва з англійськими колоніальними військами та англійською адміністрацією в Індії. Махатма Ганді зміг без будь-якого збройного повстання, без крові та побоїщ, по суті, видавити англійців з Індії. Після цього Індія стала суверенною державою. То справді був найбільший гуманіст 20 століття, який своїм життям довів, що непротивлення злу насильством працює.

Також не можна не згадати у нашій розмові ім'я такого великого англійського гуманіста, як Томас Мор. У 1515-1516 роках Томас Мор написав свій найзнаменитіший твір - "Утопія". Згодом саме слово “утопія” стало загальним і перетворилося на позначення чогось прекрасного, але зовсім нереального. Томас Мор справді описав ідеальну унікальну державу, усі громадяни якої вільні. Жителі Утопії самі обирали собі правителів та чиновників. Там не було жодних податків, не було грошей та приватної власності, не було навіть важкої фізичної праці. Всі громадяни Утопії працювали всього кілька годин на день, а потім насолоджувалися вивченням наук і мистецтв. Мор не просто проповідував гуманізм, він справді був високогуманним моральною людиною, готовим остаточно відстоювати свої переконання.

Гуманізм - це найбільша концепція. Наше людське ставленняодин до одного – неминучий наслідок розвитку цивілізації. Якщо ми хочемо залишатися людьми, ми маємо ставати людьми. Ми повинні ставитись до оточуючих так, як хотіли б, щоб вони ставилися до нас.

Напевно, зараз ви знаєте США як демократичну країну з розвиненою суспільною системою, яка бореться за права людини. У цій країні є місце незалежної громадської думки. Нині у США президентом є афроамериканець Барак Обама.

Але ще якихось 60 років тому Сполучені Штати Америки були зовсім іншими. Так, на території США діяла та сама Конституція 1787 року, яка гарантувала права і свободи американцям. Але на території США існувало таке явище як сегрегація, або расовий поділ. У середині 19 століття після Громадянської війниСША рабство було скасовано, і американці дуже пишалися тим, що змогли самі подолати такий ганебний пережиток минулого. Але вони не позбулися того, що ставлення білошкірих людей до афроамериканців було принизливим. Білі люди - янкі-були основою американського суспільства; всі ті, хто були людьми іншого кольору шкіри, перш за все афроамериканці, опинилися за бортом суспільного життя. Їх існували спеціальні чорні квартали. Афроамериканцям не можна було входити до барів чи якихось громадських закладів для білих людей, навіть у громадський транспорт, який перевозив білих. У жодному разі неграм не можна було вчитися у тих навчальних закладах, де навчалися білі діти та юнаки. У вищі навчальні закладидоступ неграм був практично закритий.

Зрозуміло, що демократія в рамках такого суспільства не могла існувати, це абсурд. Якщо одна частина населення держави за фактом пригноблена, про демократію не може йтися. У цей час у США з'явилася абсолютно приголомшлива людина, гуманіст, який також своїм життям довів, що не можна чинити опір злу насильством, а треба боротися зі злом згідно з людськими принципами. Цю людину звали доктор Мартін Лютер Кінг. Кінг був священиком-баптистом, це була дуже популярна релігійна секта США, особливо серед афроамериканців. Насамперед, ця людина була громадським діячем. Він боровся за те, щоб права афроамериканців були прирівняні до прав білого населення. Найбільш відома знаменита промова Мартіна Лютера Кінга, яку він прочитав перед величезною аудиторією (близько 300 тисяч американців слухали його на той момент). Ця мова мала назву “I have a dream”, Мартін Лютер Кінг сказав про те, що люди повинні жити у мирі та злагоді. Усі свої конфлікти люди мають вирішувати за допомогою слів, а не фізичної сили. Але найголовніше, про що мріяв Кінг, - це відсутність відмінностей між американцями за кольором шкіри, за розрізом очей, за мовою та іншими расовими та національними ознаками.

Доктор Мартін Лютер Кінг отримав Нобелівську преміюсвіту у 1964 році. Настільки високо світ оцінив діяльність людини, яка намагалася змінити не найсприятливішу на той момент для життя країну. Зрештою в 1968 році Кінг був убитий, застрелений одним із людей, які були затятими фанатами сегрегації. Але його смерть була марною, вона стала символом скасування сегрегації. Справді, незабаром США позбулися цієї ганебної суспільної системи. Нині в Америці соромно називати людину негром. Це вважається образою, чемним вважається слово «афроамериканець». Усі люди незалежно від кольору шкіри рівні, й у цьому вища сутність гуманізму.

1. Виноградова Н.Ф., Городецька Н.І., Іванова Л.Ф. та ін / За ред. Боголюбова Л.М., Іванової Л.Ф. Суспільствознавство 6 клас. – Просвітництво, 2004.

2. Кравченко А.І., Пєвцова Є.А., Суспільствознавство: Підручник для 6 класу загальноосвітніх установ. - 12-те вид. - М.: ТОВ "ТІД" Російське слово– РС», 2009. – 184 с.

3. Барабанов В.В., Насонова І.П. / За ред. Бордовського Г.А. Суспільствознавство 6 клас, 2007.

4. Нікітін А.Ф., Нікітіна Т.І. Суспільствознавство. 6 клас. – Дрофа, 2013.

1. Російське гуманістичне суспільство ().

2. Мораль та суспільство. Соціальна етика ().

3. Расова сегрегація в Америці. Історія однієї перемоги ().

1. Виконай завдання «Перевір себе» на сторінці 212. Підручник: Виноградова Н.Ф., Городецька Н.І., Іванова Л.Ф. та ін / За ред. Боголюбова Л.М., Іванової Л.Ф. Суспільствознавство 6 клас. – Просвітництво, 2004.

2. Як ви розумієте вираз «гуманне суспільство»? Якими засадами воно керується?

3.* Напевно ви зустрічали у житті гуманних, викликають захоплення людей. Напишіть твір на тему "Мій герой".

Цілі та завдання:познайомити учнів із поняттями гуманізм, принцип та людяність; дослідити їхню сутність; виявити фактори, що сприяють підвищенню людяності та гуманізму; обговорити проблему необхідності допомагати людям похилого віку.

Заплановані результати: учні повинні характеризувати гуманну людину; порівнювати соціальні об'єкти, з'ясовуючи їх загальні рисита відмінності; володіти принципом роботи з підручником, у тексті якого зустрічаються схеми, додатковий текстта питання, а також вести дискусію, евристичну бесіду, працювати з документами, аналізувати проблеми та вирішувати проблемні завдання, працювати у групі.

УУД, що формуються:

Предметні:пояснювати сутність гуманізму; застосовувати основні моральні поняття, норми та правила, аналізувати за їх допомогою реальні соціальні ситуації; розуміти їхню роль як вирішальних регуляторів життя;

Метапредметні:

Комунікативні:точно та грамотно висловлювати думки, відстоювати свою точку зору у процесі дискусії;

Регулятивні:формувати цільові установки навчальної діяльності, Вибудовувати алгоритм дій;

Пізнавальні:здійснювати розширений пошук інформації; аналізувати порівнювати, класифікувати та узагальнювати факти та явища; давати визначення понять;

Особистісні:формування компетентності у вирішенні моральних проблем на основі особистісного вибору, моральних почуттів та моральної поведінки, усвідомленого та відповідального ставлення до своїх вчинків.

Обладнання:підручник, схеми для уроку, пакет з робочим матеріалом, презентація, проектор.

Тип уроку:відкриття нового знання.

Хід уроку:

Організаційний момент.

Привіт!

учні по черзі стосуються однойменних пальців свого сусіда, починаючи з великих пальців і кажуть:

Бажаю (великими)

Успіху (вказівними)

Великого (середніми)

У всьому (безіменними)

І скрізь (мізинцями)

Привіт! (усією долонею)

II. Мотиваційно-цільовий етап

Послухайте притчу і дайте відповідь на запитання.

Людина йшла берегом і раптом побачила хлопчика, який піднімав щось із піску і кидав у море. Чоловік підійшов ближче і побачив, що хлопчик піднімає з піску морські зірки. Вони оточували його з усіх боків, берег був буквально усіяний ними на багато кілометрів.

Навіщо кидаєш ці морські зірки у воду? - спитав чоловік, підходячи ближче.

Якщо вони залишаться на березі до завтрашнього ранку, коли почнеться відплив, то загинуть, - відповів хлопчик, не припиняючи свого заняття.

Але це просто безглуздо! - Закричав чоловік.

Оглянься! Тут мільйони морських зірок, берег просто усипаний ними. Твої спроби нічого не змінять!

Хлопчик підняв наступну морську зірку, на мить задумався, кинув її в море і сказав:

Ні, мої спроби змінять дуже багато для цієї зірки.

Про що ця казка?

Дайте відповіді на запитання, наведені в рубриці «Згадаймо» на сторінці 100 підручника.

Подумайте, про що ми сьогодні маємо поговорити і на які питання відповісти?

Тема уроку: Людина та людяність.

План уроку:

Що таке гуманізм?

Прояви увагу до людей похилого віку.

III. Введення у новий матеріал.

Сьогоднішній урок присвячений людині. Серед таємниць, які пізнає людина, найнезбагненнішою є вона сама. Вічне питання: що таке людина? Що означає бути людиною? Як стати людяним?

Давайте спробуємо відповісти на ці запитання.

1. Що таке гуманізм?

Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «людяність»? (Записуємо відповіді учнів на дошці.)

Прочитайте текст на сторінці 100 підручника 1 абзац, працюючи в групах, обговоріть і уявіть сутність гуманного ставлення до людини.

Гуманне ставлення до людини:

Великодушність

Добре

Шановне

Готовність зрозуміти

Ставлення як до рівного

На сторінці 100 підручника знайдіть визначення поняття «гуманізм» та складемо схему його сутності.

Гуманізм - це певна система поглядів, яка визнає

- цінність людини

- права людини на свободу

- право людини на щастя

- право людини на розвиток та прояви своїх здібностей

Гуманізм -

- Критерій оцінки справедливого суспільства – благо людини

- Любов до людей

- Повага до людей

- принцип поведінки, що передбачає відповідальність людини за свої дії

Фізмінутка.

Походження поняття «гуманізм» належить до епохи Відродження. (початок 14 – кінець 16 століть). Для відродження були характерні інтерес до людини, віра у її здібності та можливості. Першими гуманістами були Томас Мор, Франсуа Рабле, Вільям Шекспір, Мігель Сервантес, Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті.

Познайомтеся з висловлюваннями великих людей про гуманізм та прокоментуйте їх. Який на вашу думку є найбільш вірним?

Робочий матеріал:

Якщо людина тверда, рішуча, проста і неохоче, то вона вже близька до людяності (Конфуцій)

Народу багато, а людей небагато (Діоген)

Легко бути святим, коли не хочеш бути людяним (К.Маркс)

Будьте людиною насамперед і найбільше. Не бійтеся надто обтяжити себе гуманністю (В.Гюго)

У цьому світі користь приносить кожен, хто полегшує тягар іншої людини. (Ч. Діккенс)

Політичні обов'язки можуть змінитися, обов'язки людини до людини ніколи. (Ж. Ренан)

Якщо байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш на звання людини.

Всі люди гідні поваги та їм притаманні добрі якості. Хоча не завжди добро закладене в людях, проявляється вільно та безперешкодно.

Як ви вважаєте, що заважає людям завжди робити добрі вчинки?

На сторінці 101 підручника представлена ​​притча письменника В.В. Вересаєва «Легенда», прочитайте та дайте відповідь на запитання.

У чому сенс цієї притчі?

Самостійно прочитайте рубрику «Жив у світі людина» на сторінці 101-102. Дайте відповідь на запитання в кінці рубрики та обґрунтуйте свою відповідь.

2.Вияви увагу до старих

З давніх-давен люди турбувалися про ставлення молоді до старшого покоління. У священному писанні говориться: «Заступи на старості батька твого і не засмучували його», «Почитай старших, благогові»?

Як ви вважаєте, що означає слово «благогови».

Благоговійне ставлення - це добре, шанобливе, ввічливе, доброзичливе ставлення до старших.

На початку 18 століття за указом Петра I було видано правила поведінки для «молодих юнаків». Послухайте уривок із цього документа.

«Юності чесне зерцало, або Показання до житейського поводження»

По-перше, найбільше повинні діти батька і матір у великій честі утримувати. І коли від батьків що їм наказано, буває, завжди капелюх у руках тримати, а перед ними не одягати, і біля них не сідати, при них у вікно не виглядати, але все таємно про велику пошану, не з ними в ряд, але не багато стояти позаду їх осторонь, подібно до слуг. У будинку нічого своїм ім'ям не наказувати.

Діти не мають без наказу батьків нічого лаяти, або словами поганими дорікати, вони повинні вести ввічливо та чемно.

Коли кажуть батьки, промов перебивати не слід, треба чекати, поки вони виговоряться. Стояти при батьках мають прямо.

Без попиту не говорити, а коли говориш, то повинні вони відгукнутися чи відповідати, як почують голос батьків і не сміливо відповідати.

Як ви розумієте ці правила та які з них потрібні сьогодні?

Які із цих правил ви виконуєте?

Що мається на увазі під поняттям «поважний вік».

У оповіданні Валентини Осєєвої «Просто старенька» описується ситуація - хлопчик і дівчинка побачили, що бабуся, що йде попереду, послизнулася і впала.

Потримай мої книжки! - крикнув хлопчик, передав дівчинці свою сумку і кинувся на допомогу старенькій.

Коли він повернувся, дівчинка запитала:

Це твоя бабуся?

Ні, – відповів хлопчик.

Мама? - Здивувалася подружка.

Ну, тітка? Чи знайома?

Та ні ж! ні! - посміхаючись, сказав хлопчик. - Це просто старенька!

Про що ця історія? Чому навчив вас цей випадок?

V. Рефлексія.

На партах є аркуш самооцінки. Розмістіть людину на той щабель, який найбільше відповідає вашому стану.

VI. Підбиття підсумків.

Перевіримо себе, виконавши кілька завдань.

Домашнє завдання:

Завдання на вибір: творче есе: Завдання 2 або 3 рубрики «У класі та вдома» на сторінці 104 підручника.

Вчитель: Наприкінці уроку послухайте вірш Наталії Давидової "З боку бабуся стояла".

Пам'ятайте: ми повинні піклуватися про тих, хто цього потребує.
Список литературы:

1. Л.М. Боголюбов Поурочні розробки,Москва, Просвітництво. 2016 р.

2. Підручник за ред. Л.М. Боголюбова Суспільствознавство, 6 клас. М: Просвітництво,2015 р.



Поділитися